1. Ana Sayfa
  2. Windows 10
  3. Windows 10’da Print As a PDF (PDF Olarak Yazdır) Özelliği

Windows 10’da Print As a PDF (PDF Olarak Yazdır) Özelliği


SAFİR

Bu yazıda Windows IT PRO MVP Baki Onur Okutucu Save As PDF özelliği hakkında bilgi veriyor.

Windows 10’un her yeni gelen alt versiyonunda (Build) ufak ufak birçok yeni özelliği de görür olduk. Bazıları kimilerimizin hayatında çok büyük değişiklikler yaratmasa da bazıları gerçekten çoktandır beklediğimiz özellikler arasında yer alabiliyor. İşte Wİndows 10 Build 10041 ile bunlardan bir tanesi daha hayatımıza girdi.

Tam uçak rezervasyonunuzun çıktısını almak istiyorsunuz. Ancak bunu PDF uzantılı olarak almak istiyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki seçeneklerde “pdf olarak kaydet” yok. Bir Word dosyası içerisindeki içeriği pdf olarak kaydetmek kolay da Internet Explorer içerisinde ya da başka bir uygulama içerisinde bu varsayılanda mümkün değildi. 3ncü parti bir uygulama yüklemezseniz elinizdeki tek seçenek bu sayfayı XPS olarak kaydetmek olacaktı ki bu formatı da eski versiyon bir bilgisayarda açmak da ayrı bir dertti. Neyse tamam eskiyi boş verip bugüne bakalım. Nihayet Print as a PDF olarak kaydetme seçeneğimiz geldi gözümüz aydın!

İşte yazdırma görünümünde Print as a PDF


Resim-1

Bu da Word ortamındaki görünümü ama zaten Word dosyasını Save as diyerek PDF olarak kaydedebiliyorsunuz.


Resim-2

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki Onur OKUTUCU, 1981 yılında İstanbul'da doğdu. Uzun bir süre İzmir'de yaşadı. Özellikle Windows Server, Exchange Server ve Powershell gibi teknolojilerde 15 yıldan fazla deneyime sahiptir. Office 365, Azure ve benzeri bulut çözümleri dahil olmak üzere son 5 yıldır bulut teknolojileri üzerine çalışmaktadır. 11 yıldır MVP ünvanını taşıyan Baki Onur, Türkiye'deki ilk Windows Server 2008 kitabının ve sayısız teknik makalenin yazarlığını yaptı. 70'e yakın etkinlikte (üniversite, eğitim kurumları, zirveler, paneller vs.) konuşmacı olarak bulundu. Baki Onur Okutucu ayrıca Microsoft teknolojilerinde 10.000 saatten fazla eğitim vermiş 10 yıllık MCT'dir. Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans dercesine sahip olan Baki Onur, şimdilerde Londra'da yaşıyor ve kurucusu olduğu Clouderz Ltd'de danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

Yorum Yap