1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Active Directory Saved Query Automation Tool – İndir

Active Directory Saved Query Automation Tool – İndir

Tool – İndir. Bu yazımda Stajyerlerimiz ile beraber yazdığımız basit ama kullanışlı olabilecek tool u sizlerle paylaşmak istedim. Active Directory kullananların her zaman başvurduğu Saved Query’ de bazen istediğimizi bulabilmek zor olabiliyor. Bizde bu süreci basitleştirmek için bir tool yazdık. Bu yazıda kurulumu ve kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

Aşağıdaki link aracılığı ile toolumuzu indiriyoruz ve daha sonra setup ile client bilgisayarına veya direk AD kurulu sunucuya kurulum yapıyoruz.( Ben gerçek ortamda direk sunucu üstünde çalıştırıyorum)

İndirmek için bu linki kullanabilirsiniz. İndirdiğiniz dosyanın şifresi : mshowto

ya da https://gallery.technet.microsoft.com/Active-Directory-Saved-61e85b10 linkini kullanabilirsiniz.


Resim-1

Next ile adımımızı geçiyoruz.


Resim-2

Kurulum tamamlandıktan sonra toolumuzu açıyoruz. Basit bir arayüz bizi karşılıyor. İlk olarak Saved Query ile ne yapıyoruzu bilmeyen veya bu sekmeyi hiç kullanmayan kullanıcılar var ise kısaca açıklayalım. Örneğin direktörünüz size 30 gündür oturum açmayan kullanıcıların listesini çıkarıp kontrol edin diyebilir veya Kullanıcı bilgileri içerisinde Departman bilgileri kimin girilmemiş listesini çıkartın gibi bir talep size gelebilir. Bu gibi durumlarda Active Directory Users and Settings altında yer alan Saved Query lere başvuruyoruz. Fakat burada her istediğimizi bulmak biraz zor ve karışık. Biz ise yazdığımız toolda bu süreci basitleştirdik. Active Directory’ de yer alan önemli field ları buraya dahil ettik.


Resim-3

Örneğin Departman veya Şirket bilgisi boş olanları getir demek istediğimizde aşağıdaki iki checkbox işaretliyoruz ve Mantıksal işlem kısmını Or olarak seçiyoruz. Sorguyu oluştur dediğimiz zaman hemen aşağıda ilgili sorguyu bize veriyor. Siz sorguyu diğer seçenekleri de seçerek genişletebilir veya daraltabilirsiniz.


Resim-4

Daha sonra Sorgumuzu kopyalıyoruz. Active Directory altında yer alan Saved Query > New > Query tıklıyoruz.


Resim-5

Query ye bir isim veriyoruz. Define Query seçiyoruz


Resim-6

Find kısmında Custom Search seçip ilgili sorgumuzu LDAP Query alanına yapıştırıyoruz.


Resim-7

Sorgumuz sonucunda kuralla eşleşen kullanıcıları bize listeliyor.


Resim-8

Tool sayesinde Query yazma derdinden kurtulup sadece birkaç tıklama ile istediğimiz sorguları oluşturabiliyoruz. Belirtmekte fayda var bu tool Active Directory’ de kullanıcı bilgisi içerisindeki Departman vb.. gibi bilgilerin girilip girilmediğini kontrol edip düzeltilmesini basitleştirmek amaçlı yazılmıştır.

Yazılım konusunda destek olan Stajyerimiz Abdulkerim ve Fırat’ a teşekkür ederim

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap