1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013’te Accepted Domains Eklenmesi ve E-mail Policy Yaratılması

Exchange 2013’te Accepted Domains Eklenmesi ve E-mail Policy Yaratılması

sunucunuzu kurduktan sonra ilk iş olarak kabul edilen domainleri (accepted domains) belirtmeniz gerekir. Bu işlemi sadece MX kayıtlarını sunucusuna yönlendirerek yapamazsınız. kendi üzerinde kabul etmediği bir domaine atılan maili alırsa o maili reddeder. Bu sebeple e-posta alış verişi yapacağınız domainleri ’e eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için;

Exchange Admin Center ekranından > Flow > Accepted Domains kısmına geliniz. Burada Exchange kurulurken mevcut kullandığınız domain standart olarak gelecektir. Bu domain varsayılan olarak ta durmaktadır. Satırı seçip düzenlemek için kalem işaretine basınız.


Resim-1

Name kısmı görünen isimdir. Burada domain için bir isim yazınız. ör: fatihteke.com Accepted domain kısmı ise domaininizin adıdır. Burada domaininizi yazınız. ör: fatihteke.com domain tipi olarak ta “Authoritative domain” kısmını seçiniz.


Resim-2

Kaydettiğinizde ikinci domaininizin de eklendiğini göreceksiniz. Varsayılan olarak hala ilk domaininiz durmaktadır.


Resim-3

Eklediğiniz domainini seçip editleyiniz. Karşınıza gelen ekranda “Make this the default domain” kısmını işaretleyip kaydediniz.


Resim-4

Bu işlemden sonra Default domaininiz değişmiş olacaktır. Fakat bu mevcut kullanıcıların mail adreslerinin değiştiği anlamına gelmiyor.


Resim-5

Mevcut tüm kullanıcılarınıza bu domainden bir mail adresi vermeniz için “email address policies” kullanmanız gerekir.

Bir yanda bulunan “Email Address Policies” kısmında “Default Policy” göreceksiniz. Düzenlemek için kalem işaretine tıklayınız. Email Address format kısmında göreceğiniz gibi açılan kullanıcılara fatihteke.local mail adresi tanımlanıyor. Kalem işaretine basıp editleyiniz.


Resim-6

Genellikle firmalarda e-posta adresleri isim.soyisim şeklinde yapılır. Aşağıdaki gibi isim.soyisim olan e-posta adres tipini seçip yukarıdan domain için default domaini seçiyoruz ve kaydediyoruz.


Resim-7

Ekranı kaydettiğinizde Policy hazırlandı fakat tüm kullanıcılara uygulanmadığını ve uygulamak için apply linkine tıklamanız gerektiğini belirten yazı karşınıza gelecektir. OK e basınız.


Resim-8

Sonrasında aşağıda gördüğünüz gibi sağ alt tarafta Apply linkini tıklayınız.


Resim-9

Bu işlemin tüm kullanıcılara uygulanacağını ve eğer 3000 kişiden fazla kişiye bu işlemi uygulayacaksanız Exchange Shell den ilgili komut olan Update-EmailAddressPolicy komutunu çalıştırmanızı isteyen uyarı ekranı gelecektir. Yes’e basarak devam ediniz.


Resim-10

Policy uygulandıktan sonra kullanıcıların e-posta adreslerinin değiştiğini ve uygulandığını göreceksiniz.

Not: Eğer aşağıda bulunan “Automatically update email addresses based on the mail address policy applied to this recipient” Chekbox’ı işaretli değil ise bu kullanıcıda güncelleme yapmayacaktır.


Resim-11

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap