1. Ana Sayfa
 2. Server 2012

Windows Server 2012′de Active Directory Kurulumu – Detaylı Anlatım


33

Bu makalemizde geçtiğimiz günlerde Release Candiate sürümü çıkmış, olan Windows Server 2012 de Active Directory kurulumu yaparak, 2012 Server’ımızı Domain Controller olarak yapılandıracağız.

Bildiğiniz üzerine Windows Server 2012 de artık DCPROMO komutunu kullanarak Active Directory kurulumu yapamıyoruz. Dcpromo komutunu Windows Server 2012 de çalıştırdığınızda, aşağıdaki hatayı alıyor olacaksınız

The Active Directory Domain Services Installation Wizard is relocated in Server Manager. For more information, see http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=220921

DCPromo ya alternatif olarak, Windows Server 2012′ de komut üzerinden Active Directory kurulumu yapabilmek için Powershell ile ADDSDeployment komutlarını kullanabiliyoruz, Windows Server 2012 de PowerShell ile Active Directory kurulumu ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz,

Biz bu makalemizde kurulumu GUI üzerinden yapıyor olacağız.

Her domain kurulumunda yaptığımız gibi, Domain Controller kuracağınız Server ın ip ayarları manuel olarak set edilmelidir. Active Directory kurulumuna başlamak için öncelikle Server Manager konsolunu açıyoruz.


Resim-1

Windows Server 2012 de Add Roles and Features wizard ı, Dashboard dan Add roles and features linkine tıklayarak çalıştırabilirsiniz,


Resim-2

Bir alternatif olarak da, Server Manager da, sağ üst bölümde bulunan Manage düğmesine tıklayarak, Add Roles and Features a tıklayarak wizard ı çalıştırabilirsiniz.


Resim-3

Karşınıza gelecek Before you begin ekranına NEXT düğmesine tıklayarak ilerleyebilirsiniz.


Resim-4

Select installation Type ekranında Role-Based or Feature-Based installation ı seçerek devam ediyoruz.


Resim-5

Select Server ekranında Active Directory kurulumunu yapacağımız Server ımızı seçiyoruz. Windows 2008 R2 ve önceki sürümlerden farklı olarak artık, network üzerinden diğer sunucularımıza uzaktan kurulum yapabiliyor olacağız. Bu özellik de bize ortamdaki Windows 2012 Server larımızı, Add other Servers to manage tıklayıp, Server Pool umuza ekleyerek, uzaktan merkezi olarak role ve feature kurulumu yapmamızı ve yönetmemizi sağlayacaktır.

Diğer bir yenilik ise VHD disk lerimize offline olarak role kurabilmemizdir. Bu özellikle daha önceden kurmuş olduğumuz Windows 2012 vhd disklerine, Role ve feature kurulumlarını offline olarak kurabiliyor olacağız.


Resim-6

Active Directory kurulumunu başlatabilmemiz için, Select Server Roles ekranında Active Directory Domain Services ı seçiyor ve NEXT düğmesine tıklıyoruz.


Resim-7

Next düğmesine tıkladığımızda “Active Directory Domain Services” kurulumu yapabilmemiz için yüklenmesi gereken bazı feature lar karşımıza gelecektir. Bu feature lar Group Policy Management tool ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools’ dur. Aşağıdaki ekranda göründüği gibi Add Features düğmesine tıklayarak, bu modülleri seçmiş oluyoruz.


Resim-8

Add Feaures düğmesine tıkladıktan hemen sonra, Features bölümünde yukarıda seçmiş olguğumuz feature lar seçili olarak gelecektir. Next düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.


Resim-9

Aşağıdaki ekranda göründüğü gibi Microsoft tarafından Active Directory Domain Services ile ilgili bazı tavsiyeleri görüntülüyoruz. Next düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.


Resim-10

Confirm Installation Selections da INSTALL düğmesine tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz. İsterseniz “Restart the destination Server automatically if required” a checkbox ına tıklayarak, Server ın kurulumdan sonra restart etmesini sağlayabilirsiniz.


Resim-11

Install düğmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi Active Directory Domain Services kurulumu başlayacaktır.


Resim-12

Kurulum tamamlandıktan sonra Server otomatik restart seçeneğini seçmediyseniz Server ı restart ediniz.


