1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. SMB 3.0 Üzerinde Hyper-V Yapılandırması – Bölüm 2

SMB 3.0 Üzerinde Hyper-V Yapılandırması – Bölüm 2

Yazı dizisinin bu bölümünde .0 üzerinde Hyper-V yapılandırmasına devam edilecektir.

Sanal makine kurulumundan önce opsiyonel olarak Credential Delegation aktif edilebilir. Bu sayede Cluster servisi için Hyper-V sunucusuna delegasyon verilebilir.


Resim-1

Bu yapılandırma gerçekleştirilmez ise Windows Hyper-V üzerinde farklı Windows sanal makineleri yönetirken SMB erişim hataları alınabilir. Varsayılanda gelen bu güvenlik önlemi var olan kimlik doğrulama bilgilerinin uzak paylaşılmış farklı bir sunucuda kullanılmasını engeller. Bu engelin önüne ancak delegation verilerek geçilebilir.


Resim-2

İlgili Hyper-V sunucusu yeniden başlatıldıktan sonra SMB paylaşımı üzerinde bir sanal makine oluşturulabilir.

Hyper-V Manager açılarak delegasyon verilen Hyper-V sunucusuna bağlanılır. New Virtual Machine seçilir. Sanal makineye bir isim verildikten sonra lokasyon olarak SMB 3.0 paylaşımı seçilir.


Resim-3

Aşağıdaki görüldüğü gibi oluşturulan sanal makine verileri SMB 3.0 paylaşımı üzerinde tutulmaktadır.


Resim-4

Sanal makine oluşturulduktan sonra Cluster konsolu içerisinde Failover testi gerçekleştirilebilir. Bunun için Failover Cluster\Roles\ClusterFileServ\Move\Select Node seçilir.


Resim-5

Kısa süre içerisinde sanal makinenin diğer cluster üyesi üzerinde aktif olduğu gözlenir.

Bu yapılandırma ile Hyper-V sanal makinelerin tüm yapılandırma, disk ve snapshot verisi SMB 3.0 paylaşımlarında tutulabilir. Böylece hem SMB 3.0 sürümünün performans ve süreklilik özelliklerinden yararlanılır hem de depolama çözüm maliyetleri düşürülür

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap