İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2013
 3. Exchange Lisanslaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Exchange Lisanslaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


SAFİR

Sürümleri Arasında Geçiş

Exchange Server 2013 lisansları satın aldığımda Outlook istemcisi haklarına sahip olur muyum?

Hayır; Outlook istemcisi lisansı, Exchange Server 2003 sürümünden sonraki hiçbir Exchange İstemci Erişim Lisansı’na (CAL) dahil edilmemiştir ve Exchange Server 2013 için de ayrı olarak satın alınması gerekir. Exchange Server 2013 Standard CAL, Outlook Web App’ten (OWA) ya da Exchange ActiveSync aracılığı bir mobil cihazdan e-postaya, takvime, kişilere ve görevlere erişim haklarını sağlar.

Şu anda Exchange Server 2003’te Posta Kutusu Yöneticisi’ni veya Exchange Server 2007’de Yönetilen Klasörler’i kullanıyorum. Exchange Server 2013’te benzer işlevselliği nasıl lisanslayabilirim?

Bu özellikler Exchange Server 2013’te “Bekletme İlkeleri” olarak evrimleşmiştir ve artık, klasörlere ek olarak tek tek e-postalara ilke uygulama esnekliğini de kapsamaktadır. Bu özelliklerin sürümler genelinde nasıl evrim geçirdiğiyle ilgili bir açıklama için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz:

Exchange Server 2010’da posta kutusu sunucusunun yüksek kullanılabilirliği için veritabanı kullanılabilirlik gruplarını kullanıyordum. Exchange Server 2013’te yüksek kullanılabilirlik seçeneklerim nelerdir?

Exchange Server 2013, veritabanı kullanılabilirlik gruplarını (veritabanı kopyalarını güncellemek için sürekli çoğaltma kullanan, hataları yönetmek için iletişimde bulunan ve tek tek bileşenleri, veritabanlarını, sunucuları ve veri merkezlerini etkileyebilen çeşitli sorunları gidermek için otomatik yük devretme özelliği sağlayabilen bir posta kutusu sunucuları koleksiyonu) desteklemeye devam edecektir. Exchange Server 2013 ayrıca yönetilen kullanılabilirlik, yani arızaları önlemeye, hizmetleri proaktif olarak geri yüklemeye, sunucu yük devirlerini otomatik olarak başlatmaya veya yöneticileri önlem almaları konusunda uyarmaya yardımcı olmak üzere sıkı bir şekilde tümleştirilmiş dahili izleme ve kurtarma odaklı özellikler de sağlamaktadır. Asıl amaç, hizmetin kesintisiz olarak kullanılabilmesini sağlamak için sadece sunucu ve bileşen çalışma süresini değil de, son kullanıcı deneyimini de izlemek ve yönetmektir.

Sunucu Fiyatlandırması Ve Lisanslama

Enterprise CAL için Enterprise Server gerekir mi ya da bunun tersi geçerli midir?

Hayır; hem Standard CAL hem de Enterprise CAL iki sunucu sürümünden biriyle kullanılabilir.

Exchange Server 2013’ü doğrudan fiziksel bir sunucuda değil de, sanal bir makinede çalıştırmayı tercih edersem, bunun lisans üzerindeki etkileri nelerdir?

İster yerel olarak fiziksel bir makineye isterse sanal bir makineye yüklensin, Exchange Server 2013’ün çalışan her örneği için bir sunucu lisansı gereklidir.

Kurumun mezunları veya emeklileri gibi çalışan pozisyonunda olmayan kişilere (yani, “dış kullanıcılar”) e-posta hesabı sağlamak isteyen şirketler için bir Harici Bağlayıcı lisansı olacak mı?

Hayır; dış kullanıcılar Exchange Server 2013’e erişim için CAL’ye gerek duymayacaktır; Dış kullanıcıların standart Exchange işlevlerine erişim hakları artık Exchange Server 2013 lisansının içinde zaten vardır.

Aynı masaüstünü birçok kullanıcı paylaşıyorsa, her bir kullanıcı için Exchange Enterprise CAL gerekir mi?

Müşteriler halen, gerek kullanıcı başına gerekse cihaz başına CAL ile Exchange Server 2013 lisansı edinebilmektedirler. Birden fazla kullanıcı aynı masaüstünü paylaşıyorsa ve Exchange sunucusuna başka konumlardan (örneğin, evlerindeki bilgisayardan) tek tek erişim sağlamıyorlarsa, tek bir cihaz CAL’si ile lisans alınabilir.

Exchange 2013 Sunucuları veya CAL’leri için lisans önkoşulları var mı?

Evet.

Bir müşteri, Yerinde Arşiv veya Birleşik Mesajlaşma gibi belirli özellikleri Enterprise CAL’den bağımsız olarak satın alabilir mi?

Müşteriler Yerinde Arşiv ve Yerinde Saklama özelliklerini Exchange Server için Exchange Online Arşivleme aracılığıyla ve gelişmiş güvenliği de Exchange Online Protection aracılığıyla edinebilirler. Tüm diğer üst düzey özellikler yalnızca Enterprise CAL veya E-CAL Suite içinde bulunmaktadır.

Hizmetler halen Enterprise CAL’sine dahil mi?

Evet; müşteriler, kullanıcılarını virüslerden ve gereksiz postalardan korumaya yönelik Exchange Online Protection ve Exchange Online’daki Veri Kaybı Önleme (DLP) abonelikleri (toplu olarak “Hizmetler”) için yıllık olarak ücretlendirilir. Müşteriler, DLP veya virüs ve gereksiz posta korumasına ihtiyaç duymuyorlarsa, Hizmetleri içermeyen Exchange Enterprise CAL satın almayı da tercih edebilirler.

Hizmetleri içermeyen Enterprise CAL satın alabilir miyim?

Açık olarak satın alınmışsa, Exchange Enterprise CAL Hizmetler ile birlikte veya Hizmetler olmadan kullanılabilir. Seçimli olarak satın alınmışsa, müşterilerin iki seçeneği vardır. Lisansı (yalnızca L) satın alabilir ve CAL’yi Yazılım Güvencesi veya Hizmetler olmadan edinebilirler. Ya da, Yazılım Güvencesi isterlerse (L&SA), Hizmetler’i de satın almaları gerekir.

Exchange Online fiyatlandırması ve lisanslama

Exchange Online nasıl lisanslanır?

Exchange Online, her kullanıcı için bir Kullanıcı Abonelik Lisansı (USL) gerektiren abonelik modeliyle lisanslanır. Üç tür abonelik vardır: Exchange Online Kiosk, Exchange Online Plan 1 ve Exchange Online Plan 2. Bu abonelikler ayrı olarak veya SharePoint Online, Lync Online ve Office ProPlus içeren bir Office 365 planının parçası olarak satın alınabilir.

Exchange Online’daki farklı abonelik türleri hakkında ayrıntılı bilgileri nerede bulabilirim?

Farklı planları karşılaştırmak için bkz. Exchange Online planlarını karşılaştırma.

Konferans odaları için abonelik gerekir mi? Sayılarıyla ilgili bir sınırlama var mı?

Hayır; Kaynak Posta Kutuları (Oda Posta Kutuları ve Donanım Posta Kutuları dahil), Exchange Online kapsamında ücretsiz olarak sağlanan özel posta kutusu türleridir. Konferans odası aboneliklerinin sayısıyla iligli bir sınırlama yoktur.

Paylaşılan posta kutuları için abonelik gerekir mi?

Hayır; paylaşılan posta kutularının oturum açma kimlik bilgileri olmadığından, bu kutulara yalnızca temsilci erişimi (tam posta kutusu izni, farklı gönderme veya adına gönderme) verilmiş lisanslı kullanıcılar erişim sağlayabilir. Exchange Online Kiosk kullanıcılarının temsilci erişimi olmadığından, paylaşılan posta kutularına erişim sağlayamayacaklarını unutmayın.

Paylaşılan posta kutularının kotası normal posta kutularından azdır (10 GB) ve kişisel bir arşiv veya yasal tutma özellikleri yoktur. Bu özelliklere gerek duyuyorsanız, Exchange Online Plan 1 ya da Plan 2 satın alabilir ve paylaşılan posta kutusuna atayabilirsiniz.

Paylaşılan posta kutularının sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur.

