1. Ana Sayfa
  2. Windows 10
  3. Windows 10’da Home Sekmesi Nasıl Temizlenir

Windows 10’da Home Sekmesi Nasıl Temizlenir

Bu yazıda Windows IT PRO MVP Baki Onur Okutucu Home sekmesinin (Recent Files, Sık Kullanılanlar) nasıl temizlenebileceği ile ilgili bilgi veriyor.

Windows 10’la birlikte gelen Home sekmesi sayesinde en çok kullandığınız klasörleri, en son kullanılan dosya ve programları görebilmek mümkün. Bu yönüyle son derece kullanışlı bir yenilik diyebilirim. E tabi mutlaka özel hayat denen bir gerçek var! Home sekmesi çok kolay ve çabuk erişilebilen bir yerde olduğu için gün içinde sık sık bu pencereyi açma durumunda kalabilirsiniz. Gerek şirket dosyaları gerekse kişisel dosyalarınızdan en son kullandıklarınızın sürekli göz önünde olmasını istemeyenler için bu Home sekmesini biraz sadeleştirmek gerekebilir. Bunun için yapmamız gereken son derece basit.


Resim-1

Yukarıdaki gibi bir görünüm istemeyenler için Taskbar Özelliklerine girerek Start Menü bölümünde yer alan Store and display opened items in Start menu and the taskbar seçeneğini temizlemek yeterli olacaktır. Buradaki ayarın açıklaması çok net olmadığı için Home sekmesindeki görünüme etki edebileceği anlaşılamayabilir. Çünkü Start menü ve Taskbar ayarı gibi görünüyor ilk etapta. Bunun için paylaşmak istedim.


Resim-2

Ayarı yaptıktan sonra daha sade bir görünüme kavuşabilirsiniz. Gizlilik çok önemli malum!


Resim-3

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki Onur OKUTUCU, 1981 yılında İstanbul'da doğdu. Uzun bir süre İzmir'de yaşadı. Özellikle Windows Server, Exchange Server ve Powershell gibi teknolojilerde 15 yıldan fazla deneyime sahiptir. Office 365, Azure ve benzeri bulut çözümleri dahil olmak üzere son 5 yıldır bulut teknolojileri üzerine çalışmaktadır. 11 yıldır MVP ünvanını taşıyan Baki Onur, Türkiye'deki ilk Windows Server 2008 kitabının ve sayısız teknik makalenin yazarlığını yaptı. 70'e yakın etkinlikte (üniversite, eğitim kurumları, zirveler, paneller vs.) konuşmacı olarak bulundu. Baki Onur Okutucu ayrıca Microsoft teknolojilerinde 10.000 saatten fazla eğitim vermiş 10 yıllık MCT'dir. Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans dercesine sahip olan Baki Onur, şimdilerde Londra'da yaşıyor ve kurucusu olduğu Clouderz Ltd'de danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

Yorum Yap