1. Anasayfa
 2. Haberler

Windows 7 SP1 Çıkyor Ama Neden?


0

Windows 7 çok iyi durumda ve pek çok kullanıcı bugün için bir servis paketine gerek duymuyor. Ama peki yarın neler olacak? Microsoft’un en son işletim sistemi Windows 7 SP1’den neler bekleyebiliriz? Daha önceki Windows sürümlerinde geçerli bir kural vardı: Yeni Windows’a servis paketinden önce geçme! Ama Windows 7, beta test süreciyle bir istisna olmayı başardı. İşte bu yüzden Windows 7 SP1, özünde ve karakterinde biraz SP2 gibi olacak; yani işletim sisteminin olgunluk sürecinde çıkan bir SP olacak.Microsoft’un SP1’i hazırlamaya başlamasının temel sebeplerinden birisi, yeni işletim sistemine geçmeden önce SP1’i bekleme kararı alan şirketleri de kendine çekmek. Yoksa Windows 7 kolay kolay servis paketine ihtiyaç duyacak gibi görünmüyor. Windows XP ve Vista için yama üzerine yama çıkmaya devam ederken Windows 7’de işler çok sakin yürüyor.

Daha önce sızan bazı kodları ve Microsoft’un SP1 için ortaya çıkan ilk çalışmalarının ipuçlarını sizlere aktarmıştık.

Windows Vista döneminde performans artırımı, program hatalarının düzeltilmesi ve güvenlik açıklarının kapanması için SP1 büyük bir hızla hazırlanmak zorunda kalmıştı. Windows 7’de böyle bir zorunluluk yok, peki neler olacak? Bilişim dünyasındaki spekülasyonlardan bazılarını aktarmak gerekiyor.

SP1’de çok az bug yamanacak, güvenlik açığı kapanacak. Yeni USB 3.0 standardına gelişmiş destek gelecek. Büyük olasılıkla Bluetooth ve Wi-Fi geliştirmeleri yapılacak. Yani Windows 7 SP1, Windows 7’yi çok daha rafine hale getirmek dışında büyük bir şey getirmeyecek. Vakit bol olunca, ortaya dikkatle hazırlanmış bir SP1 çıkabilir ve daha önceki bazı SP rezaletlerinin benzereleri yaşanmayabilir. Bundan kasıt, elbette yeni SP ile geçmişte yaşanan bazı uyumsuzluk problemleri.

Kaynak: chip.com.tr

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir