1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Vmware Workstation Pro’da “Windows Cannot Find The Microsoft Software License Terms” Hatası ve Çözümü
k_zd_m_

Vmware Workstation Pro’da “Windows Cannot Find The Microsoft Software License Terms” Hatası ve Çözümü

110419_1444_VmwareWindo1.png

VMware Workstation Pro v15’de, sanal makine kurmak istediğinizde “Windows cannot find the Microsoft Software License Terms. Make sure the installation sources are valid and restart the installation (Windows, Microsoft Yazılım Lisans Koşullarını bulamıyor. Kurulum kaynaklarının geçerli olduğundan emin olun ve kurulumu yeniden başlatın)” diye bir hata alırsanız aşağıdaki adımları gerçekleştirerek sorununu çözebilirsiniz. Genelde hatalarının çözümü basit olmakla beraber yanlış işlemler yaptığınızda yapınızı kaybetme riskiniz de bulunmaktadır.

Resim-1

ISO dosyasının bozuk olduğunu düşünebilirsiniz, bende öyle düşündüm ve yeniden indirdim ancak sorun hala devam ediyordu. Sorun VMware Workstation Pro’da.

Peki bu sorunu nasıl çözeceğiz?

Yeni bir sanal makine kurulumu sırasında, Installer disc image file seçeneği yerine, “I will install the operating system later (İşletim sistemini daha sonra kuracağım)” seçeneğini seçin.

Resim-2

Sihirbazı tamamladıktan sonra Vmware Workstation Pro üzerinde kurduğumuz makineye kurulum dosyamızı göstermemiz gerekli ve sanal makine üzerine sağ tıklayıp Settings (Ayarlar) kısmına tıklıyoruz.

Resim-3

Karşımıza Virtual Machine Settings ekranı geliyor. Burada CD/DVD kısmına tıklayıp sağ bölümde yer alan Use ISO image file seçeneğini seçip Browse ile ISO dosyamızın yolunu gösteriyoruz.

Resim-4

Artık Vmware Workstation Pro üzerindeki sanal makinenizi başlatıp ön yükleme ile kurmak istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz.

Resim-5

Bu sorun aynı zamanda ve ile de karşınıza çıkabilir. Yukarıdaki çözümü denediğinizde çözülmezse sanal makinenizin Ram kapasitesini arttırmayı deneyebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: VMware Workstation Pro, , , , , , Hyper-v, Virtualbox,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Okulu devam ederken Web tasarım alanında freelancer olarak bir çok proje yapmıştır. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurarak yüksek satışlar yapabilecek duruma getirmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmada ki görevinden ayrılarak şu anda İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Kardeşim teşekkürler dün gece epey uğraşmıştım harika ve değerli bir yazı.