1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Windows 7 için XP Mode RC Hazır; İndirin!


0

Windows 7 RTM için XP Mode RC hazır. Windows XP Mode RC yayımlandı. Microsoft, Windows 7 altında sanal Windows XP ortamı sunan XP Mode’un güncellenmiş bir sürümünü yayımladı. XP Mode, Windows 7 altında Windows XP uyumluluğu sağlayan bir yöntem. XPM, Microsoft’un yeni nesil Virtual PC 7 ürün serisini baz alıyor; bu sanallaştırma ortamını kullanmak için donanım destekli sanallaştırma desteği şart koşuluyor. XP Mode, Windows Virtual PC ve lisanslı bir Windows XP SP3 kopyasından oluşuyor ve tüm Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate kullanıcıları için ücretsiz olarak sunuluyor. Yazılım seti sayesinde sanal XP ortamındaki yazılımlara direkt Windows 7 başlat menüsünden, yerel uygulama havasında ulaşılabiliyor. Temel olarak iki işletim sistemi de tek bir masaüstü üzerinde çalışıyor.

Beta sürümden RC sürüme kadar neler değişti?

XP Mode RC’nin sunduğu yenilikler:

USB cihazlar (yazıcı, diskler) direkt Windows 7 görev çubuğundan Windows XP Mode uygulamalarına bağlanabiliyor.

Windows XP Mode uygulamalarına bir zıplayan liste (jump list) aracılığıyla ulaşılabiliyor.

Sanal işletim sisteminin yüklendiği disk dosyaları kişiselleştirilebiliyor.

İstenirse Windows XP Mode ve Windows 7 arasındaki sürücü paylaşımı devre dışı bırakılabiliyor.

XPM’yi kullanmak için AMD-V veya Intel VT desteği etkinleştirilmiş bir işlemciye, 1 GB RAM’e ve 15 GB disk alanına ihtiyacınız var. İşlemcinizin yukarda bahsedilen teknolojilerden birini destekleyip desteklemediğini öğrenmek için Securable uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer “Hardware Virtualization” kısmında “Yes” yazısı çıkarsa işlemciniz, XPM için gerekli desteği sunuyor demektir.

Download: Windows Virtual PC ve XPM

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz