1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Active Directory’de Toplu Kullanıcı Nasıl Açılır?

Active Directory’de Toplu Kullanıcı Nasıl Açılır?


Active Directory’ye birkaç kullanıcı eklemeyi tek tek yapabilirsiniz fakat kullanıcı sayınız fazla ise, yeni kurulan bir departman bulunuyorsa bu işlem tek tek yapılmaz J ya da en azından yapılması önerilmez. Bu yazıda birden fazla kullanıcıyı AD’de nasıl oluşturabileceğimize bakacağız.

1) Programı indirmek için linkine tıklayalım. Programın çalışabilmesi için .Net Framework 3.5 gerekmektedir. Yüklü değilse yükleyelim. İndirdiğimiz zip dosya içindeki CreateADUsers.exe uygulamasını çalıştıralım.

2) Aşağıdaki bilgilere bağlı olarak kullanıcılarımızı  oluşturacağız. Domainimizin adı D.local kullanıcılarımızı Yeniler OU’su altıdan oluşturacağız. Bunun için Domain (NetBIOS Name) bölümüne d, Domain (Distinguished Name) bölümüne d.local User OU bölümüne Ou=Yeniler;DC=D;DC=local yazıyoruz. User Account Details bölümünden Multiple Accounts’ı seçiyoruz. User Prefix olarak Doktor Starting Index olarak 1 Quantity olarak 10 yazıyoruz. Bu sayede Doktor1’den Doktor10’a kadar 10 kullanıcı oluşturulacak. Password Never Expires ve User Cannot Change Password kutucuklarını isteğe göre dolduralım.

Password Vaule Details bölümünden Static Password‘u seçip oluşturulacak tüm kullanıcılar için Password bölümünde belirttiğimiz parolanın verilmesini sağlayabiliriz veya Random Password seçeneği ile oluşturulacak tüm kullanıcılar için rastgele parolalar verilmesini sağlayabiliriz.

File Details bölümündeki Store Username and password details in text file kutucuğunu doldurarak oluşturduğumuz kullanıcı adı ve parolaların C sürücüsünde Accounts.txt dosyasına kayıt edilmesini sağlayabiliriz.

Create Users butonu ile kullanıcı oluşturma işlemini gerçekleştirelim.


Resim-1

Kullanıcı oluşturma işlemi tamamlandı.


Resim-2


Resim-3

Oluşan kullanıcılar ve parolaları Accounts dosyasına kayıt edildi.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

14 yıldır bilgisayar sektörü içerisindeyim. Bu süre de birçok önemli proje de yer aldım. Yoğun olarak Microsoft Teknolojileri ile ilgilenmekteyim. 2013 yılından beri Dosbil Bilgisayar bünyesinde Proje yöneticisi olarak çalışmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar MCP, MCITP, MCT,VCP.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. merhaba peki toplu kullanıcı açma esnasinda elimizdeki kullanıcı adlari ile açamıyormuyuz.?

  2. 4 sene önce

    iyi günler ben kullanıcı propertiesinde bulunan environment starting program da bulunan alanları c# kodu ile nasıl değiştire bilirim yardımcı olursanız sevinirim yada başka çözümü var mı ?