1. Anasayfa
 2. Haberler

3G’de En Hızlısı Kim?


0

Alman P3, 2 bin kilometre test etti 3G’de en hızlı yine Turkcell çıktı. Uluslararası bağımsız ölçümleme şirketi P3 Communications’ın İstanbul’da yaptığı saha ölçümlerinde Turkcell, 3G internet hızında Ağustos ayında olduğu gibi yine tüm operatörler arasında lider oldu. Uluslararası bağımsız ölçüm ve denetleme şirketi Alman P3 Communications tarafından İstanbul’da yapılan testler sonucunda Turkcell, 3G internet hızında yine lider oldu. İstanbul genelinde yaklaşık 2000 kilometrelik rotayı kapsayan ölçümlemede Turkcell, şehir genelinde ve halka açık önemli noktalarda, açık ve kapalı alanlarda, tüm mobil operatörler arasında 3G mobil internet hızında yine birinci sırada yer aldı.
Dünyanın önde gelen ölçüm ve denetleme şirketlerinden biri olan, ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi sertifikalı  P3 Communications, Ocak ayı içinde yaptığı ölçümlerde mobil operatörlerin 3G mobil internet hızlarını test etti. P3 Communications, kendine ait ekipmanları kullanarak İstanbul şehir merkezinde kendilerinin belirlediği yaklaşık 2 bin kilometrelik rotada yüzlerce ölçüm yaptı. P3 Communications, ayrıca kendi seçtiği alışveriş ve eğlence merkezleri, havaalanları, tren istasyonları, üniversiteler gibi mekanlarda da tüm operatörlerin sunduğu 3G hızlarını test etti.

İstanbul’da yapılan test ve analizler sonucunda, 3G ortalama veri indirme ve veri gönderme hızları nedeniyle P3 Communications tarafından Turkcell’e liderlik sertifikası verildi. Ayrıca alışveriş ve eğlence merkezleri, havaalanları gibi kapalı mekanlarda da 3G ortalama veri indirme ve veri gönderme hızında açık ara farkla önde çıkan Turkcell, bu alanda da liderliğini sürdürdü. Böylece P3 Communications tarafından yapılan test ve ölçümlerle Turkcell’in diğer operatörlere göre 2 kata varan oranlarda daha hızlı 3G internet hizmeti sunduğu bir kez daha belgelendi.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, Türkiye’de 3G’nin hizmete girdiği 2009 Ağustos ayında yine P3 Communications tarafından yapılan testlerde de Turkcell’in en hızlı 3G şebekesine sahip olması nedeniyle liderlik sertifikası aldığını hatırlatarak şöyle konuştu: “3G kapsamamızı 6 ayda yüzde 71’in üzerine çıkardık. Kurduğumuz yeni şebekenin kalitesini ilk günden itibaren kontrol etmek, gelişim alanlarını belirlemek üzere bağımsız denetimler yaptırdık. 3G’yi hizmete açtığımız 2009 Ağustos ayında da, 6 ay aradan sonra bugün de, uluslararası bağımsız bir firma tarafından yapılan ölçümlemelerde tüm operatörler arasında 3G ile en hızlı mobil interneti müşterisine sunan operatör biz olduk. 2G (GSM) şebekesinde olduğu gibi 3G şebeke performansında da liderliğimizi sürdürüyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Turkcell’in A tipi lisans bedeli dahil olmak üzere 3G teknolojisine yaptığı 2,1 milyar TL’yi aşan yatırım ve Turkcell ekibinin deneyimi bu başarının en önemli nedenidir.”

P3 Communications Genel Müdürü  Peter Seidenberg ise yaptıkları bağımsız test ve ölçümler hakkında şu görüşleri paylaştı: “Turkcell’in müşterilerine sunduğu veri hızları, firmamız tarafından dünyada çeşitli operatörler için yapılan tüm testler göz önünde bulundurulduğunda, ölçülen en yüksek hızlardandır. İstanbul’da açık ve kapalı alanlarda yaptığımız testler sonucunda Turkcell’in en hızlı interneti sunduğunu tespit ettik ve bu sonuçları sertifikalandırdık.”

Dünyanın önde gelen bağımsız ölçümleme şirketlerinden biri olan P3 Communications, özellikle telekomünikasyon sektöründe yaptığı güvenilir analiz ve ölçümlerle biliniyor. P3 Communications’ın hizmet verdiği firmalar arasında, T-Mobile, Hutchison, Vodafone İngiltere, Nokia Siemens Networks, Ericsson, Bluetooth, Tetra ve Rohde&Schwarz gibi pek çok firma mevcut.

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir