1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange Server’da MX ve Autodiscover Kayıtlarının Oluşturulması

Exchange Server’da MX ve Autodiscover Kayıtlarının Oluşturulması


Şirket içinde ve dışında SMTP sunucuları bir birlerini DNS’te yer alan MX (Mail Exchanger) kayıtlarından bulurlar. Sorgulama yapılırken ilgili Domain ismine gidilir ve o Domaine MX kaydının nerede olduğu sorulur. Eğer sunucunuzu kurduktan sonra MX kayıtlarınızı girmezseniz dış dünyadan e-posta alamazsınız. Çünkü size atılan e-postaların hangi ip de sonlanacağı gönderen tarafından bilinemez.

MX kaydı oluşturmak için DNS üzerinde Forward Lookup Zone içerisinde  ilgili Domainde sağ klik “New Mail Exchanger (MX)” i seçiniz.


Resim-1

Senaryoda mail ismini kullandık. Bu isim için bir A kaydı da oluşturacağız.

Host or Child Domain kısmına mail yazınız. “Full Qualified Domain name (FQDN) of mail Server” kısmında “Browse” butonuna basıp DNS içerisinden Exchange sunucunuzu seçiniz ve OK e basınız.


Resim-2

Mail adında MX kaydınız oluşturuldu. Şimdi mail ismini hedefleyen A kaydını gireceğiz.


Resim-3

Forward lookup Zone içerisinde tekrar sağ klik “New Host (A or AAAA)…” kısmını seçiniz.


Resim-4

Name kısmına mail yazınız ve IP adresi kısmına Exchange sunucunuzun ip adresini yazınız. “Create associated printer (PTR) record” Checkbox’ını işaretleyiniz ve Add Host butonuna basarak ikinci kaydı da oluşturunuz.


Resim-5

Böylelikle MX kaydını oluşturmuş olduk.


Resim-6

Bu yaptığımız örnekte kullanılan ip adresleri Internal erişim için geçerlidir. Eğer dış DNS’inizi siz yönetiyorsanız Exchange sunucusunun dış ip adresini yazmanız gerekir.

Not: İnternete çıktığı ip farklı kendisine gelen ip adresi farklı olabilir.

Autodiscover kaydı ise clientlarınızın Exchange sunucusunu otomatik olarak bulmasını sağlar. Bu kaydı oluşturmak için DNS içerisinde Forward Lookup Zone’da sağ klik,

“Other New Records..” kısmını seçiniz.


Resim-7

Açılan ekranda “Service Location (SRV)”  kaydını seçiniz


Resim-8

Service kısmına _Autodiscover protocol kısmına _tcp port kısmına ise 443 yazınız. Host offering this service kısmına ise oluşturduğunuz mail A kaydını yazınız ve OK e basınız. mail.fatihteke.local.

Not: Alt çizgileri unutmayınız.


Resim-9

DNS üzerinde Autodiscover kaydını oluşturmuş oldunuz.


Resim-10

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap