İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8 Peek Nedir? Nasıl Kullanılır?

Windows 8 Peek Nedir? Nasıl Kullanılır?


Bu yazımın konusu “ Peek”. peek özelliği hayatımıza 7 ile birlikte giren bir özellikti. Bu özellik sayesinde ekranımızın sağ alt köşesine giderek ya da + Space tuşlarını kullanarak masaüstümüze göz atabiliyorduk. Microsoft bu özelliği 8 de de devam ettirdi.


Resim-1

Mouse ile yaptığımız ekranın sağ alt köşesine gitme hareketi için de geçerli (az sonra yapacağımız ayarlardan sonra aktif olacak) fakat klavye kısayolu değişmiş bulunmakta. ’de klavye kısayolu Windows + , tuş kombinasyonu ile gerçekleştiriliyor. Aşağıdaki ekran görüntüleriyle ne işe yaradığını daha iyi anlayabilirsiniz.


Resim-2

Windows 8 işletim sisteminde bu özellik varsayılan olarak sadece tuş kombinasyonu ile kullanılabiliyor. Fakat bu hareketi fare imlecinizle gerçekleştirmek için de ayar yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu ayarı da 3 farklı şekilde yapabilirsiniz.

Masaüstüne göster kısmına gelip sağ tık à Masaüstü Peek Özelliğini kullan’ı seçerek:


Resim-3

Görev çubuğu Özellikler kısmını kullanarak:


Resim-4

Bilgisayarım à Özellikler à Gelişmiş Sistem Ayarları à Gelişmiş à Performans bölümünden aralar kısmına gelerek ve kutucuğu aşağıdaki gibi işaretleyerek.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Yorum Yap