1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Skype For Business Kurulumunda Active Directory’nin “Partial” Probleminin Giderilmesi

Skype For Business Kurulumunda Active Directory’nin “Partial” Probleminin Giderilmesi


Daha önce Lync Server ya da Skype For Business kurulmuş fakat sonrasında sunucular iptal edilmiş ve ortamdan sağlıklı bir şekilde kaldırılmamışsa yeni kurulum için sizlere biraz daha iş düşmektedir.

Sunucular ortamdan sağlıklı bir şekilde kaldırılmadıkları zaman hem Active Directory üzerinde hem de ADSI Edit içerisinde sunucuya ait kayıtlar bulunmaktadır. Bu kayıtlar sizlerin yeni kurulum yapmanıza engel olabilirler.

Bu makalemde sizlere daha önce kurulmuş bir Lync Server’ın ortamdan sağlıklı kaldırılmamış olması sebebiyle yeni bir Skype For Business kurulumda karşılaştığınız “Prepare Active Directory” kısmında yer alan “Partial” sorunun giderilmesini anlatacağım.


Resim-1

Skype For Business kurulumunda yukarıdaki ekranda karşılaştığınız “Partial” kısmı kaldırıp temiz bir kurulum için aşağıdaki adımları yapmanız gerekmektedir;

Not: Aşağıdaki işlemler ortamda mevcut Lync veya Skype for Business sunucusu bulunmamakta ve bu durumda eski kurulumun kalıntılarını silip yeni kurulum yapmak için geçerlidir.

  1. Active Directory üzerinden RTC ile başlayan grupları siliniz,
  2. Active Directory üzerinden CS ile başlayan grupları siliniz,
  3. ADSI edit içerisinde Configuration > Services > RTC Service kısmını komple siliniz.


Resim-2

  1. Eski Lync ya da Skype for Business Bilgisayar hesabını Active Directory den siliniz.
  2. Son olarak ADSI Edit üzerinden Schema’ya bağlanınız.


Resim-3

Burada bulunan CN=ms-RTC-SIP-SchemaVersion anahtarını açınız,


Resim-4

Burada bulunan rangeLower ve range Uppper değerlerini açıp “Clear” a basarak değerleri siliniz.


Resim-5

Bu işlemleri yaptığınızda aşağıdaki gibi olduğunu göreceksiniz.


Resim-6

Yapıda Active Directory Site and Services üzerinden DC’ler arasında replikasyonu çalıştırınız. Akabinde Skype For Business kurulumunu tekrar çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi sorunsuz olduğunu göreceksiniz. Kuruluma başlayabilirsiniz.


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap