1. Anasayfa
 2. Windows 8

Windows 8’de Açılış Ekranı Nasıl Kaldırılır?


4

Windows 8, Microsoft tarafından kullanıcılara sunulmuş en farklı işletim sistemi unvanını çeşitli yeniliklere dayanarak elinde bulunduruyor. Bunlardan en büyüğü is “Modern (Metro) Arayüz” bu arayüz sadece başlat menüsünü ortadan kaldırmakla kalmıyor ayrıca yeni kilit ekranı gibi yenilikleri de sunuyor. Eğer Windows 8’i denediyseniz kilit ekranını fark etmişsinizdir.


Resim-1

Bu ekran yeterince hoş görünmesinin yanında kilit açma sürecini de çok az miktarda yavaşlatıyor ve ben bu yazımda sizlere bu kilit ekranını nasıl kapatabileceğinizi anlatacağım. İşlemimiz oldukça basit. İlk olarak “Çalıştır” programımızı açmamız gerekiyor. Daha sonra kutucuğa gpedit.msc yazarak işlemimize başlıyoruz.


Resim-2

Programcığı çalıştırdıktan sonra karşımıza “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” karşımıza geliyor. Bu pencerede Bilgisayar ve Yapılandırması menüsü altında:

Yönetim Şablonları à Denetim Masası à Kişiselleştirme ve oradan da sağ taraftaki “Kilit Ekranının Görüntüleme” üzerine tıklıyoruz.


Resim-3

Burada çift tık yaptıktan sonra karşımıza kilit ekranının görmek isteyip istemediğimizi soran bir pencere geliyor. Ben istemediğinizi farz ederek Etkin’i işaretledim.


Resim-4

Tamam, artık bütün iş bu kadar. Bundan sonra bilgisayarı ilk açtığınızda, kilit ekranına girdiğinde sadece aşağıdaki gibi bir manzara ile karışılacaksınız.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. gpedit.com açllmıyor

 2. aLİ “gpedit.com”değil “gpedit.msc

 3. Kilit ekranı resimleri hangi klasörde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir