1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange Server 2013 Owa Ekranın Kişiselleştirilmesi

Exchange Server 2013 Owa Ekranın Kişiselleştirilmesi


VidyoConnect

Kullanıcıların web browser üzerinden e-postalarını kullanmalarını sağlayan OWA ( Outlook Web Access) ekranını mevcut dosyaları düzenleyerek kişiselleştirebilirsiniz.

Exchange Server 2013 sunucusunda OWA’nın bulunduğu standart yer

C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\FrontEnd\HttpProxy\owa\auth\”versiyon”\themes\resources


Resim-1

Şeklindedir. “versiyon” kısmı sizin Exchange Server CU seviyesine göre değişkenlik gösterecektir. Burada mevcut OWA ekranında değiştirebileceğiniz kısımlar aşağıdaki resimde belirtildiği gibi;

Favicon_ico : Sitenizin adres kısmında gözüken küçük logo,

Owa_test_blue.png: Mavi olarak yazan Owa Web App yazısı,

Olk_logo_white.png: Beyaz Outlook simgesi,

Sign_in_arrow.png: Mavi giriş butonu şeklindedir.


Resim-2

Bu kısımları değiştirmek için OWA’nın dosyalarının bulunduğu yerde bulunan bu dosyaları değiştirmeniz yeterlidir.

Not: İşlemi yapmadan önce mutlaka bu klasörün yedeğini almanızı öneririm.

Aşağıda bu kısımların değiştirilmiş halleri bulunmaktadır.


Resim-3

Sol taraftaki mavi kısmı başka bir renge çevirmek için, logon.css içerisinde bulunan aşağıdaki bölüme “renginnumarası” kısmına istediğiniz rengin değerini yazarak değiştirebilirsiniz.

<body class=”signInBg<%=IsRtl ? ” rtl” : “”%> style=”background: #renginnumarası

Bazı durumlarda bu değişikler yeterli gelmediği gibi arka tarafa kişiselleştirilmiş bir ekran resmi koymak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki örnek resimde olduğu gibi ekranın tamamını kaplayan bir resim olacaktır..

excserfth4
Resim-4

Bu işlemi yapmak için yapmamız gereken birkaç adım bulunmaktadır. Ekleyeceğiniz resmi ister bir internet adresinden çağırabilir isterseniz sunucu üzerinde sabit bir resim olarak sunabilirsiniz. Bu işlem için sunucunuza kullanacağınız resmi kopyalayınız. Bu yazıda resmin adı test.jpg bulunduğu yer ise tema dosyasının içerisindeki resources klasörüdür. Yukarıda kullanılan OWA dosyalarının olduğu yerin aynısıdır. İşlemi yapmak için Logon.css dosyası içerisinde bulunan,

body, .mouse, .twide, .tnarrow, form

{

height: 100%;

width: 100%;

margin: 0px;

kısmının altına aşağıdaki kodu ekliyoruz. Burada Örnek resim aşağıdadır.

background: url(‘/owa/auth/15.0.1076/themes/resources/test.jpg’) !important;

Ayrıca Owa_test_blue.png ve

Olk_logo_white.png dosyalarını silerseniz OWA üzerinde HATA alırsınız. Yukarıdaki gibi görünmez yapmak için paint ile bu dosyaların içini silerek 1×1 boyutuna getirirseniz çok küçük olacağından dolayı görülmeyecektir. Eğer ekran siyah ise 1×1 lik siyah bir kare işinizi çözecektir.


Resim-5

Ayrıca gene aynı dosya üzerinde bulunan

.sidebar

{

background-color:#0072C6;

}

Tanımındaki background-color:#0072C6; bilgisini siliyoruz.


Resim-6

Bu işlemlerden sonra CTRL + F5 işe sonucu görebilirsiniz. Tabi ki de kullanacağınız png dosyaları ne kadar profesyonel ise OWA ekranınız o kadar güzel ve düzgün gözükecektir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.microsoft.com

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap