0

P2V terimi, açılımı Physical to Virtual olan fiziksel olarak konumlandırdığınız sunucularınızı sanal ortama taşıma işlemi anlamına gelmektedir. Bu işlemi, System Center ailesinin en önemli üyelerinden biri olan System Center Virtual Machine Manager 2008 ile çok kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. P2V çevirim işlemi online ve offline olmak üzere 2 şekilde yapılmaktadır. online P2V işleminde VMM, Volume Shadow Copy servisini kullanarak kullanıcıların isteklerini kesintiye uğratmadan kopyalama işleminin yapılmasını sağlar. Bu işlem sonunda çevirimi yapılan bilgisayarın yeniden başlatılmasına gerek yoktur. Offline P2V işlemi ise, VMM fiziksel diski Virtual Hard disk (VHD)’e çevirim işlemini yapmadan önce, hedef bilgisayar Windows Preinstallation Environment (Windows PE) ile restart edilir.

Offline P2V convert işlemi için, hedef bilgisayarın;

En az 512 MB RAM’e sahip,

Aynı workgroup’ta yada aynı domain’e üye veya farklı domain’ler de ise domain’ler arası çift yollu trust olması gerekmektedir.

P2V convert işlemini aşağıdaki işletim sistemleri yüklü sunucularda yapabilirsiniz.

Windows Server 2008 (32-bit)
Windows Server 2008 (64-bit)
Windows Server 2003 (32-bit) SP1 or üstü
Windows Server 2003 (64-bit) SP1 or üstü
Windows 2000 Server SP4 or üstü (Sadece Offline P2V)
Windows 2000 Advanced Server SP4 or üstü (Sadece Offline P2V)
Windows XP Professional (32-bit) SP2 or üstü
Windows XP Professional (64-bit) SP2 or üstü
Windows Vista Service Pack 1 (32-bit)
Windows Vista SP1 or üstü (64-bit)

Online P2V işlemini yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1) SCVMM konsolunu açın ve Action bölümünden Convert to physical server seçeneğine tıklayın.

p2v
Resim-1

2) Karşınıza Convert Physical Server (P2V) Wizard penceresi gelecektir. Select Source penceresinde convert işleminin yapılacağı fiziksel sunucunun IP adresi ya da computer adını yazdıktan sonra user name, password bilgilerini girin ve Next tuşuna basın.


Resim-2

3) Virtual Machine Identity sayfasında sanal makinanızın görüneceği adı yazıp, Next tuşuna basın.


Resim-3

4) System Information sayfasında Scan System tuşuna bastığınızda P2V işlemi tamamlanıncaya kadar geçici olarak VMM agent’ı fiziksel sunucuya kurulur.


Resim-4

5) Volume Configuration sayfasında VHD olarak dönüşümünü yapmak istediğiniz disk’leri işaretleyip Next tuşuna basın. (Bu ekranda ayrıca VHD’nin tipi, boyutu ve Channel’i da ayarlayabilirsiniz.)


Resim-5

6) VM Configuration sayfasında sanal makine için CPU ve Memory ataması yapıp Next tuşuna basın.


Resim-6

7) Select Host sayfasında sanal makinanızın çalışacağı host’u seçip Next tuşuna basın. Ayrıca bu sayfada Customize Ratings tuşuna basarak sanal makinenizin kaynak kullanımını nasıl kullanacağını belirleyebilirsiniz.


Resim-7

8) Select Path sayfasında sanal makinanın ekleneceği alanı belirtip Next ile devam edin.


Resim-8

9) Select Network sayfasında Network adapter tanımlayıp Next tuşuna basın.


Resim-9

10) Additional Properties sayfasında sanal makinanızın fiziksel sunucuya bağımlı olarak durması ve açılması ile ilgili değerleri belirtip Next tuşuna basın.


Resim-10

11) Conversion Information sayfasında P2V işlemi öncesi herhangi bir problem ile karşılaşılmaması için kontrol yapılır, No issues detected yazısı göründükten sonra  Next tuşuna basın.


Resim-11

12) Summary sayfasında Create tuşuna basarak P2V işlemini başlatabilirsiniz. Start the Virtual machine after deploying it on the host kutucuğu işaretlenmesi durumunda P2V işlemi tamamlandıktan sonra sanal makina’nın açılması sağlanır.


Resim-12

13) Artık fiziksel sunucunuzu kapatıp P2V işlemi ile sanal ortama aldığınız sunucuyu kullanmaya başlayabilirsiniz.


Resim-13

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir