0

Merakla beklenen Windows 8.1 önizleme sürümü Windows Mağaza aracılığıyla dağıtıma çıktı. Windows 8 ve Windows 8 Pro kullanıcıları Windows Mağazasından gönderilecek bu güncelleştirmeyi kolaylıkla indirebilecek. Windows 8.1 henüz önizleme sürümü olduğundan tüm Windows 8 kullanıcılarına mağazadan dağıtılmak yerine isteğe bağlı bir güncelleştirmenin kullanıcı tarafından yüklenmesiyle kullanılabilir hale geliyor. Bu makalede Windows 8.1 önizleme sürümünün indirilebilir hale gelmesi için yapılması gereken işlemlerden bahsedecek, bir sonraki makalede ise Windows 8.1 önizleme yüklemesine değineceğiz.


Resim-1: Preview.Windows.com Web Sitesi

Web sitesinden “Get the Update” linki tıklandığında elde edilecek sürüm bu sitenin ziyaret edildiği işletim sistemi sürümü olacaktır. Örneğin RT cihazlarla ziyaret edildiğinde arm işlemci versiyonu indirilecek, 32 bitlik bir işletim sistemi ile x86 versiyonu ve 64 bitlik işletim sistemi ile de x64 versiyonu indirilecektir.


Resim-2: Get the Update


Resim-3: İndirilen Windows 8.1 Güncelleştirmesi

Güncelleştirme indirilmesi tamamlandıktan sonra KB2849636 koduyla yüklenmeye hazır olacaktır.


Resim-4: Windows Update Yüklenmesi

Hedef işletim sistemi üzerinde yükleme gerçekleştirildikten sonra işletim sistemi yeniden başlatılacaktır.


Resim-5: Güncelleştirme Yüklenmesi


Resim-6: Yeniden Başlatma Uyarısı

Bu yeniden başlatma sonrasında ise Windows 8.1 önizleme sürümünün ücretsiz olarak Windows Mağazasından indirilebileceği bilgisi kullanıcıya sunulmaktadır. Kullanıcı bu noktada isterse Windows Mağazasına giderek yüklemeye başlayabilir.


Resim-7: Güncelleştirme Yüklemeye Hazır

Go to the Store linki kullanılarak Windows Mağazası’na gidildiğinde mağaza içerisinde yer alan Windows 8.1 güncelleştirmesi ile ilgili bilgiler görüntülenebilir olacaktır.


Resim-8: Windows 8.1 Güncelleştirmesi

Mağazada yer alan Download butonu tıklanarak Windows 8.1 güncelleştirmesi bilgisayara indirilmeye başlanabilir. Yaklaşık 1.9 GB boyutlarındaki bu güncelleştirme önce indirilecek, daha sonra kontrol edilecek ve yüklemeye hazırlanacaktır. Tüm bu aşamalar boyunca süreç Windows Mağazası içerisinden takip edilebilir.


Resim-9: Windows 8.1 Güncelleştirmesinin Uygulanması

Windows Mağazadan indirilen uygulama yüklendikten sonra kullanıcıya Windows 8.1 yüklemesinin devam etmesi için bilgisayarın yeniden başlatılması gerektiğini gösteren bir uyarı mesajı görüntülenecektir.


Resim-10: Windows 8.1 Güncelleştirmesinin Kurulması

Bilgisayar yeniden başlatıldığında ise Windows kurulumu bir kaç işlem gerçekleştirerek Windows 8.1’i yükleyecektir. Bu süreç konfigürasyona göre değişmekle birlikte zaman alabilmektedir.


Resim-11: Windows 8.1 Kurulumu

Kurulum sihirbazı tamamlandığında öncelikle alışık olduğumuz lisans anlaşması kullanıcı onayına sunulacaktır. Anlaşma onaylandıktan sonra Microsoft hesabının kullanılmasına ilişkin arayüz gelecektir. Windows 8.1 Microsoft hesabına bağlanarak kullanılabilmektedir.


Resim-12: Microsoft Account Kullanılması

Eğer Microsoft hesabını kullanmak istemiyorsa yanlış bir MSA bilgisi girilerek bu bölümün hata vermesi ve Microsoft account kullanımı yerine mevcut bir hesabın (lokal) kullanılması sağlanabilir.


Resim-13: Mevcut Kullanıcı Hesabının Kullanılması

Tüm bu işlemlerin sonunda karşımıza gelen başlangıç ekranı ortamı Windows 8.1 önizleme sürümünün açıldığını göstermektedir.


Resim-14: Windows 8.1 Başlangıç Ekranı

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır.2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır.Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir