1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Windows 8’de Hyper-V Nasıl Kullanılır?

Windows 8’de Hyper-V Nasıl Kullanılır?


Client Hyper-V ile beraber gelen Windows Server da ki Hyper-V özelliklerini son Kullanıcıya sunan sanallaştırma platformudur. Client Hyper-V Teknolojisi Windows Server 2012 deki Hyper-V teknolojisi ile aynı olduğundan IT Uzmanları veya Yazılım geliştiricileri için yeni araçlar öğrenmeden kendi notebook veya PC’lerinde çalıştırdıkları ortamları çok rahat bir şekilde Data Center ortamına taşıyabilirler. Bu sayede uygulama veya altyapı hazırlıkları bittikten sonra büyük çaplı testleri çok rahat bir şekilde Veri merkezine taşıyarak gerçekleştirebilir.

Hyper-V Donanım Gereksinimleri aşağıdaki gibidir.

Second Levet Address Translation (SLAT) özelliği bulunan X64 İşlemci.

Hyper-V ile x86 veya x64 sanal makinalar oluşturabilirsiniz.

Minimum 4 GB RAM, RAM miktarı Host edeceğinin sanal makinaların RAM miktarına göre değişi fakat Hyper-V minimum olarak 4GB RAM ister.

Client Hyper-V, Windows Server 2012 Hyper-V ile aynı teknoloji özelliklerini taşıdığı için sanal makine için belirtilen depolama alanının bir önemi yoktur. Sanal Makinalarınızı kapatma ihtiyacı duymadan diskleriniz arasında transfer edebilirsiniz.

Hyper-V için herhangi yazılım gereksinimi bulunmamakta. Windows içerisinden Hyper-V özelliğini kurmanız yeterli.

Hyper-V’ i etkinleştirmek için.

  1. Control Panel den Programlara tıklayın ce daha sonra Program ve Özelliklere Tıklayın
  2. Windows Bileşenleri Ekle Kaldırı tıklayın.
  3. Hyper-V yi seçin ve işaretleyin. Sonra Tamam’ a tıklayın.

Hyper-V yi Powershell den etkinleştirmek için, Powershell Komut satırına;

Enable-WindowsOptionalFeature –FeatureName Microsoft-Hyper-V –All

Yazın.

Hyper-V yi Kurmak aynı zamanda Hyper-V Manager’ ı de kuracaktır. Bu arabirim ile Hyper-V yi yönetebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap