İlginizi Çekebilir
Hyper-V 3.0 Kurulumu
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Windows Server Internet Printing Özelliğindeki “Connect” Linkinin Gözükmeme Problemi

Windows Server Internet Printing Özelliğindeki “Connect” Linkinin Gözükmeme Problemi

Windows Server üzerine kurduğumuz “print server” özelliği ile birçok yazıcıyı tek bir sunucu üzerinden yayınlamamızı sağlamaktadır.

Internet Printing özelliği ise bu yazıcılara farklı bir site ya da internet üzerinden de erişip çıktı almanızı sağlar. Bu özelliği kullanırken web üzerinden yazıcıya erişim sağlamak için “Connect” linkini kullanırız. Fakat bazı durumlarda bu linkin olmadığını görebilirsiniz. Bu konuyla ilgili birçok yazı bulunmasına rağmen hala çözülemeyenler için sizlere bu yazıyı hazırladım.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Connect linki ile yazıcıya bağlanılıyor.


Resim-1

Fakat bazı durumlarda aşağıdaki gibi bu link görünmeyebilir.


Resim-2

Öncelikle şunu unutmamak gerekir. Eğer yazıcının ekli olduğu sunucuda bunu deniyorsanız bu linki göremezsiniz. Zaten mevcut yazıcı sunucuya ekli olduğu için bir daha connect butonunu göremeyebilirsiniz. Fakat başka bir sunucu üzerinden denediğinizde linkin aktif olduğunu göreceksiniz.

Eğer bağlanma talebini istemci bilgisayardan yapıyorsanız;

  • Print Server adresini compability view sitelerine ekleyiniz,
  • Print Server’ da bulunan yazıcıya ait sürücüyü mutlaka orijinal sürücü olacak şekilde yükleyiniz. Microsoft standart sürücüyü kullanmayınız.

Ekleyeceğiniz yazıcılar aşağıdaki gibi orijinal sürücülerini görmelidir.


Resim-3

Başka bir makalede görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap