1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Windows Server 2012’de Ulaşılamayan Domain Controller’ın (DC) Kaldırılması

Windows Server 2012’de Ulaşılamayan Domain Controller’ın (DC) Kaldırılması


Windows Server 2012’de ulaşılamayan Domain Controller’ın (DC) kaldırılması. Sisteminize bir Domain Controller (DC)’a erişemediğinizi ve bu DC’nin bir daha yapıya dahil olamayacağı durumlar başınıza gelebilir. Öncelikle sisteminizde sadece bir DC bulunmamasını şiddetle tavsiye ederim. Mutlaka ve mutlaka bir Addiontal Domain Controller (ADC) yapınızda bulundurmanız ve bu ADC ye Global Catalog rolü ile barındırmanız önerilmektedir.

Bu makalemde sizlere yapınızda erişmediğiniz ve bir daha çalışmayacak olan bir DC’nin yapınızdan nasıl kaldırmanız gerektiğini anlatacağım.

Öncelikle yapıda olmayan DC’yi Active Directory’de bulup üzerinde sağ klik yapınız ve “delete” i seçiniz.


Resim-1

Çıkan ekranda size ilgili DC’yi silmek istediğinizde emin misiniz diyecek. YES e basarak devam ediniz.


Resim-2

Normal bir bilgisayarı siliyor olsaydınız aşağıdaki ekran ile karşılaşmayacaktınız. Fakat bu bir DC olduğu için aşağıdaki ekranla karışılacaksınız. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken nokta aşağıdaki işarettedir.

“This Domain Controller is permanently offline and can no longer be demoted using the Active Directory Domain Services Installation Wizard (DCPROMO)


Resim-3

Bu kısımda anlatılmak istenen aslında yapmak istediğimizdir. Yani bu DC ye erişmiyoruz ve erişmemiz mümkün değil. Bu sebeple DCPROMO komutu ile standart kaldırma işlemi yapamıyoruz.

Delete butonuna basarak devam ediniz. Son adımda ise size bu DC’nin Global Catalog barındırdığını ve silmek istediğinizi soran kısma geleceksiniz. Bu kısma da YES diyerek silme işlemini tamamlayınız.


Resim-4

Bu işlemler tamamlandıktan sonra Active Directory Site and Services ekranından da silmeniz yeterli olacaktır.

Örnek aşağıdadır.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

TAGs : domain controller silme, , , , , , , , , , domain controller nedir, , ulasilamayan dc silme,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Silme işlemi böyle yapılmaz. Hatalı bilgi.