Resim-13

Server açıldıkdan hemen sonra Server Manager ı tekrar açınız.Notification ekranına tıkladıktan sonra ” Configuration Required for Active Directory at Server adı” şeklinde bir uyarı göreceksiniz. Active Directory kurulumuna devam etmek için, “Promote this Server to a domain controller” tıklayınız,


Resim-14

(Ayrıca aynı şekildeki uyarıyı aşağıdaki ekrandaki gibi Dashboard da görebilirsiniz )


Resim-15

Artık karşımızı Active Directory ortamızı kurup, ayarlayacağımız, Active Directory Domain Services Configuration Wizard penceresi açılıyor ,

Ortamımıza yeni bir Forest içinde yeni bir domain kuracağımız için, Add a new forest seçeneğini seçiyoruz.

Root domain name kısmına kuracağımız domain in ismini yazıyor ve NEXT düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.


Resim-16

Karşımıza gelecek Domain Controller Options da Forest Functional Level ve Domain Functional Level kısımlarında functional level larımızı seçiyoruz.

Specify domain controller capabilities kısmında, Domain Name System (DNS) Server seçeneği seçilir gelir ve domain yapınız için DNS Server kurulumuda yapar. ( Eğer DNS Server ınızı başka bir Server a yada bu Server a daha sonra manual olarak siz yapacak iseniz, bu seçeneği kaldırmanız gerekecektir)

Bu yaptığımız kurulum ortamımızdaki ilk Domain Controller olduğu için Global Catalog (GC) seçili olarak gelecek ve Read Only Domain Controller (RODC) seçilemez olarak gelecektir

Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password kısmına, Active Directory Restore Mode için kullanacağımız Complex Password u yazıyoruz. Next düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.


Resim-17

Aşağıdaki ekranda göreceğiniz, Additional Options kısmında domain imiz için kullanacağımız NETBIOS name ini belirliyoruz.


Resim-18

Paths kısmında AD DS database imiz, log file larımız ve SYSVOL içeriğimiz için location larımızı belirliyoruz, NEXT düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.


Resim-19

Review Options da seçeneklerimizi tekrar gözden geçiriyoruz. NEXT düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.


Resim-20

Prerequisities Check kısmında, Windows 2012 Server ımız Active Directory prequisites check yaparak herhangi bir problem yada eksiklik denetimi yapacaktır. Test ler tamamlandıkdan hemen sonra “All Prerequisite check passed succesfully. Click install to begin installation” mesajını göreceksiniz, INSTALL düğmesine tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz, Kurulum tamamlandıktan sonra Server ınız restart edecek ve Active Directory kurulumunuz tamamlanmış olacaktır.


Resim-21

Server ımız açıldıktan sonra , yeni nesil Metro –Start menüsünden Active Directory User and Computers management konsouluna ulaşabiliriz yada önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi start, run , dsa.msc komutunu kullanarak Active Directory Yönetim konsoluna erişim sağlayabiliriz.


Resim-22


Resim-23

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Selçuk ARSLAN, 1982 İstanbul-Kadıköy doğumludur. Yaklaşık 10 sene önce IT dünyasına giriş yapmış, ve bu süre içerisinde Türkiye, Amerika ve Hollanda da bulunan çeşitli firmalarda danışmanlık, proje kurulumları ve eğitim hizmetlerinde bulunmuştur. MCP, MCSA,MCSE,MCTS Exchange 2007/2010,MCTS Sharepoint, MCTS SQL Server, MCTS Operations Manager, MCTS (Windows Server), MCITP Enterprise Server Administrator, Exchange Administrator, Database Administrator, Virtualization Administrator, Sharepoint Administrator MCT, CCNA, CEH sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (33)

Popüler Yorumlar
 1. 10 sene önce

  Merhaba Selcuk bey.
  Size Server 2012 ile ilgili bir sorum olacak?
  Soru bu.
  Server 2012 olan bir HP DL sunucu
  14 kullanici bilgisayari olan bir firma
  12 bilgisyar Windows XP ile calisir (CRACK)
  2 bilgisayar Windows 7 Ultimate (Lisansli)
  Sunucuda LOGO Muhasibe programi ve SQL 2012 Kurulu halde
  Uzak masaustu Kullanici lisansi alinib 14 kullanici icin ve sunucuya yuklenmishdir.
  Soru bu
  12 Windows XP olan makinada Uzak masaustu baqlantisi calishyor amma windows 7 olan makinalarda baqlanti zamani Sunucu Administratoruna haber edin bi mesy geliyor sorun ne ola bilir????

 2. Hüseyin selam,

  Danışmanlık hizmeti almanızı öneririm. Ya da isterseniz http://forum.mshowto.org da soruyu biraz daha detaylıca sorarsanız yardımcı olmaya calisalim.

  Emre Aydın

Yapılan Yorumlar
 1. 11 sene önce

  Eline sağlık hocam.

 2. 11 sene önce

  Detaylı anlatım için teşekkürler, Windows server 2012 nin çıkış tarihi belli oldu mu?

  • 11 sene önce

   Merhaba, kesin bir çıkış tarihi yok. Microsoft Roadmap e göre 3 ncü çeyrekte çıkması bekleniyor. Yani önümünüzdeki 2 ay içinde piyasaya sürülmüş olacaktır.

 3. 11 sene önce

  Güzel bi yazı olmuş. Bu yazıya uygun olarak kurulum yaptım. Ama AD yi kurmak eski sürümlerine göre biraz daha uzamış.

 4. 11 sene önce

  Teşekkürler Selçuk bey

 5. 11 sene önce

  Bu arada server 2012 de enterprise edition olmayacağı doğrumudur?

 6. 11 sene önce

  Evet, Standart,Datacenter,Essentials ve Foundation olmak üzere 4 sürüm olarak piyasaya sürülecektir.

  • hocam size bir sorum olacak Windows Server 2012 R2 SP1, Foundation Edition, Turkish, No Media işletim sisteminde eta sql i internet üzerinden iki kullanıcı olarak kullanmak istiyoruz bunu nasıl yapabilirim

 7. 11 sene önce

  Tesekkürler Hocam,diğer makalelerini dört gözle bekliyoruz.. facebook da gördüm linki, artık burdamısın ? technet ugramıyosun

 8. 11 sene önce

  Eline sağlık Selçuk Hocam

 9. 11 sene önce

  Teşekkürler,

 10. emegine saglık diyemiyorum malesef çünkü makaleni ekranın sol tarafında çıkan f.book twitter begenme zımbırtısı ekranın yarısını kaplıyor ,insan bir kapatma butonu koyar diimi ,birçok insan sayfanızı sırf bu yüzden hemen terk ediyor ,tıpkı benim gibi . saygılar

  • Merhaba,

   Koca bir bilgi deposu ve büyük bir sistem ve tabi ki zaman zaman yaşanacak sorunlar olabiliyor.

   Yaşınız kaç bilemiyorum fakat emeğine sağlık demeniz herşeyi bir kenara bırakırsak insanın insana saygısından gerekli bir durumdur.

   Sorunla ilgileniliyor, bilgilendirme için teşekkürler,

   Emre Aydın

 11. 11 sene önce

  “Emeğinize Sağlık” diyor ve teşekkür ediyorum, güzel bir yazı olmuş. Bu arada Ben sitenin açılması ile ilgili herhangi bir problem göremedim

 12. Teşekkürler Serhat Bey,

  Tüm sistemlerde yaşanmayan bir sorundu, sanırız su anda tamamen çözüldü.

  ilginiz için teşekkürler,

  Emre.

 13. 10 sene önce

  Elinize sağlık,Windows server 2012 eylül 5 inde mi piyasada olacak?

 14. 10 sene önce

  Hocam Merhaba;

  Benim bir sorum olacak, net bir cevabını tam bulamadım.
  Sorum Şu:
  – Ağımda 100 kullanıcı var ( WinXP, Win7 )
  – Active Directory kurulu değil.
  – Ortak klasör için QNAP NAS cihazları kullanıyorum ve tüm kullanıcıları bu cihazlara tanımlıyorum.
  Soru 1: 1 Adet Windows Server alsam ve A.D kursam, kullanıcılarımı eklesem, NAS cihazlarımıda AD Sekronizasyonuyla bağlasam, ve kullanıcılarım şifre değişikliklerini AD sunucusu üzerinden yapsa kaç adet CAL lisansı almam gerekir, yada gerekmez mi? sonuçta sadece şifre için kullanacağım.

