İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows’da Yer mi Kalmadı? Birinci Klasik Yöntemi Hatırlatalım!

Windows’da Yer mi Kalmadı? Birinci Klasik Yöntemi Hatırlatalım!

SSD’ler son dönemde BT çalışanlarının hayatlarına giren önemli teknolojilerden bir tanesi konumunda. Özellikle yüksek disk IO’suna (testler, sanallaştırma vb.) ihtiyaç duyan bir BT çalışanı iseniz benim gibi SSD’siz yaşayamaz hale gelmişsinizdir. Fakat yüksek fiyatlarından dolayı hepimiz bir anda 128, 256 GB gibi daha az alanlı diskler kullanmak zorunda kaldık.

Bu anlamda Windows makinalarımızda ki disk boyutları da oldukça önemli hale geldi. Eğer sizde benim gibi kişisel dizüstü makinanızda hem işlerinizi yapıyor iseniz hem de oyun oynuyorsanız işiniz zor. SSD nizin en ucra köşelerini sizin için en önemli alanlar olamaya başlar.

Ben kendi makinamda baktığınızda yer kaplayacak bir kaç büyük kalem veri tutuyorum. Bunların sayısı 10 u bulmaz. Fakat sürekli Windows’umda oldukça sık yer sorunu yaşıyorum.

Örnek vermek gerekirse, 256 GB diskim de

  • Visual Studio 2013,
  • 6 adet sanal makina (ortalama 15 gb diskli),
  • Starcraft 2,
  • Diablo 3,
  • Office 2013,

Gibi iki elin parmaklarınız geçmeyecek sayıda önemli ve büyük uygulama mevcut.

Fakat diskim deki boş alan içler acısı.


Resim-1

Özellikle sanal makinalarımın sayısı artınca bu rakam tek hanelere düşüyor.

Bu aşamada disk temizleme aracında ki geçici dosyalar sizin için oldukça önemli bir hale geliyor.

Windows işletim sisteminizde temizlemek istediğiniz diske sağ tıklayıp açılan ana ekranda “Disk Cleanup” aracına tıklarsanız size oldukça işe yarar alan açacak gereksiz dosyalarla karşılaşabilirsiniz.


Resim-2

Bu menüden diskinizde fazla yer kaplayan gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap