İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 10
  3. Microsoft Deployment Toolkit (MDT) Kurulumu ve Deployment Share Oluşturulması – Bölüm 1

Microsoft Deployment Toolkit (MDT) Kurulumu ve Deployment Share Oluşturulması – Bölüm 1

featured

 

İşletim sistemi dağıtımı için güçlü bir araç ve hızlı bir çözümdür. İşletim sistemi dağıtımının yanında uygulama dağıtımı da sağlamaktadır. Kurumsal kullanımlarda kullanılabileceği gibi küçük ağlarda da kullanılarak yönetimi kolaylaştırmaktadır.

Dağıtım network veya oluşturulan USB ile sağlanabilmektedir. Microsoft Deployment Toolkit (MDT) ile işletim sistemi dağıtımı sırasında kullanıcı etkileşimi en aza indirgenmektedir. Hazırlanan imajların içerisine eklenen uygulamalar ile standartlaştırılmış bir işletim sistemi dağıtımı elde edilmesini sağlar.

Microsoft Microsoft Deployment Toolkit (MDT)’i masaüstü ve sunucu dağıtımlarını otomatikleştirmek için birleşik bir araçlar, süreçler ve rehberlik koleksiyonu sağlar şeklinde tanımlamıştır.

Microsoft Microsoft Deployment Toolkit (MDT) ile dağıtım şekilleri aşağıda bulunan tablodaki gibidir.

Resim – 1

Microsoft Deployment Toolkit (MDT) Gereksinimleri Nelerdir?

Eğer işletim sistemi dağıtımı network üzerinden yapılacaksa ortamda WDS ve DHCP rollerinin bulunması gerekmektedir. USB ile dağıtım yapılacak sistemlerde buna göre yoktur. Bu makalede USB üzerinden dağıtım yapılacağından WDS ve DHCP işlemleri yer almamaktadır.

Microsoft Deployment Toolkit (MDT) ve Gereksinimlerinin Kurulumu

Windows Assessment and Deployment Kit (ADK) kurulumu için iki seçenecek çıkar. Install the Windows Assessment and Deployment Kit – Windows 10 to this computer kurulum yapılacak sistemin internet erişimi varsa kullanılabilir. Download the Windows Assessment and Deployment Kit – Windows 10 or installation on a separate computer seçeneği internet erişimi olmayan sistemler için indirilip daha sonra kurulum yapılacak sisteme aktarmak içindir.

Resim – 2

Windows Assessment and Deployment Kit (ADK) kurulumu sırasında birçok feature seçili halde gelecektir. Microsoft Deployment Toolkit (MDT) için Deploment Tools ve User State Migration Tools (USMT) özellikleri yeterli olacaktır. Diğerlerindeki tikler kaldırılarak kurulum yapılır.

Resim – 3

Windows PE add-on for the ADK kurulumu, Windows Assessment and Deployment Kit (ADK) ile aynı şekilde yapılır. Select the features you want to install ekranında sadece Windows Preinstallation Environment (Windows PE) olacaktır.

Resim – 4

Microsoft Deployment Toolkit (MDT) kurulumu ise hiçbir ayara ihtiyaç duymaz. Gelen kurulum ekranlarında Next – Next – Finish ile kurulum tamamlanır ve Windows Başlat’tan aşağıdaki resimde görüldüğü gibi görüntülenebilir.

Resim – 5

Microsoft Deployment Toolkit (MDT) kullanıma hazırdır. Yönetim konsolu olan Deployment Workbench’I açarak işlemlere edilir.

Deployment Share Oluşturulması

Deployment Share dağıtım işlemleri için gerekli her şeyin (işletim sistemleri, yüklenecek diğer uygulamalar gibi) tutulduğu yerdir. Deployment Wokbench altında Information Center ve Deployment Shares olduğu görülmektedir. Deployment Shares’e sağ tıklayarak New Deployment Share ile Deployment Share oluşturma işlemlerine başlanabilir veya konsolun sağ kısmında bulunan Actions altındaki New Deployment Share ile aynı işlemler yapılabilir.

Resim – 6

Açılan New Deployment Share Wizard penceresinde öncelikle Deployment Share yolunun belirlenmesi istenmektedir. Varsayılan olarak C:\DeploymentShare olarak gelse de sistem dosyaları ile DeploymentShare klasörünün aynı sürücü içerisinde olması önerilmemektedir. Bu makale test ortamında yapıldığından dolayı C:\DeploymentShare ile devam edilmiştir.

Resim – 7

Sonraki adımda oluşturulan Deployment Share için paylaşım adı belirlenmektedir.

Resim – 8

Paylaşım klasörü için isimlendirme yapılması istenmektedir.

Resim – 9

Options kısmında ise dağıtım sırasında uygulanacak bazı işlemler (yedekleme yapılması, ürün anahtarı sorulması vb.) özelleştirilebilir. Varsayılan olarak gelenler resimdede görüldüğü gibidir. Bu özelleştirme işlemleri daha sonra değiştirilebilmektedir.

Resim – 10

Deployment Share oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra Deployment Workbench görünümü Resim – 11’deki gibi olacaktır.

Resim – 11

Bu makalede Microsoft Deployment Toolkit (MDT) kurulumu ve Deployment Share oluşturulması adımları tamamlanmıştır. Sonraki bölümlerde Task Sequence, İşletim Sistemi Yüklenmesi, Microsoft Deployment Toolkit (MDT) görünümünün özelleştirilmesi ve diğer uygulamaların Microsoft Deployment Toolkit (MDT) ile yüklenmesi işlemleri yapılacaktır.

Bu konu ile ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:

www.mshowto.org

TAGs: MDT Nedir, Microsoft Deployment Toolkit, MDT Kurulumu, PXE Boot, Windows 10, ADK, WinPE, Windows 10 Dağıtımı, Windows 10 Upgrade, OS Deployment, LiteTouch, LTI, UDI, ZTI, Deployment Share, İşletim Sistemi Dağıtımı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İTÜ Fizik Mühendisliği bölümünde okuyorum. Aynı zamanda İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda yarı zamanlı Sistem Yöneticisi olarak çalışıyorum. Microsoft ürünlerinin kurulum, konfigürasyon ve yönetimi üzerine çalışıyorum. Azure, System Center ürünleri ve Sanallaştırma alanlarında kendimi geliştirmek istiyorum.

Yorum Yap