Paylaşılan posta kutusu için Yerinde Arşivi etkinleştirebilir miyim?

Yerinde Arşivi etkinleştirmek için paylaşılan posta kutusunu bir Exchange Online Plan 1 veya Plan 2 aboneliğine atamalısınız. Paylaşılan posta kutusundan gönderilen veya paylaşılan posta kutusundan alınan iletiler dışında, bir kuruluşun e-postalarını arşivlemek için paylaşılan posta kutusu kullanılamaz.

Yerinde Arşiv özelliği, yalnızca lisansın uygulanmış olduğu tek bir kullanıcı veya varlık için postanın arşivlenmesinde kullanılabilir. Yerinde Arşiv özelliğini birden çok kullanıcı veya varlıktan gelen postayı depolama aracı olarak kullanmak yasaktır. Örneğin, BT yöneticileri paylaşılan posta kutuları oluşturup kullanıcıların açıkça arşivleme amacıyla paylaşılan bir posta kutusunu kopyalamalarını (Bilgi veya Aktarım kuralı aracılığıyla) sağlayamazlar.

Paylaşılan posta kutusunu Yerinde Saklama’ya koyabilir miyim?

Paylaşılan posta kutusunu Yerinde Saklama’ya koymak için bir Exchange Online Plan 2 aboneliğine atamalısınız.

SMTP üzerinden e-posta göndermek için kullanılan posta kutuları (iş kolu uygulamaları ve şirket içi cihazlarda kullanılanlar gibi) için abonelik gerekir mi?

Evet, bu posta kutuları için abonelik gerekir. Abonelik türü Exchange Online Kiosk veya Exchange Online Plan 1 ya da Plan 2 olabilir.

Bulma Araması Posta Kutuları için (birden fazla posta kutulu arama sonuçlarını depolamak için kullanılan) abonelik gerekir mi?

Hayır.

Exchange Online’da ortak klasör posta kutuları için lisans gereksinimleri nelerdir?

Genel klasör posta kutuları Exchange Online Plan 1 ve Plan 2’de kullanılabilir. Exchange Online Kiosk kullanıcıları bu posta kutularını kullanamazlar.

Exchange Online posta kutusuna arşivleme amacıyla ileti kopyalarken günlüğe kaydetme veya aktarım kurallarını kullanabilir miyim?

Hayır; çift teslim amacıyla Exchange Online posta kutusuna iletileri kopyalarken günlüğe kaydetme, aktarım kuralları veya otomatik iletme kuralları kullanılmasına izin verilmez. İletileri korumak için kullanıcı içeriğini Yerinde Saklama’ya koymalı veya iletileri harici bir hedef günlüğe kaydetmelisiniz.

İletilerin birincil posta kutusunda veya arşivde saklanma süresiyle ilgili bir sınırlama var mı?

Bekletme ilkesinin süresiyle ilgili bir sınırlama yoktur; Bekletme süresini iş gereksinimlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Exchange Online Plan 2’de “sınırsız depolama”nın anlamı nedir?

Exchange Online Plan 2’deki Yerinde Arşiv özelliği tek bir kullanıcı için sınırsız e-posta verisi depolama olanağı sağlar. Yerinde Arşiv, bir kullanıcının geçmiş e-postaları dahil makul bir kullanımı destekleyecek büyüklükte varsayılan kotaya sahiptir. Pek mümkün olmasa da kullanıcının bu kotaya ulaşması durumunda Officee 365 desteğinin aranması gerekir.

Yerinde Arşiv’e Geçmiş Veri Yüklemesi (HDL) için bir ücret ödenir mi?

Microsoft, geçmiş verilerin Yerinde Arşiv’e kendi başına toplu olarak yüklenmesi için PST yakalama özelliği sağlar. Son kullanıcılar ve yöneticiler, PST’lerdeki öğeleri Yerinde Arşiv’e aktarmak için Outlook’u da kullanabilirler. Ayrıca, Office 365’e geçişinizi halen planlıyorsanız, posta kutularını Exchange Online’a taşımadan önce PST içeriğini şirket içi posta kutularına içeri aktarabilirsiniz. Geçmiş verileri yüklemeye yönelik bu yöntemler için herhangi bir ücret söz konusu değildir.

Bir kullanıcı şirketimden ayrılırsa ve bu kişinin posta kutusundaki ve Yerinde Arşiv’indeki verilerin bir kopyasını tutmam gerekiyorsa, seçeneklerim nelerdir?

Birkaç seçeneğiniz vardır:

 • Bu kullanıcının verilerini PST dosyasına dışarı aktarabilir ve şirket içinde depolayabilirsiniz.
 • O kullanıcının posta kutusunu saklamak için kullanıcıyı Yerinde Saklama konumuna yerleştirebilir ve posta kutusunu burada açıklandığı gibi devre dışı olarak işaretleyebilirsiniz. Devre dışı bir posta kutusu için kullanıcı aboneliği lisansı bulundurmak gerekli değildir.
 • Karma bir Exchange Server ve Exchange Online dağıtımınız varsa, posta kutularını yeniden şirket içine geçirebilirsiniz.

Exchange Online Kiosk kullanıcılarının yararlanamadığı seçenekler nelerdir?

Exchange Online Kiosk, kendilerine ayrılmış bir bilgisayar olmaması nedeniyle daha az mesajlaşma özelliğine gerek duyan kullanıcılar için tasarlanmıştır. Abonelik, kullanıcı başına 2 GB posta kutusu alanı ve Outlook Web App üzerinden web tabanlı erişim sağlar. Gelen kutusu kuralları, ortak klasör posta kutuları, site posta kutuları, paylaşılan posta kutuları ve diğer posta kutularına temsilci erişimi dahil, belirli özellikler Kiosk kullanıcıları için devre dışı bırakılmıştır.

Kiosk kullanıcı abonelikleri, Yerinde eBulma ve özel bekletme ilkeleri gibi özellikleri kapsar mı?

Evet; Exchange Online Kiosk dahil tüm Exchange Online abonelikleri Yerinde eBulma, günlüğe kaydetme, özel bekletme ilkeleri ve Exchange Online Protection aracılığıyla birinci sınıf önemsiz posta ve kötü amaçlı yazılım filtreleme gibi kuruluş çapında özelliklere izin verir.

Kiosk kullanıcıları, diğer abonelik türlerinden farklı coğrafi artıklık ve çalışma süresi servis düzeyi anlaşmalarına (SLA) mı sahiptir?

Kiosk posta kutularına sahip kullanıcılar, diğer Exchange Online posta kutularına sahip kullanıcılarla aynı çalışma süresi SLA ve coğrafi artıklık korumasına sahiptir.

Bir Kiosk posta kutusunu Yerinde Saklama’ya koyabilir miyim?

Kiosk posta kutusunu Yerinde Saklama’ya koyabilmek için Exchange Online Plan 2’ye yükseltmeniz veya Exchange Online için Exchange Online Arşivleme eklentisini satın almanız gerekir.

Müşteriler, Kiosk kullanıcılarına yönelik Outlook Web App’te anlık ileti (IM) ve iletişim durumu özelliklerini edinebilmek için Lync Online kullanıcı abonelikleri satın alabilir mi?

Hayır, Kiosk aboneliği bir kullanıcıya atandığında, kullanıcının bir Lync Online aboneliği olsa bile Outlook Web App’te anlık ileti ve iletişim durumu bilgisi tümleşimi devre dışı bırakılır. Ayrıca, Kiosk’a Exchange Web Services erişimi engellendiğinden, Kiosk çalışanları için Lync’teki takvim tabanlı iletişim durumu güncellemeleri yapılmaz ve e-posta işyeri dışında iletileri gösterilmez. Bu özelliklere gerek duyan kullanıcılara Exchange Online Plan 1 aboneliği atanmalıdır.

Bir kullanıcıyı Exchange Online Plan 1’den Exchange Online Plan 2’ye “yükseltebilir” miyim?

Evet; Microsoft Online Services Portalı’nda kullanıcıya yeni bir abonelik atayabilir ve eskisini kaldırabilirsiniz. Böylece, kullanıcının Exchange Online’daki kabiliyetleri otomatik olarak güncellenir. Yeni abonelik satın alma ve eskilerini iptal etme yordamı farklılık gösterir; ayrıntılar için lisans sözleşmenize bakın.

Bir kullanıcıyı Exchange Online Plan 2’den Exchange Online Plan 1’e “düşürebilir” miyim?

Evet; Microsoft Online Services Portalı’nda kullanıcıya yeni bir abonelik atayabilir ve eskisini kaldırabilirsiniz. Böylece, kullanıcının Exchange Online’daki kabiliyetleri otomatik olarak güncellenir. En sorunsuz geçiş için, kullanıcıya yeni abonelik atamadan önce, Yerinde Saklama’ları (varsa) kullanıcının posta kutusundan kaldırmalısınız. İndirgeme davranışı şöyledir:

 • Posta kutusu verileri: Kullanıcının posta kutusundaki ve arşivindeki tüm veriler korunur. Kullanıcının, birincil posta kutusunda ve arşivinde toplam 50 GB’tan fazla veri varsa, dönüşüm başarılır olur, ancak fazla veriler kullanıcı tarafından silininceye kadar posta kutusu lisans açısından uyumsuz olacaktır.
 • Yerinde Saklama: Posta kutusu Yerinde Saklama’daysa, saklama yerinde kalır. Yerinde Saklama temizleninceye kadar posta kutusu lisans açısından uyumsuz olacaktır. Directory Eşitleme kullanıyorsanız, kullanıcının Active Directory nesnesini güncelleyerek Yerinde Saklama’yı temizleyebilirsiniz; aksi takdirde, temizlenmesi için desteği aramanız gerekir.
 • Barındırılan sesli mesaj: Geçiş sürecinin parçası olarak bu özellik kullanıcı için otomatik olarak devre dışı bırakılır.

Yeni abonelik satın alma ve eskilerini iptal etme yordamı farklılık gösterir; ayrıntılar için lisans sözleşmenize bakın.

Bir kullanıcıyı Exchange Online Plan 1’den Exchange Online Kiosk’a “düşürebilir” miyim?

Evet; Microsoft Online Services Portalı’nda kullanıcıya yeni bir abonelik atayabilir ve eskisini kaldırabilirsiniz. Böylece, kullanıcının Exchange Online’daki kabiliyetleri otomatik olarak güncellenir. En sorunsuz geçiş için, yeni abonelik atamadan önce kullanıcının gelen kutusu kurallarını ve SMS bildirimlerini silmelisiniz. İndirgeme davranışı şöyledir:

 • Posta kutusu boyutu: Boyut 2 GB’ı aşıyorsa işlem başarısız olur.
 • Gelen kutusu kuralları: Varolan gelen kutusu kuralları yerinde kalır, ancak düzenlenemezler. Office 365 destek birimini arayabilir ve posta kutusunu lisans koşullarına uygun hale getirmek üzere kullanıcı kurallarını sizin adınıza silmelerini sağlayabilirsiniz.
 • SMS bildirimleri: Varolan SMS bildirimleri yerinde kalır, ancak yenileri oluşturulamaz. Office 365 destek birimini arayabilir ve posta kutusunu lisans koşullarına uygun hale getirmek üzere kullanıcının varolan SMS bildirimlerini silmelerini sağlayabilirsiniz.

Yeni abonelik satın alma ve eskilerini iptal etme yordamı farklılık gösterir; ayrıntılar için lisans sözleşmenize bakın.

Şirket içinde Exchange Server 2003 veya Exchange Server 2007 ile çalışıyorsam ve Exchange Online ile zengin karma özellikler elde etmek için bir Exchange 2010 sunucusu dağıtırsam, lisans gereksinimleri nelerdir?

Exchange 2010 sunucusu yüklemekteki tek amacınız eski Exchange Server 2003/2007 şirket içi ortamı ile Exchange Online arasında bir köprü işlevi görmesiyse, sunucuyu lisanslamak için “Hybrid Edition” (Karma Sürüm) sunucu anahtarı talep edebilirsiniz.

Artıklık amaçlarına yönelik olarak birden fazla “Hybrid Edition” sunucusu dağıtmışsam, birden fazla “karma sürüm” sunucu anahtarı edinebilir miyim?

Evet; Hybrid Edition sunucusunun yukarıda açıklanan temel kurallar çerçevesinde kullanılması koşuluyla, Hybrid Edition sunucu anahtarınızı birden fazla sunucuyu lisanslamak için kullanabilirsiniz.

Kuruluşumda Exchange Server 2013 çalışıyorsa, Hybrid Edition anahtara ihtiyaç duyar mıyım?

Hayır; Exchange Server 2013’te karma özellikler yerel olarak bulunduğundan, Exchange Server 2013 kuruluşunuzu Exchange Online’a Hybrid Edition sunucusu olmadan bağlayabilirsiniz. Hybrid Edition yalnızca Exchange Server 2007 veya Exchange Server 2010 çalıştıran kuruluşlar içindir. Exchange Server 2010 müşterileri ayrıca, en son Service Pack sürümüne güncelleme yapmışlarsa ek bir Hybrid Edition sunucusu olmadan kuruluşlarını doğrudan Exchange Online’a bağlamaya devam edebilir veya Exchange Server 2013 karma sunucusu yüklemeyi tercih edebilirler. Exchange 2003 müşterileri, en yeni Service Pack sürümüyle Exchange Online’a bağlanmak için Exchange 2010 Hybrid Edition sunucuları kullanmaya devam edebilirler.

Sunucuyu zaten Hybrid Edition anahtarı kullanarak lisansladıysam, Standard Edition anahtarı veya Enterprise Edition anahtarı ile yeniden lisanslamak istediğimde bunu nasıl yapabilirim?

Yeni ürün anahtarını girmek için PowerShell kullanabilirsiniz.

Bazı kullanıcılarım Exchange Online’da bazı kullanıcılarım da şirket içinde barındırılıyorsa, şirket içi sunucularım yerine Office 365’teki MX kaydıma işaret edebilir miyim? Bunu yaparsam, şirket içi kullanıcılar için Exchange Online Protection aboneliklerine ihtiyacım olur mu?

Karma bir dağıtımda Exchange Online’daki MX kaydınıza işaret edebilirsiniz. Bu senaryoda, Exchange Online Protection (EOP) şirket içi kullanıcılar için gelen posta üzerinde gereksiz postayı ve kötü amaçlı yazılımları önleme filtresi sağladığından, bu şirket içi kullanıcılar için EOP abonelikleri gerekir.

Kuruluşumda mevcut durumda Exchange Server 2010 veya Exchange Online ortamına bağlanmak için Exchange 2010 ile birlikte Hybrid Edition sunucuları çalışıyorsa, şirket içi sunucularımı Exchange Server 2013’e yükseltebilir miyim?

Exchange Server 2013 sunucularını şirket içi yüklemeden önce, ilk olarak Exchange Online kiracınızın (ve uygulanabilirse, Exchange Online Arşivleme posta kutularınız) yeni Exchange Online sürümüne tam olarak güncellenmesi gerekir (Exchange Server 2013’ü temel alarak). Exchange Server 2013 kurulumunda, kuruluşunuzun desteklenmeyen bir duruma düşmesini önlemeye yardımcı olacak bir denetim yoktur. Exchange Online kiracınız güncellendiğinde veya yeni bir Exchange Online ortamına ilk kez bağlanıyorsanız, gerekli ön koşullar sağlandıktan sonra Exchange Server 2013’ü yükleyebilirsiniz.

Şirket içinde Exchange Server 2003 veya Exchange Server 2007 ile çalışıyorsam ve Exchange Online ile zengin karma özellikler elde etmek için bir Exchange 2010 sunucusu dağıtırsam, lisans gereksinimleri nelerdir?

Exchange 2010 sunucusu yüklemekteki tek amacınız eski Exchange Server 2003/2007 şirket içi ortamı ile Exchange Online arasında bir köprü işlevi görmesiyse, sunucuyu lisanslamak için “Hybrid Edition” (Karma Sürüm) sunucu anahtarı talep edebilirsiniz. Exchange Server 2013 sunucusu yüklemekteki tek amacınız eski Exchange 2007/2010 şirket içi ortamı ile Exchange Online arasında bir köprü işlevi görmesiyse, sunucuyu lisanslamak için “Hybrid Edition” (Karma Sürüm) sunucu anahtarı da talep edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap