1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Windows 8 Metro Arayüz Adı Değişiyor

Windows 8 Metro Arayüz Adı Değişiyor


Microsoft’un yeni arayüzünün ismiyle bazı sorunları var gibi görünüyor. Artık Microsoft ve iş partnerleri ’in yeni arayüzü için adını kullanamayacaklar.

Pek çok yerde Windows 8 ile ilgili en çok bahsedilen özellik sanırım Metro arayüzüydü. Microsoft Metro’yu basit, temiz ve modern olarak tanımlayarak en büyük reklamını bu arayüz üzerinden yaptı. Peki bu kadar meşhur olan bir arayüzün adını neden değiştiriyorlar ?

Görünüşe göre Microsoft’un Metro ismi Almanya kökenli Metro AG adlı toptan ve perakende satış firmasıyla bir soruna neden oldu. Bunun üzerine Microsoft, Metro yerine “Windows 8 arayüzü” veya “Modern UI Style” demeyi seçti. Bu değişikliğin kalıcı hale gelmesi sonucunda Windows 8 dökümanlarının, reklamlarının, broşürlerinin ve daha pek çok Metro ibaresi geçen belgenin ve hizmetin değiştirilmesi gerekecek.

Fakat Microsoft’tan herhangi bir resmi açıklama henüz yok. Firma bu konuda henüz paylaşacak bir şeyleri olmadığını belirtiyor. Genellikle bu tarz sorunlar şirketler arası anlaşmalarla çözülse de Microsoft ismi tamamen değiştirip yepyeni bir reklam kampanyası da başlatabilir. Tabi ki şirket açısından hangi seçeneğin daha karlı olacağını kestirmek zor. Bakalım Microsoft Metro adı için savaşacak mı yoksa geri mi çekilecek ?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Başaran BADUR, Ünye/Ordu doğumludur. Lise eğitimini Samsun Fen Lisesi’nde tamamlamıştır. Lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Telekomünikasyon Mühendisliği (Elektronik ve Haberleşme Müh.) bölümünde devam etmektedir. Cisco Certified Network Associate eğitimini 2012 yılında tamamlayan Başaran BADUR, yine 2012 yılından itibaren PeakUp Bilişim Danışmanlık Şirketi bünyesinde danışman olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)