1. Ana Sayfa
  2. Windows 10
  3. Bing Maps’in Parametreler ile Kullanılması

Bing Maps’in Parametreler ile Kullanılması


SAFİR

Bu yazıda Baki Onur Okutucu Bing Maps’i komutlar ile nasıl kullanabileceğinizi anlatıyor.

Oldum olası gezmeyi sevmişimdir. Farklı ülkeler görmek, farklı kültürden insanlarla tanışmak hep ilgimi çekmiştir. Bir daha gelsem şu dünyaya mutlaka gezgin olurdum diyorum. Kim bilir, belki hala zamanım var!

Çoğu zaman parasızlıktan ara sıra da zamansızlıktan seyahat edemiyor insan J Durum böyle olunca bazen kahvenizi alıp görmek istediğiniz ülkelere sanal bir tura çıkıyorsunuz. Aslı gibi olmasa da kaptırıp gidiyor insan birkaç saat, keyifleniyor. Bu sanal tur için Bing Maps’i tercih edenlerdenseniz size güzel haberlerim var. Bing Maps için web sitesi yerine App kullanıyorsanız o zaman aşağıda anlatacaklarım ilginizi çekebilir. Hızlı ve nokta vuruşu gezintiye hazır olun.

Bing Maps uygulamasını diğer insanlardan 5 kat daha hızlı kullanmak için ihtiyacınız olan malzemeleri sayıyorum.

 

  1. Windows 8 veya daha üstü
  2. Aşağıdaki komutlar

 

J

Bing uygulamasının Uri şemasına bakıp kısayoldan neler yapabileceğimize göz atalım hadi.. Durun durun! Öncesinde Start/Run kısmına şunu yazalım da bi içimiz açılsın!

bingmaps:?q=İzmir Kıbrıs Şehitleri Caddesi


Resim-1


Resim-2

Evet içimiz açılıdığına göre artık yazımızın geri kalanında işimize yarayacak diğer parametreleri de görelim. Unutmadan; bu parametreler ile Bing Maps uygulamasını daha efektif kullanabilir, belki farklı uygulamalardan ya da scriptlerden çok daha spesifik sonuçlara çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Bu kısayol ve parametrelere bir göz atalım o halde. Aşağıda kırmızı ile örneklendirdiğim komutları yukarıdaki ilk örneğimde olduğu gibi Start/ Run penceresine copy paste yapmanız yeterli. Sonrasında aşağıdaki ekran görüntülerindeki sonuçları alacaksınız. İyi denemeler!

bingmaps:?where=300 Washington Street,New York (Adres bulma)


Resim-3

bingmaps:?rtp=adr.istanbul Oyuncak Müzesi~pos.41.042932_29.004656 (Adresten koordinata yol tarifi)


Resim-4

bingmaps:?rtp=adr.istanbul Oyuncak Müzesi~adr.Taksim (Adresten koordinata yol tarifi)


Resim-5

bingmaps:?cp=40.726966~-74.006076&trfc=1&sty=a&lvl=13
(Aerial Görünüm)


Resim-6

bingmaps:?q=Heart Attack Grill&where=Las Vegas
(Burayı çok severim. Boş bir zamanınızda gidemeseniz bile mutlaka sitesinden ziyaret edin)


Resim-7

bingmaps:?collection=point.36.116584_-115.176753_Yaşa Sezar(Caesars Palace)~point.36.113126_-115.175188_Yüce Bellagio (The Bellagio)&lvl=16&cp=36.114902~-115.176669


Resim-8

bingmaps:?collection=point. 36.112350 _-115.176277_BakiOnur’un Evi_&lvl=15


Resim-9

Evet demek ki artık uygulamayı açıp sonra birşeyler yazmak zorunda değilsiniz. Yukarıda kullandığım protokol öğeleri sayesinde Bing Map içinde arama yapma, yön bulma, adresler arası mesafe vs. gibi birçok özelliği bu tür kısayol parametreleriyle kullanabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki Onur OKUTUCU, 1981 yılında İstanbul'da doğdu. Uzun bir süre İzmir'de yaşadı. Özellikle Windows Server, Exchange Server ve Powershell gibi teknolojilerde 15 yıldan fazla deneyime sahiptir. Office 365, Azure ve benzeri bulut çözümleri dahil olmak üzere son 5 yıldır bulut teknolojileri üzerine çalışmaktadır. 11 yıldır MVP ünvanını taşıyan Baki Onur, Türkiye'deki ilk Windows Server 2008 kitabının ve sayısız teknik makalenin yazarlığını yaptı. 70'e yakın etkinlikte (üniversite, eğitim kurumları, zirveler, paneller vs.) konuşmacı olarak bulundu. Baki Onur Okutucu ayrıca Microsoft teknolojilerinde 10.000 saatten fazla eğitim vermiş 10 yıllık MCT'dir. Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans dercesine sahip olan Baki Onur, şimdilerde Londra'da yaşıyor ve kurucusu olduğu Clouderz Ltd'de danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

Yorum Yap