1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8 SMB Limitleri

Windows 8 SMB Limitleri


Bildiğiniz gibi Windows XP ve Windows 7 üzerinde yer alam SMB protokolünün eş zamanlı bağlantı limiti 10 idi. Yani bir istemci bilgisayarda açılan bir paylaşıma aynı anda en fazla 10 kullanıcı bağlanabiliyordu. On birinci kullanıcı bağlanmaya çalıştığında ise izin verilen maksimum bağlantı sayısına ulaşıldığına ilişkin bir hata mesajı ile karşılaşılıyordu. Windows 8 üzerinde bu limit iki katına çıkartılmış durumda. Mevcut limitasyonları görebileceğimiz “Net Config Server” komutunu çalıştırdığımızda “Maximum Logged On Users” değeri olarak gördüğümüz 20 sayısı buraya eşzamanlı olarak bağlanabilecek maksimum kişi sayısını göstermekte. Bunun yanı sıra Maximum open files per session değerindeki 16384 ise bir oturumun bu bilgisayar üzerinden açabileceği maksimum dosya sayısını bize veriyor. Son olarak Idle session time (min) değeri ile bu bilgisayara yapılan bağlantıların; 15 dakika boyunca herhangi bir işlem yapmaz ise kesileceği görülebilir.


Resim – 1: Net Config Server Komutu Çıktısı

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap