1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows Neden Çok Fazla İşlemci Kullanıyordu? Kısa Bir Sorun Çözme Yazısı

Windows Neden Çok Fazla İşlemci Kullanıyordu? Kısa Bir Sorun Çözme Yazısı


Gece gece uzun zamandır uğraşmadığım küçük ama etkili olabileceğine inandığım Windows troubleshooting yaptım ve akabinde sonucunu kısa bir yazı ile sizlere paylaşmak istedim. Genelde sorun ortaya çıkmadıkça ya da yeni bir işletim sistemi çıkmadıkça bilgisayarımı yeniden kurmam ve işletim sistemim ile iyi geçinirim. Kısacası, canım sıkılmadığı sürece temiz temiz geçinirim Windows işletim sistemim ile.

Fakat son bir kaç gündür bilgisayarımda beni rahatsız eden birkaç sorun vardı. Örneğin pili çok hızlı tükeniyordu. Ek olarak 8 Core’lu 32 GB Ram’li SSD’li canavar donmalar yapıyordu veya anlamsız takılmalar.

Son iki gecedir fark ettim ki fanım gerekenden fazla bir şekilde çalışıyor ve sürekli ısınan HP Workstation makinamdan sonra ilk defa bu denli dizüstü makinamın fanı beni bu denli rahatsız etmişti.

Tam da gecenin sessizliğinde çolçocuk, anne, baba maaile yatmışken hazır çalışayım derken kulağımdaki fan sesi beni oldukça rahatsız etti.

Hemen sarıldım görev yöneticisine. Bir de ne göreyim, benim işlemci durduk yere %15-20 utilizayonda. Hemde sadece internette bir şeyler okur durumda iken.


Resim-1

Process monitore baktım Windows System process’i % 12 sini almış benim işlemcinin. Tabi durum anlamlı gelmeyince hemen aklıma hayat kurtaran Sysinternals araçları geldi aklıma. Detay almak için hemen indirdim son sürümü.

Windows Sysinternals Process Explorer detaylı bir şekilde hangi processlerin ne kadar utilizayon tuttuğunu ve bu processleri hangi dosya, dll ve uygulama tarafından kullanıldığını size detaylıca gösteren bir izleme aracıdır. Araç bir zip dosyası halinde gelir zip dosyasını açarsanız içerisinden bir exe çıkar.


Resim-2

Procexp.exe yi çift tıklarsanız Process Explorer açılır.


Resim-3

Ekranda gördüğünüz üzere %12+ System Process i işlemcimi meşgul ediyor.

Detay almak istediğiniz Process’ e çift tıklayınca size detay sunan bir ekran açılır.


Resim-4

Gördüğünüz üzere Threads kısmında bir Process’in alt kırılımlarını görebiliyorsunuz.

Fakat tanımlayamadığım bir Process var burada. “risdxc64.sys” hemen Gogoş amcaya sordum tabi.

Birde ne göreyim. Benim Thinkpad W530 Workstation makinanın “RICOH Media Cart Reader” driver’ı imiş. Tabi güncel versiyon var mı yok mu aramadan. Sorunu çözmek adına hemen kaldırdım kart okuyucumun sürücüsünü.

Ve yeniden görev yöneticisi,


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap