4

Windows 8 yeniliklerini anlatmaya devam edelim. Bu özelliği bugün fark ettim ve hemen kaleme almak istedim. Müjdeli haberi hemen vereyim Windows 8 ile artık 3. Parti bir yazılıma gerek kalmadan. iso uzantılı dosyalarımızı mount edebiliyor yani fiziki bir diskmiş gibi okutabiliyoruz. Bu arada .iso uzantısı nedir bilmeyenler için biraz açayım konuyu. ISO dosyaları bir veri DVD yada CD’sinin içerdiği bilgileri aynen içeren bir dosya uzantısıdır. ISO dosyalarını kullanarak yazdırdığınız diskler ISO dosyasının oluşturulduğu diskin bire bir aynısı olurlar. Yani ISO= Sanal CD /DVD. “Peki neden ISO dosya sistemi kullanılıyor? ” diye sorabilirsiniz. Bunun nedeni bir işletim sistemi ile bir veri diskinin depolama biçimlerinin farklı olmasıdır. Mesela bir örnekle açıklamaya çalışalım:

a c d b f g e şeklinde sıralanmış bilgi içeren bir ISO dosyanız olsun. Siz bu dosyayı direkt olarak Windows ortamına atarsanız Windows o verileri hard diskine a b c d e f g şeklinde sıraya dizerek koyacaktır. Yani bilgileriniz dağınık sırası karıştığından okunamaz hale gelecektir. Bu nedenle ISO dosyalarına ihtiyacımız var. Tekrar konumuza dönelim. İşlemi nasıl yapacağız:

Bir ISO dosyasının üzerine gelip sağ tık à Bağla tıklarız.


Resim-1

Daha sonra hiçbir işlem yapmamıza gerek kalmadan Windows ISO dosyasını Sanal bir sürücü oluşturup onun üzerine yerleştirecektir.


Resim-2

ISO dosyası ile işiniz bittikten sonra yapmanız gereken işlem de okutma işlemi kadar kolay.


Resim-3

Bu işlemi yaptıktan sonra Windows oluşturduğu sanal sürücüyü ve içerisine yerleştirilmiş ISO dosyasını diskler tablosundan çıkaracaktır.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 4
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 2
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Bunu kullanabilmek için 3. part bir uygulama mı yüklemek gerekiyor?
  Veya Windows 8 in hangi sürümünde default ayarlarda geliyor?
  Windows 8 Pro kullanıyorum bende öyle birşey çıkmıyor..

 2. 10 sene önce

  çok teşekkürler bilgi için

 3. ” Ne yazık ki dosyayı bağlama ile ilgili bir sorun oldu.” Şeklinde bir hata alıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir