1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. SMB 3.0 Üzerinde Hyper-V Yapılandırması – Bölüm 1

SMB 3.0 Üzerinde Hyper-V Yapılandırması – Bölüm 1

Windows ile birlikte sunulan yeniklerin en önemlilerinden bir tanesi de artık belirli uygulamaların verilerinin .0 destekleyen Windows dosya sunucularında tutulabilmesidir. Ortamda bulunan Hyper-V sunucuları içerisindeki sanal makinelerin verileri SMB 3.0 dosya paylaşımlarında tutulabilir. Böylece donanımsal SAN maliyeti olmaksızın SMB 3.0 ile oldukça güçlenmiş Windows dosya sunucusu özelliklerinden faydalanılabilir.


Resim-1

SMB 3.0 dosya sunucularında aşağıdaki Hyper-V bileşenleri barındırılabilir:

  • Konfigürasyon dosyaları
  • VHD ve VHDX dosyaları
  • ISO dosyaları
  • Snapshotlar

Bu yazı dizisinde Windows Server 2012 SMB 3.0 Cluster dosya sunucusu üzerinde Hyper-V yapılandırmasının adımları incelenecektir.

  • Öncelikle SMB paylaşımlarının tutulacağı dosya sunucuları üzerinde Cluster yapılandırılması gerçekleştirilir. Bunun için Server Manager/Tools/Failover Cluster Manager tıklanır.
  • Var olan Cluster ismi kullanılarak Connect to Cluster ile bağlantı gerçekleştirilir.
  • Action bölümünden Configure Role seçilir.
  • File Server seçilerek devam edilir.


Resim-2

Scale-Out file server for application data seçilir ve bir isim (ClusterFileServ) verilir. Eğer SMB 3.0 ile birlikte sunulan uygulama verilerinin dosya sunucularında tutulabilmesi özelliği kullanılmak isteniyor ise bu seçenek seçilerek devam edilmelidir. Bu seçenek SMB 3.0 desteği sunmaktadır. Eğer klasik Dosya Sunucusu oluşturulacak ise ilk seçenek ile devam edilebilir.


Resim-3


Resim-4


Resim-5

Sihirbaz tamamlandıktan sonra uygulama verilenin tutulması için Cluster içerisinde bir dosya paylaşımı oluşturulması gerekmektedir. Bunun için;

FailOver Cluster konsolu içerisinde Roles\ClusterFileServ sağ tıklanır ve Add File Share seçilir. Bu aşamadan var olan File Server Cluster üzerine SMB 3.0 destekli bir uygulama paylaşımı eklenecektir.


Resim-6

SMB Share – Applications seçilerek devam edilir. Bu ekranda görüldüğü gibi 3 farklı SMB paylaşımı ve 2 farklı NFS dosya paylaşımı oluşturulabilir. SMB Share Quick seçeneği ile hızlı yapılandırma gerçekleştirilir ve ek ayarlar sonradan uygulanabilir. SMB Share Advanced seçeneği ile sihirbaz boyunca var olan tüm yapılandırmalar yönetilir. SMB Share Applications ile ise uygulama verilerinin tutulabileceği paylaşımlar oluşturulabilir.


Resim-7

Paylaşım için bir isim belirlenir.


Resim-8

SMB 3.0 ile birlikte sunulan ek yapılandırmalar ayarlanabilir.


Resim-9

Paylaşım üzerinde Hyper-V bilgisayar hesaplarının Full Control yetkisine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için Permission sayfasında ilgili yapılandırma gerçekleştirilir.


Resim-10


Resim-11

Sihirbaz tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir paylaşım oluşturulacaktır.


Resim-12

Yazının ikinci bölümünde delegasyon ve sanal makine kurulum işlemleri incelenecektir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap