1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. SMB (Server Message Block) 3.0 Yenilikleri Nelerdir?

SMB (Server Message Block) 3.0 Yenilikleri Nelerdir?


SMB (Server Message Block) uzun yıllardır sunucu ve istemci arasındaki iletişimi sağlayan bir network protokolüdür. Daha çok paylaşımlara erişimlerde, ağ bağlantılarında ya da yazıcı bağlantılarında kullanılır. Bu yazıda Windows Server 2012 ile birlikte sunulan SMB 3.0 ‘ün getirdiği yeni özellikler incelenecektir.

Transparent Failover

SMB Transparent Failover özelliği sayesinde SMB istemcisi istek yaptığı dosya sunucu clusterında bir problem olsa dahi kesinti yaşamadan çalışmaya devam edebilir. Bu özellikle yine Windows Server 2012 ile birlikte sunulan ve uygulama verisinin dosya sunucularında tutulmasına olanak sağlayan SMB Share – Applications senaryolarında da etkili olmaktadır.

Windows 8 ve Windows Server 2012 ile birlikte dosya sunucuları yalnızca son kullanıcı verilerini barındıran sunucular olmaktan çıkmış aynı zamanda Hyper-V ve Microsoft SQL Server gibi uygulamaların verilerini de barındırabilir hale getirilmiştir. Böylece Hyper-V üzerinde bulunan bir sanal makine, sanal disk ya da SQL Server verisi ortam içerisinde bulunan Windows Server 2012 SMB 3.0 bir paylaşımda tutulabilir

SMB Scale-Out

Windows Server 2012 üzerinde oluşturulan Cluster dosya sunucularında iki seçenek bulunmaktadır. İlk seçenek önceki sürümlerde de desteklenen ve klasik cluster dosya sunucusu hizmeti veren “File Server for general use“‘dur.

İkinci seçenek ise “Scale-Out File Server for application data” dır. SMB Scale-Out olarak da adlandırılan bu özellik sayesinde uygulama verilerinin (Hyper-V ve SQL Server) tutulduğu dosya paylaşımları tüm cluster üyeleri üzerinde aktif olarak görüntülenebilir. Aktif-aktif olarak da adlandırılan bu yöntem sayesinde oluşturulan bir dosya paylaşımına tüm cluster üyeleri üzerinden ulaşılması mümkündür.

SMB Direct

SMB Direct özelliği ile birlikte RDMA (Remote Direct Memory Access) özelliğini destekleyen network kartları desteklenmektedir.

SMB MultiChannel

SMB Multichannel özelliği SMB 3.0 destekleyen Windows 8 ve Windows Server 2012 sunucularının var olan birden fazla ağ yolunu kullanarak tek bir istek-talep için birden fazla TCP/IP bağlantısı açmasını sağlar. Bu sayede daha performanslı veri akışı sağlanırken, hizmet vermeyen bir ağ olursa istemci canlı kalan ağlardan devam edebilir.

Bu yapılandırma için birden fazla ağ kartının var olması gerekmektedir. SMB Multichannel, sunucu üzerindeki yapılandırmayı otomatik algılayarak MultiChannel kullanımına başlar.

SMB PowerShell

SMB 3.0 paylaşımları ve yapılandırması Server Manager dışında PowerShell tümleşik komutları kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Bu sayede grafik ara yüz ile gerçekleştirilemeyecek karmaşıklıktaki işlemler hazırlanan PowerShell scriptleri ile kolaylıkla otomatize edilebilir.

PowerShell ile SMB komutlarının kullanılması için SMB modülünün PowerShell oturumu içerisinde yüklü olması gerekmektedir. Varsayılanda yüklü gelen bu modül istenirse manuel olarak farklı oturumlar için aşağıdaki komut ile yüklenebilir.

Import-Module SMB*

SMB yönetimi için kullanılabilecek komutların listesi aşağıdaki komut ile alınır:

SMB Encryption

Dosya sunucuları ile iletişimde ağ üzerindeki verilerin şifrelenmesi için gerekli olan PKI altyapısı ve sertifika yapılandırmaları sistem yöneticileri tarafından hep karmaşık bulunmuştur.

Windows Server 2012 ile birlikte SMB 3.0 için şifreleme aktif edilmek istendiğinde gerekli olan anahtar artık var olan oturum anahtarından elde edilebilir. Bu sayede herhangi bir PKI altyapısına ya da sertifikalara ihtiyaç duyulmayacaktır.

VSS for Remote File Shares

Uzun yıllardır kullanılan VSS (Volume Shadow Copy Service) ile uygulamaların volume üzerinde veri yazmaya devam ettikleri sırada yedekleri alınabiliyordu. Windows Server 2012 ile birlikte sunucular ve uygulamalar verilerini SMB 3.0 paylaşımlarında tutabilir duruma geldiler. Bu paylaşım üzerindeki verilerin yedeklenebilmesi için de “VSS for SMB File Shares” ismi verilen yeni bir eklenti geliştirildi.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir