1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8 Peek Nedir? Nasıl Kullanılır?

Windows 8 Peek Nedir? Nasıl Kullanılır?


DMC Teknoloji

Bu yazımın konusu “ Peek”. Windows peek özelliği hayatımıza Windows 7 ile birlikte giren bir özellikti. Bu özellik sayesinde ekranımızın sağ alt köşesine giderek ya da Windows+ Space tuşlarını kullanarak masaüstümüze göz atabiliyorduk. Microsoft bu özelliği de de devam ettirdi.


Resim-1

Mouse ile yaptığımız ekranın sağ alt köşesine gitme hareketi Windows 8 için de geçerli (az sonra yapacağımız ayarlardan sonra aktif olacak) fakat klavye kısayolu değişmiş bulunmakta. Windows 8’de klavye kısayolu Windows + , tuş kombinasyonu ile gerçekleştiriliyor. Aşağıdaki ekran görüntüleriyle ne işe yaradığını daha iyi anlayabilirsiniz.


Resim-2

Windows 8 işletim sisteminde bu özellik varsayılan olarak sadece tuş kombinasyonu ile kullanılabiliyor. Fakat bu hareketi fare imlecinizle gerçekleştirmek için de ayar yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu ayarı da 3 farklı şekilde yapabilirsiniz.

Masaüstüne göster kısmına gelip sağ tık à Masaüstü Peek Özelliğini kullan’ı seçerek:


Resim-3

Görev çubuğu Özellikler kısmını kullanarak:


Resim-4

Bilgisayarım à Özellikler à Gelişmiş Sistem Ayarları à Gelişmiş à Performans bölümünden aralar kısmına gelerek ve kutucuğu aşağıdaki gibi işaretleyerek.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

DMC Teknoloji
Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Yorum Yap