1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013 Üzerinde Litigation Hold Özelliğinin Kullanılması

Exchange 2013 Üzerinde Litigation Hold Özelliğinin Kullanılması


SAFİR

Exchange 2013 üzerinde kullanıcıların hiçbir e-postasının kaybolmamasını sağlamak, silinse bile belli bir gün tutarak geri getirilebilmesi için “Litigation Hold” özelliği eklenmiştir. Bu özellik ile bir ya da tüm kullanıcılarınızın e-postalarını kurtarabilir istediğiniz an geri getirebilirsiniz. Bu özellik kullanıcı tarafında Enterprise CAL gerektirmektedir. Şimdi bu özelliğin nasıl kullanıldığını gösterelim. Kullanıcının özelliklerinden “Mailbox features” menüsü altından. Litigation Hold kısmını Enable yapınız. Not: Standart kullanıcılarda tüm Litigation Hold ayarı kapalı olarak gelir.

Ayrıca Shell komutu ile aktif etmek için; Set-Mailbox -Identity fatih.teke -LitigationHoldEnabled $true


Resim-1

Litigation Hold’u açtığınız zaman aşağıdaki ekran ile e-postaları kaç gün tutması gerektiğini soran, açıklama yazmanızı sağlayan ayrıca kurum içerisindeki çalışanlara bir açıklama metni çıkartabileceğiniz bir URL sunmaktadır.

Burada kaç gün e-postaların tutulacağı günü belirtip “save” e basınız.


Resim-2

Ayarları kaydettiğinizde bir uyarı ekranı ile ayarların aktif olmasının 60 dakika sürebileceğini belirten bir uyarı ile karşılaşacaksınız.


Resim-3

Ayarlarınızı kaydettikten sonra aşağıdaki resimde olduğu gibi “Litigation Hold” değerinin Enable olduğunu yani aktif duruma geldiğini göreceksiniz.


Resim-4

Şimdi özelliğin nasıl çalıştığını görelim. Kullanıcıya ait konusu “bilgi” olan e-postayı Shift+delete ile siliyoruz.

Not: Bu işlemleri OWA üzerinden yapıyorum. Sizler aynı şekilde Outlook üzerinden de yapabilirsiniz.


Resim-5

Çöp kutusu üzerinde sağ klik yaparak “Recover Deleted items” menüsünü tıklıyoruz. Amacımız çöp kutusundan da geri getirilemeyecek şekilde silmektir.


Resim-6

Silinmiş öğeleri kurtarma ekranı içerisinden e-postaları seçip “Puge” butonuna basarak siliyoruz.


Resim-7

İşlemi geri alamayacağımızı belirten uyarı ekranı karşımıza gelecektir. OK butonuna basarak e-postaları siliyoruz.


Resim-8

Silinen öğeleri geri getirmek için ECP (Exchange Control Panel) üzerinden “Complience Management” menüsünden “In-place eDiscovery & Hold” sekmesini tıkayınız ve yeni bir arama başlatınız.

Aramanın ismini belirtiniz. Aşağıdaki örnekte Mail Recover kullanılmıştır. Next e basarak ikinci kısma geçiniz.


Resim-9

Silinmiş öğeleri kurtarılacak kişinin Mailbox’ı seçiniz ve Next’e basarak devam ediniz.


Resim-10

Search Query kısmında herhangi bir değişiklik yapmıyoruz. Eğer silinen öğenin içeriğini ya da tarih aralığını biliyorsanız bu bilgileri doldurabilirsiniz.


Resim-11

In-place Hold Settings kısmında ise “Hold indefinetely” kısmını seçiniz ve işlemi tamamlayınız.


Resim-12

Arama işlemi tamamlandığında sağ alt tarafta raporun sonucu göreceksiniz.


Resim-13

Ön izleme ile mevcut e-postaları görebildiğiniz gibi silinmiş e-postalara da görebilir ve onları PST Export ile dış ortama aktarabilirsiniz.


Resim-14

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.microsoft.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap