İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8.1 Enterprise In-Place Upgrade (Üzerinde Yükseltme) Nasıl Yapılır?

Windows 8.1 Enterprise In-Place Upgrade (Üzerinde Yükseltme) Nasıl Yapılır?


JFORCE - Dell Technologies İşbirliği Başlıyor!

Windows 8.1 işletim sisteminin Preview sürümünün çıktığı şu günlerde 8.1 Enterprise Preview sürümün ne zaman çıkacağı ve hali hazırda Windows 8 Enterprise kullanan işletim sistemlerinin ne şekilde güncelleneceği merak konusu. Bu makalede amacımız ise Windows 8.1 Enterprise Preview sürümün çıkış tarihini değil ama nasıl güncelleneceği ile ilgili merakı biraz olsun giderebilmek.

Bildiğiniz gibi Windows 8.1 Preview sürümü –ve tabii ki Windows 8.1- Windows Mağaza üzerinden indirilebilen bir güncelleştirme. Haliyle kurumsal kullanıcılar Enterprise sürümün ne şekilde sunulacağı ile ilgili ciddi ve haklı bir meraka kapıldılar. Çünkü bir çok kurumda Windows mağaza erişimi hali hazırda kapalıydı. Windows 8.1 işletim sistemi RTM olduktan sonra –tarih değişiklik gösterebileceği için resmi olarak açıklanan bir tarih şu an için yok.- in-place upgrade yoluyla doğrudan güncelleştirme gerçekleştirilebilir olacak. Dilerseniz buradaki işlemlere bir göz atalım


Şekil -1: Windows 8 Enterprise Sürüm Bilgileri

Windows 8 Enterprise sürüm üzerinde bir komut satırı açılarak kurulum medyası içerisinden setup.exe dosyası /auto:upgrade parametresi ile çalıştırıldığında Windows 8.1 kurulumu güncelleştirme olarak başlayacaktır. –Bu noktada sistem yöneticileri; bu güncelleştirmeyi merkezi olarak göndermeyi düşünebilirler. Burada SCCM kullanımı söz konusu olacaktır. SCCM ile Windows 8.1 güncelleştirmesi ayrıca değineceğimiz konulardan birisi. –


Şekil – 2: Windows 8.1 Auto Upgrade Komutu

Komut çalıştırıldığında standart bir UAC ekranı ile karşılaşacak ve Microsoft Windows uygulamasının çalıştırılması için onay istenecek.


Şekil – 3: Microsoft Windows Kurulum Onay Ekranı

Bu işlemin ardından Windows 8.1 Preview kurulumu otomatik olarak başlayacaktır. Kurulumun ilk aşamasında üzerinde çalışılan bilgisayarın işletim sistemi gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmektedir.


Şekil – 4: Windows 8.1 Kurulum Kontrolleri

Söz konusu kontroller tamamlandıktan sonra Windows 8.1 Enterprise kurulumu başlayacaktır.


Şekil – 5: Windows 8.1 Enterprise Kurulumu

Kurulum boyunca gereken işlemler tamamen otomatik olarak gerçekleştirilecektir. Bu esnada ihtiyaç duyulması halinde bilgisayar bir kaç kez yeniden başlatılacaktır.


Şekil – 6: Kurulum İşlemleri

Windows 8.1 Temel kurulum adımları sonrasında donanımlar taranacak ve Windows 8.1 ile kullanılabilir hale getirilecektir.


Şekil – 7: Windows 8.1 Enterprise Başlangıç Ekranı

Kurulum tamamlandıktan sonra kullanıcı girişi yapıldığında açılan başlangıç ekranı Windows 8.1 Enterprise sürüme aittir. İstenirse burada “winver” komutu çalıştırılarak Windows sürüm bilgilerine ulaşılabilir.


Şekil – 8: Windows 8.1 Enterprise Sürüm Bilgileri

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

JFORCE - Dell Technologies İşbirliği Başlıyor!
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir