1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Windows 8 Üzerine Hyper-v 3.0 Kurulumu

Windows 8 Üzerine Hyper-v 3.0 Kurulumu


8 ile -v 3.0’ı kullanacağız, Hyper-v 3.0 ile neler değişecek ya da ne gibi yenilikler geleceğini merak ediyorsanız daha önce Mshowto Sanallaştırma bölümünde yayınlanan yazılara göz atmanızı öneririm.

Aynı zaman da Hyper-v 3.0 artık Server işletim sisteminin dışında Desktop işletim sistemi içerisinde de erişilebilir durumda. Yani siz bilgisayarınıza Windows 8’i yüklediğiniz de aynı zamanda bu PC’nin üzerinde Hyper-v ile sanallaştırma yapabileceksiniz.

Bu yazıda ilk olarak Windows 8 kurup sonrasında Hyper-v’nin bu Desktop işletim sisteminde nasıl aktive edileceğini göreceksiniz.

İlk olarak Windows 8 kurulumu ile işe başlayalım. Elinizde ki Windows 8 içeriği ile (, .ISO vb…) kurulumu yapmak istediğiniz bilgisayarınızı başlatın ve karşınıza gelen aşağıdaki ekranda Install Now butonuna tıklayın.


Resim-1

Gelecek olan Update penceresinde eğer kritik güncellemeleri kurulum sırasında almak istiyorsanız üstteki seçeneği seçerek devam edin.


Resim-2

Karşınıza gelen sözleşmeyi alt kısımda bulunan kutucuğu işaretleyerek kabul edin ve Next ile devam edin.


Resim-3

Varolan bir Windows işletim sistemi üzerinde Upgrade kurulumu yapacaksanız üstteki seçeneği tamamen bağımsız kendinizin özelleştireceği bir kurulum yapacaksanız ise alttaki seçeneği seçerek devam edin.


Resim-4

Bilgisayarınızda bulunan depolama alanlarından hangisini kurulum için kullanmak istiyorsanız onu seçerek devam edin. Bu kısımda dilerseniz bölümleme be biçimlendirme işlemlerini de yapabilirsiniz.


Resim-5

Artık kurulum başladı, kendinizi biraz dinlendirmek için bir kahve arası verebilirsiniz.


Resim-6

Kurulum sonrasında karşınıza bilgisayarınızı özelleştireceğiniz soru ekranları gelecek bunlardan ilkinde bilgisayarınıza bir isim vermeniz isteniyor. Bir isim yazarak Next ile devam edin.


Resim-7

Özelleştirme adımlarını dilerseniz tamamen daha kısa hale getirebilirsiniz bunun için Use Express Settings seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Tüm ekranları göstermek adına Customize diyerek devam ediyorum.


Resim-8

Automatic Update seçeneklerinin açık olduğunu kontrol ederek Next ile devam edin.


Resim-9

Bazı online servislerin bilgisayar güvenliğinizi sağlaması ve bazı durumlarda sizi bilgilendirmesi ile ilgili seçeneklerinin açık olduğunu kontrol ederek Next ile devam edin.


Resim-10

Bilgisayarınızın bölge ayarlarını yapın. Burada alt kısımda ki Time and Currency’de Turkish, Keyboard Layout’ta ise TR’yi seçebilirsiniz.


Resim-11

Log On penceresinde bir kullanıcı adı ve şifresi tanımlayarak devam edin.


Resim-12

Ve artık kurulumu tamamladınız bilgisayarınıza oturum açmak üzeresiniz.


Resim-13

Benim çok hoşuma giden Start ekranındayız. Artık bu bilgisayara Hyper-v kurmaya sıra geldi.

Start ekranında iken Control Panel’e tıklayın.


Resim-14

Karşınıza açılacak olan Control Panel içerisinde alt kısımda bulunan More Settings’e tıklayın.


Resim-15

All Control Panel Items penceresinde iken Program and Features’a tıklayın.


Resim-16

Program and Features ekranında sol kısımda bulunan Turn Windows Features On or Off seçeneğine tıklayın ve açılacak pencerede Hyper-v’yi seçin.


Resim-17

Hyper-v’nin yüklenmesi ile karşınıza aşağıdakine benzer bir mesaj gelecektir.


Resim-18

Start menüsünde ise Hyper-v Manager ve Hyper-v Virtual Machine Connection’ı göreceksiniz.


Resim-19

Ve işte karşınızda Windows 8 içerisindeki Hyper-v Manager ekranı.


Resim-20

Windows 8’in şu andaki versiyonu daha öncede belirttiğimiz gibi biraz özel ve henüz herkesin ulaşabileceği türde değil. Bundan dolayı ürünün release versiyonunda bu yukarıda yazdığımız özellik tamamen farklı bir şekilde verilebilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Not : Windows 8 Developer Edition içerisinde yer alan birçok alan ürünün release sürümünde değişebilir.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. emre_avatar
    9 sene önce

    Yararlı bir yazı . emeğinize sağlık

  2. emre_avatar

    Kurulumdan sonra windows 8’e donüş yapamadım bir türlü. pc yi tekrar başlattığımda hep sanal sunucudayım. Anlattıklarınızdan resim-6 ya kadar hepsi aynı. Ordan sonra resim 12 ve 13 e atladı direk. Nasıl çıkış yapabiirim hyper-v ‘den ? Yardımcı olabilir misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir