1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. SMB 3.0 Üzerinde Hyper-V Yapılandırması – Bölüm 2

SMB 3.0 Üzerinde Hyper-V Yapılandırması – Bölüm 2


Yazı dizisinin bu bölümünde .0 üzerinde Hyper-V yapılandırmasına devam edilecektir.

Sanal makine kurulumundan önce opsiyonel olarak Credential Delegation aktif edilebilir. Bu sayede Cluster servisi için Hyper-V sunucusuna delegasyon verilebilir.


Resim-1

Bu yapılandırma gerçekleştirilmez ise Windows Hyper-V üzerinde farklı Windows sanal makineleri yönetirken SMB erişim hataları alınabilir. Varsayılanda gelen bu güvenlik önlemi var olan kimlik doğrulama bilgilerinin uzak paylaşılmış farklı bir sunucuda kullanılmasını engeller. Bu engelin önüne ancak delegation verilerek geçilebilir.


Resim-2

İlgili Hyper-V sunucusu yeniden başlatıldıktan sonra SMB paylaşımı üzerinde bir sanal makine oluşturulabilir.

Hyper-V Manager açılarak delegasyon verilen Hyper-V sunucusuna bağlanılır. New Virtual Machine seçilir. Sanal makineye bir isim verildikten sonra lokasyon olarak SMB 3.0 paylaşımı seçilir.


Resim-3

Aşağıdaki görüldüğü gibi oluşturulan sanal makine verileri SMB 3.0 paylaşımı üzerinde tutulmaktadır.


Resim-4

Sanal makine oluşturulduktan sonra Cluster konsolu içerisinde Failover testi gerçekleştirilebilir. Bunun için Failover Cluster\Roles\ClusterFileServ\Move\Select Node seçilir.


Resim-5

Kısa süre içerisinde sanal makinenin diğer cluster üyesi üzerinde aktif olduğu gözlenir.

Bu yapılandırma ile Hyper-V sanal makinelerin tüm yapılandırma, disk ve snapshot verisi SMB 3.0 paylaşımlarında tutulabilir. Böylece hem SMB 3.0 sürümünün performans ve süreklilik özelliklerinden yararlanılır hem de depolama çözüm maliyetleri düşürülür

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap