1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Office 365 ve Bulut Bilişim Temelleri

Office 365 ve Bulut Bilişim Temelleri


Ruijie Teknoloji Günü

Microsoft ile Tanışın. Microsoft bugün itibari ile yeni online hizmet paketini duyurdu. .

Office 365
Office 365

Microsoft Office 365; Microsoft’un bir önceki online hizmetler  sürümü  ’a göre büyük farklılıklar taşıyor. icerisinde Exchange 2007, Sharepoint ve OCS 2007 R2 sürümlerini kullanabiliyorduk. Her çalışan için aylık 5 $ gibi bir ücret karşılığında sahip olunabilen bu hizmetler toplulugu, Office 365 ile cok daha gelişmiş ve kullanılabilir duruma geliyor. Office 365 içerisinde Microsoft Office Professional Plus (masa üstü uygulaması), , Exchange 2010 Online, Sharepoint 2010 Online ve Lync Server Online hizmetlerini barındırıyor.


Resim-1: Office 365 Yönetim Ekranı

Firmaların kullanıcı sayısının artık çok önemi olmadığı Office 365 sürümde Microsoft hem büyük firmalar icin hem kobiler icin hem de eğitim kurumları icin çözümler sunmakta.

Office 365 for Small Businesses:

1-25 kullanıcısı olan firmalar icin ideal bir çözüm olarak sunulan Office 365 for Small Business maksimum 50 kullanıcı desteği sunuyor, Ipad, Blackberry, Android, WinMo, Pc ve Mac desteği ile de kullanıcıların platform bağımlı kalmasını engelliyor. Office Web Apps ile online olarak döküman paylaşımı ve düzenleme işlemlerini sağlayabiliyor. Kişi başı 25 GB eposta kotası ve 25 MB eposta ek boyutu sunuyor. %99.9 hizmet devamlılığı ve 24×7 online komuniti desteği sunuyor. Aylık olarak kişi başı 6 $ fiyatı bulunan Microsoft Office 365 For Small Business içeriğinde;

· Office Web Apps

· Exchange Online

·

· Lync Server Online

hizmetlerini barındırıyor.


Resim-2: Office 365 Small Business Yönetim Ekranı

Office 365 for Enterprise

Office 365 Small Business cözümünden daha gelişmiş çözümler içeren Microsoft Office 365 Enterprise ile kişi sınırlaması olmadan, mevcut Active Directory yapısı ile entegre,  güncel antivirüs ve antispam çözümleri iceren bir yapıya sahip olunabilir.24 saat telefon ile destek de alınabilecek olan bu paket mevcut BPOS aboneleri icin aylık 10 $. Office 2010 Professional masa üstü uygulaması ile yeni lisanslama sağlanacaksa aylık kişi başı 24 $. Paket içeriğinde yine benzer olarak Sharepoint Online, Exchange Online ve anlık mesajlaşma işlemleri icin Lync Server Online bulunmaktadır. Alternatif olarak sadece mail hizmeti kullanma ihtiyacı olan  çalışanlar icin ise aylık 2 $ verilerek kiosk worker paketi de alınabilir. Kiosk worker paketinde kullancılara 500 MB eposta kotası ve mobil cihazlardan erişim hizmeti de mevcut.

Sonuç olarak;

Microsoft Bulut Bilişim alanında gitgide güclenen bir yapıya sahip olurken, Google Apps ile artık rekabette öne geçtiğini söyleyebilecek duruma geldik. Gelecek teknolojiler icinde en önemli yere sahip olan (Bulut Bilişim) Microsoft’un bu yeni paketi ile firmalar icin yönetimi kolay, maliyeti düşük ve geçişi sorunsuz bir çözüm oluyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://office365.microsoft.com/en-US/office365-beta.aspx

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 10 yılı yakın bir süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık, Microsoft Türkiye'de Server and Tools ekibinde İş Ortakları Teknoloji Danışmanı, Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman gibi görevlerde bulunmuştur. Netaş Telekomunikasyon AŞ bünyesinde Kurumsal Uygulama Çözümleri uzmanı olarak çalışmaktadır. Son dönemin yükselen trendlerinden bulut teknolojileri ile ilgilenmekte, sanallaştırma ve system center projelerinin planlamasında görev almaktadır. Azure ile çok farklı projelere imza atmakta ve farklı sektörler için bulut çözümleri üretilmesine katkı sağlamaktadır. MVP: Hyper-V (2012-2013- 2014 ) MCSE: Private Cloud vExpert : (2011) Hp AIS, ASE gibi sertifikalara sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)