 15. 10 sene önce

  mrhb server 2012 kurulumu nu yaptıktan sonra uzak masa ustu işi problem olmaya devam ediyor benim için lisanslama işlemini yapadım devamlı 110 gün kaldı diyorrayrıca bu etki alanını çinde kullanacagım cal lisanslaması da aynı bu konuda yardımcı olacak kimse varmı

  • 10 sene önce

   Merhaba Ahmet Bey,

   Öncelikle activation problemi ile ilgili çözüm bulmaya çalışalım. Burada sanıyorum Windows etkinleştir menüsünü bulamıyoruz.

   Windows etkinleştir menüsüne ulaşabilmek için;

   1.Ekranın sağ kenarından çekin ve ardından Arama’ya dokunun. Veya, bir fare kullanıyorsanız, ekranın sağ alt köşesinin üzerine gelin ve sonra Ara’yı tıklatın.
   2. Arama kutusuna Slui.exe 0x3 yazın.
   3.Slui.exe 0x3 simgesine dokunun ya da tıklatın.
   4.Windows Activation penceresinde ürün anahtarınızı yazın ve sonra Etkinleştir’i tıklatın.

   CAL lisans konusunda ise; Etki alanınıza kaç adet user bağlanacak ise o sayıda CAL Lisans almanız gerekecektir.

   Uzak masaüstü tarafında ise ne tür bir problem yaşadığınızı açıklarsanız bu konuda da yardımcı olabiliriz.

 16. 10 sene önce

  Merhaba Ahmet Bey,

  Öncelikle activation problemi ile ilgili çözüm bulmaya çalışalım. Burada sanıyorum Windows etkinleştir menüsünü bulamıyoruz.

  Windows etkinleştir menüsüne ulaşabilmek için;

  1.Ekranın sağ kenarından çekin ve ardından Arama’ya dokunun. Veya, bir fare kullanıyorsanız, ekranın sağ alt köşesinin üzerine gelin ve sonra Ara’yı tıklatın.
  2. Arama kutusuna Slui.exe 0x3 yazın.
  3.Slui.exe 0x3 simgesine dokunun ya da tıklatın.
  4.Windows Activation penceresinde ürün anahtarınızı yazın ve sonra Etkinleştir’i tıklatın.

  CAL lisans konusunda ise; Etki alanınıza kaç adet user bağlanacak ise o sayıda CAL Lisans almanız yeterli olacakdır.

  Uzak masaüstü tarafında ise ne tür bir problem yaşadığınızı açıklarsanız bu konuda da yardımcı olmaya çalışalım.

  İyi Çalışmalar;

 17. 10 sene önce

  Server 2008 e göre ad kurmak daha karmaşık hale gelmiş.Kurulum yaptm fakat daha fazla zaman harcadım.

  • 10 sene önce

   Evet, aslında windows server 2012 de Active Directory kurulum adımları, 2008 server’a kıyasla 1 adım daha artmış oldu.

 18. 10 sene önce

  Merhaba Selcuk bey.
  Size Server 2012 ile ilgili bir sorum olacak?
  Soru bu.
  Server 2012 olan bir HP DL sunucu
  14 kullanici bilgisayari olan bir firma
  12 bilgisyar Windows XP ile calisir (CRACK)
  2 bilgisayar Windows 7 Ultimate (Lisansli)
  Sunucuda LOGO Muhasibe programi ve SQL 2012 Kurulu halde
  Uzak masaustu Kullanici lisansi alinib 14 kullanici icin ve sunucuya yuklenmishdir.
  Soru bu
  12 Windows XP olan makinada Uzak masaustu baqlantisi calishyor amma windows 7 olan makinalarda baqlanti zamani Sunucu Administratoruna haber edin bi mesy geliyor sorun ne ola bilir????

 19. 10 sene önce

  Merhaba,
  Tam olarak hata mesajını yazabilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.Forumdan da yazabilirsiniz..

 20. Teşekkür ederim. Faydalandım.

 21. 8 sene önce

  Elinize sağlık.

 22. Merhaba,
  var olan domain controller’dan “aynı isimli” bir tane daha yapıp eskisini devre dışı bırakmak nasıl yapılır?
  eskisi 2003 yenisi 2012 R2

  Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir