İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Server 2012
 3. SMB 3.0 Üzerinde Hyper-V Yapılandırması – Bölüm 1

SMB 3.0 Üzerinde Hyper-V Yapılandırması – Bölüm 1


Windows ile birlikte sunulan yeniklerin en önemlilerinden bir tanesi de artık belirli uygulamaların verilerinin .0 destekleyen Windows Server 2012 dosya sunucularında tutulabilmesidir. Ortamda bulunan Hyper-V sunucuları içerisindeki sanal makinelerin verileri .0 dosya paylaşımlarında tutulabilir. Böylece donanımsal SAN maliyeti olmaksızın .0 ile oldukça güçlenmiş Windows Server 2012 dosya sunucusu özelliklerinden faydalanılabilir.


Resim-1

SMB 3.0 dosya sunucularında aşağıdaki Hyper-V bileşenleri barındırılabilir:

 • Konfigürasyon dosyaları
 • VHD ve VHDX dosyaları
 • ISO dosyaları
 • Snapshotlar

Bu yazı dizisinde Windows Server 2012 SMB 3.0 Cluster dosya sunucusu üzerinde Hyper-V yapılandırmasının adımları incelenecektir.

 • Öncelikle SMB paylaşımlarının tutulacağı dosya sunucuları üzerinde Cluster yapılandırılması gerçekleştirilir. Bunun için Server Manager/Tools/Failover Cluster Manager tıklanır.
 • Var olan Cluster ismi kullanılarak Connect to Cluster ile bağlantı gerçekleştirilir.
 • Action bölümünden Configure Role seçilir.
 • File Server seçilerek devam edilir.


Resim-2

Scale-Out file server for application data seçilir ve bir isim (ClusterFileServ) verilir. Eğer SMB 3.0 ile birlikte sunulan uygulama verilerinin dosya sunucularında tutulabilmesi özelliği kullanılmak isteniyor ise bu seçenek seçilerek devam edilmelidir. Bu seçenek SMB 3.0 desteği sunmaktadır. Eğer klasik Dosya Sunucusu oluşturulacak ise ilk seçenek ile devam edilebilir.


Resim-3


Resim-4


Resim-5

Sihirbaz tamamlandıktan sonra uygulama verilenin tutulması için Cluster içerisinde bir dosya paylaşımı oluşturulması gerekmektedir. Bunun için;

FailOver Cluster konsolu içerisinde Roles\ClusterFileServ sağ tıklanır ve Add File Share seçilir. Bu aşamadan var olan File Server Cluster üzerine SMB 3.0 destekli bir uygulama paylaşımı eklenecektir.


Resim-6

SMB Share – Applications seçilerek devam edilir. Bu ekranda görüldüğü gibi 3 farklı SMB paylaşımı ve 2 farklı NFS dosya paylaşımı oluşturulabilir. SMB Share Quick seçeneği ile hızlı yapılandırma gerçekleştirilir ve ek ayarlar sonradan uygulanabilir. SMB Share Advanced seçeneği ile sihirbaz boyunca var olan tüm yapılandırmalar yönetilir. SMB Share Applications ile ise uygulama verilerinin tutulabileceği paylaşımlar oluşturulabilir.


Resim-7

Paylaşım için bir isim belirlenir.


Resim-8

SMB 3.0 ile birlikte sunulan ek yapılandırmalar ayarlanabilir.


Resim-9

Paylaşım üzerinde Hyper-V bilgisayar hesaplarının Full Control yetkisine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için Permission sayfasında ilgili yapılandırma gerçekleştirilir.


Resim-10


Resim-11

Sihirbaz tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir paylaşım oluşturulacaktır.


Resim-12

Yazının ikinci bölümünde delegasyon ve sanal makine kurulum işlemleri incelenecektir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap