1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013 DAG Yapısında Sunucu Eklerken Alınan “Node is Already Joined to a Cluster” Hatasının Giderilmesi

Exchange 2013 DAG Yapısında Sunucu Eklerken Alınan “Node is Already Joined to a Cluster” Hatasının Giderilmesi

Exchange Server 2013 sunucuları üzerinde DAG oluşturarak Database yedekliliği sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken DAG içerisine sunucu eklediğinizde

“A server-side database availability group administrative operation failed. Error The operation failed. CreateCluster errors may result from incorrectly configured static addresses. Error: An error occurred while attempting a cluster operation. Error: Node SUNUCUADI is already joined to a cluster.. [Server: Sunucu.FQDN]”

Hatası alabilirsiniz. Bu hatanın oluşmasının sebebi daha önce sunucunun bir cluster a üye olması ve o clusterdan sağlıklı çıkartılamamasıdır. Siz sunucunu failolver cluster manager ekranından kontrol ettiğinizde herhangi bir cluster’a ait olmadığını görebilirsiniz. Bu durumda mevcut sunucuyu clusterdan atmak için aşağıdaki komutu kullanınız.

Get-ClusterNode Sunucuadı | Remove-ClusterNode –Force

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra Exchange sunucunuzu Cluster’a başarılı bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.microsoft.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap