1. Ana Sayfa
  2. Microsoft PowerShell
  3. PowerShell Artık 3.0 ile Daha da Güçlü

PowerShell Artık 3.0 ile Daha da Güçlü


Adından da anlaşılacağı gibi, standart komut satırına göre daha güçlü bir yönetim imkanı sağlayan Windows PowerShell de ’un en son yenilikler devriminden nasibini almış durumda. Microsoft’un yeni nesil ürünleriyle gelen pek çok yenilikten sadece bir tanesi de PowerShell’in yeni sürümü olan .0.

Peki Windows PowerShell 3.0 ile gelen yenilikler neler ?

Zamanlanabilir

Öncelikle artık PowerShell ile bazı komutları tıpkı Windows Görev Zamanlayıcı gibi zamanlayabileceksiniz. Tıpkı Görev Zamanlayıcıdaki gibi görevlerin gerçekleşmesini düzenli, tek seferlik veya bir olayla tetiklenen şekilde oluşturmanız mümkün. Bunların tamamı PowerShell dahilindeki PSScheduledJob modülü ile tamamen komut satırıyla hazırlanabiliyor. Aşağıda da bu modülün cmletleri bulunuyor.

 

 

 

Oturum Kopmaları

PowerShell 3.0 ile birlikte artık New-PSSession cmlet’i ile oluşturulan kullanıcı kontrollü oturumlar uzaktaki bilgisayarda kaydedilmekte. Bu sayede artık bağlantı kopsa bile oturum sırasında çalıştırılmakta olan komutlar uzak bilgisayarda çalışmaya devam edebiliyor. Daha sonra aynı oturuma, farklı bir bilgisayar veya oturumdan tekrar bağlanılabiliyor.

Web Erişimi

PowerShell 3.0’a Windows Server 2012 sürümüne özel olmak üzere artık web üzerinden erişilebiliyor. Sadece ayarları yapılmış bir Web Access geçidi ve JavaScript destekleyip cookieleri kabul eden bir web tarayıcı ile uzaktan PowerShell’e erişmek mümkün.

Show-Command

Yeni eklenen Show-Command cmdlet’i ile PowerShell’i GUI ile kullanmaya olanak sağlıyor. Show-Command cmdlet’iyle açılan pencerede tamamı listelenmiş olan komutlar seçilebilir. Parametre gereken komutlar içinse her parametrenin doldurulmak üzere bekleyen bir kutucuğu olan bir pencere açılmakta.

Güncellenebilir Yardım

Yeni bir başka özellik ise anında güncellenebilir yardım dosyaları. -Help cmdlet’iyle herhangi bir yeniden başlatmaya gerek duymadan olarak cmdlet’ler hakkındaki en güncel yardım dosyaları indiriliyor onaylanıyor ve gereken yerlere kuruluyor. İnterneti olmayan veya kısıtlı olan kullanıcıları da düşünen Microsoft Save-Help cmdlet’iyle güncel yardım dosyalarının bir dosya sistemine indirilebilmesini kullanıcıların yine Update-Help cmdlet’iyle buradan güncel yardım dosyalarını çekebilmesi seçeneğini sunuyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Başaran BADUR, Ünye/Ordu doğumludur. Lise eğitimini Samsun Fen Lisesi’nde tamamlamıştır. Lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Telekomünikasyon Mühendisliği (Elektronik ve Haberleşme Müh.) bölümünde devam etmektedir. Cisco Certified Network Associate eğitimini 2012 yılında tamamlayan Başaran BADUR, yine 2012 yılından itibaren PeakUp Bilişim Danışmanlık Şirketi bünyesinde danışman olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap