1. Ana Sayfa
 2. Windows 8
 3. Windows 8’de ISO Dosyalarını Direkt Açma

Windows 8’de ISO Dosyalarını Direkt Açma

yeniliklerini anlatmaya devam edelim. Bu özelliği bugün fark ettim ve hemen kaleme almak istedim. Müjdeli haberi hemen vereyim ile artık 3. Parti bir yazılıma gerek kalmadan. uzantılı dosyalarımızı mount edebiliyor yani fiziki bir diskmiş gibi okutabiliyoruz. Bu arada . uzantısı bilmeyenler için biraz açayım konuyu. dosyaları bir veri DVD yada CD’sinin içerdiği bilgileri aynen içeren bir dosya uzantısıdır. dosyalarını kullanarak yazdırdığınız diskler dosyasının oluşturulduğu diskin bire bir aynısı olurlar. Yani = Sanal CD /DVD. “Peki neden dosya sistemi kullanılıyor? ” diye sorabilirsiniz. Bunun nedeni bir işletim sistemi ile bir veri diskinin depolama biçimlerinin farklı olmasıdır. Mesela bir örnekle açıklamaya çalışalım:

a c d b f g e şeklinde sıralanmış bilgi içeren bir ISO dosyanız olsun. Siz bu dosyayı direkt olarak Windows ortamına atarsanız Windows o verileri hard diskine a b c d e f g şeklinde sıraya dizerek koyacaktır. Yani bilgileriniz dağınık sırası karıştığından okunamaz hale gelecektir. Bu nedenle ISO dosyalarına ihtiyacımız var. Tekrar konumuza dönelim. İşlemi nasıl yapacağız:

Bir ISO dosyasının üzerine gelip sağ tık à Bağla tıklarız.


Resim-1

Daha sonra hiçbir işlem yapmamıza gerek kalmadan dosyasını Sanal bir sürücü oluşturup onun üzerine yerleştirecektir.


Resim-2

ISO dosyası ile işiniz bittikten sonra yapmanız gereken işlem de okutma işlemi kadar kolay.


Resim-3

Bu işlemi yaptıktan sonra Windows oluşturduğu sanal sürücüyü ve içerisine yerleştirilmiş ISO dosyasını diskler tablosundan çıkaracaktır.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Bunu kullanabilmek için 3. part bir uygulama mı yüklemek gerekiyor?
  Veya Windows 8 in hangi sürümünde default ayarlarda geliyor?
  Windows 8 Pro kullanıyorum bende öyle birşey çıkmıyor..

 2. 6 sene önce

  çok teşekkürler bilgi için

 3. ” Ne yazık ki dosyayı bağlama ile ilgili bir sorun oldu.” Şeklinde bir hata alıyorum. Ne yapmam gerekiyor?