İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010’da Mobil Cihaz Yönetimi (Active Sync) – Nasıl Yapılır

Exchange 2010’da Mobil Cihaz Yönetimi (Active Sync) – Nasıl Yapılır

Bu yazımızda Exchange 2010 üzerinde mobil cihazlarda Exchange Active Sync yönetiminin nasıl gerçekleştirileceğine değineceğiz. Buradaki amaç Active Sync ile mobil cihazlarda mail kullanımını kontrol altına almaktır.

Bunun için öncelikle Owa ya Admin yetkisine sahip bir kullanıcıyla bağlanıyoruz.


Resim-1

Seçenekler menüsünden Tüm Seçenekleri seçiyoruz.


Resim-2

Seçenekler (Options) kısmından Kuruluşumu (My Organization) seçiyoruz.


Resim-3

Soldaki menüden Telefon ve ses (Phone and Voice ) seçip Active Sync Erişimini (Active Sync Access) seçiyoruz.


Resim-4

Sağdaki düzenle (Edit) menüsünden Exchange Active Sync Ayarlarına giriyoruz. Defaultta gelen Active Sync ayarlarını buradan yönetebilirsiniz. Active Sync ile mail alan mobil cihazlara erişim izni verebilir engelleyebilir ya da karantinaya alabilirsiniz. Bildirim epostaları için mail ekleyebilirsiniz. Bildirim epostalarında cihazlara gidecek bilgi mailinin içeriğini düzenleyebilirsiniz. Benim yaptığım çalışma şu şekilde;

-Öncelikle Active Sync ile mail alan bütün kullanıcıları karantinaya alıyoruz.


Resim-5

-Sonrasında karantina listesine Active Sync ile mail alan bütün kullanıcılar ve cihazların listesi geliyor.( Bu biraz zaman alır, cihazlar senkronize olmaya başladıkça listeye düşecektir.)


Resim-6

Kişinin üzerine çift tıklayıp kullandığı cihazın detaylarına erişebilirsiniz.

Buradan ilgili kullanıcılara gelip o kullanıcının mobil cihazına erişim izni verebilir engelleyebilir ya da kullanıcıyı karantina listesinde tutabilirsiniz. Karantina listesinde olan yada engellenmiş kullanıcılar Active Sync ile mail alışverişi yapamazlar.

Bu şekilde organizasyonumdaki Active Sync ile mail alış verişi yapan bütün kullanıcıların ve kullandıkları mobil cihazların bilgisine erişebiliyorum.

Bunun haricinde eğer isterseniz kendi cihaz erişim kurallarınızı ( Device Rules) oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise;


Resim-7

Karantina listesi altında bulunan Aygıt Erişim Kurallarından(Device Acces Rules) kendi kuralınızı oluşturabilirsiniz.


Resim-8

Bir sonraki adım olarak eger isterseniz Exchange de gelen Default Active Sync Policy düzenleyebilir yada kendi Active Sync Policynizi oluşturabilirsiniz.


Resim-9

Burada policyc ile Cihazınızın bağlantı kurarken kullanacağı güvenlik ayarlarını senkronizasyon ayarlarını ve cihaz ayarlarını firmanıza göre düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca Exchange Management Console üzerinden mailbox tabındayken kullanıcı üzerine sağ klik yapıp Manage Mobile Phone menüsü üzerinden kullanıcının Active sync ile mail alabileceği cihazları kısıtlayabilir diğer cihazları Remove mobile phone partnership seçeneğiyle kaldırabilirsiniz. Ya da Perform a Remote wipe to clear mobile phone seçeneğiyle o kullanıcının mobil cihazından mail hesabıyla ilgili tüm verileri silebilirsiniz.

Not: İşten ayrılmış kendi mobil cihazıyla mail alışverişi yapan kullanıcıların cihazlarından bu şekilde o mail hesabıyla ilgili tüm verileri temizleyebilirsiniz. Kendi Htc Windows 8X telefonumda denedim. Gayet başarılı bir şekilde çalışıyor. Diğer telefon modelleri için kesin bir bilgi veremiyorum denemek lazım. Konuyla ilgili ekran görüntüleri de aşağıdadır..


Resim-10


Resim-11

Umarım faydalı bir yazı olur. Bir başka makalede görüşme üzere…

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ozgul Group firmasında Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 6 sene önce

    Hocam,

    Perform a Remote wipe to clear mobile phone seçeneğiyle telefondaki tüm ayarlar sıfırlanıyor, telefon fabrika ayarlarına dönüyor. Tavsiyem yedek almadan böyle bir işlem yapmayın.

  2. Exchange server üzerindeki kullanıcı fotoğraflarını telefona senkrenizasyon yapabiliyormuyuz ? Telefondan kullanıcının fotoğrafını görebiliymiyiz?