DHCP Database Recovery
  1. Ana Sayfa
  2. Server Ailesi

DHCP Database Recovery

0

DHCP rolünü henüz yedekli bir yapıya geçirmediğinizi ve DHCP rolünü barındıran sunucunuzda bir sebepten dolayı sorun yaşandığını düşünelim. Daha önce DHCP sunucularınızdan IP adresi almış olan sistemler bir müddet daha mevcut IP adresleri ile çalışmaya devam edeceklerdir; ancak yeni IP adresi taleplerine cevap veremeyeceksiniz.

Bu durumda sadece DHCP servisini tamir etmeniz yeterli olabileceği gibi elinizdeki son geçerli yedekten sunucuyu dönmeniz de gerekebilir. Öncelikle sunucunuzun belirli aralıklar ile %systemroot%\system32\dhcp\backup\new dizini altına yedek aldığını bilmenizde fayda var. Eğer bu dizin altındaki yedek işinizi görmezse sistem yedeğinden dönmeniz gerekecektir. DHCP veri tabanı bir Jet veri tabanı olup DHCP sunucunuzun tüm konfigürasyonu barındırmaktadır.

DHCP sunucunuzun konfigürasyonuna dair bilgiler bu kayıt defteri alanında tutulmaktadır: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\DHCPServer\Configuration

Bu kayıt defteri girdisinin yedeği de %systemroot%\system32\dhcp\backup dizini altında DhcpCfg isimli dosyada olduğunu bilmenizde fayda var.

Sunucu yedeği başarılı bir şekilde dönülmesine rağmen DHCP servisinin çalıştırılamadığını gördünüz.

  • DHCP servisinin başarılı bir şekilde sonlandırıldığından emin olmak için komut satırından aşağıdaki komutu yazarak çalıştırınız. Komut satırını admin olarak açmayı unutmayın.

net stop dhcpserver

Resim-1

 

  •  Servis başarılı bir şekilde durdurulduktan sonra DHCP veri tabanını içeren dizinin (\%systemroot%\system32\dhcp) tam bir yedeğini güvenli bir alana taşıyınız.

 

  • %systemroot%\system32\dhcp\backup\new dizini altındaki dhcp.mdb isimli dosyayı %systemroot%\system32\dhcp dizini altına taşıyın.

 

  • DHCP servisi halen kapalı durumda iken, Jetpack uygulamasını kullanarak yedekten dönüş işlemini tamamlayabiliriz. Yine komut satırına dönelim ve %systemroot%\system32\dhcp dizinine düşerek aşağıdaki komutu çalıştıralım

Resim-2

 

  • jetpack dhcp.mdb tmp.mdb

Resim-3

  •  Artık DHCP servisini çalıştırabilir ve IP almak isteyen sistemlere hizmet vermeye devam edebiliriz.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

TAGs: DHCP Database Recovery, DHCP Database Restore

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum Kocaeli Fizik bölümü mezunuyum .Fizik bölümu öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım .Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldim sistem ve network alaninda eğitimler ve danişmanliklar verdikten sonra Bilişim sektöründe finans kurumlarında calıştım ve calısmaktayim

Yorum Yaz