1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Server 2012’de Masaüstü İkonlarının Aktifleştirmesi ve Düzenlenmesi

Server 2012’de Masaüstü İkonlarının Aktifleştirmesi ve Düzenlenmesi

Windows 8 de masaüstü ikonları default olarak açık gelirken Server 2012 de bu özelliği kullanabilmemiz için Desktop Experience‘ı açmamız gerekiyor. Şimdi adım adım masaüstünde Computer, User’s Files, Network gibi ikonları nasıl çıkaracağımızı inceleyelim.


Resim-1

Add Roles and Features’ı seçerek rol ekleme sihirbazını açalım.


Resim-2

Biz feature ekleyeceğimiz için Role-based or feature-based installation ile devam edelim.


Resim-3

Server Pool dan feature ekleyeceğimiz sunucuyu seçip devam edelim.


Resim-4

Select Server Roles sayfasında herhangi bir şey seçmeden Next ile devam edelim.


Resim-5

User Interfaces and Infastructure (Installed) seçeneğini genişletelim ve bu seçenek altındaki Desktop Experience’i seçelim ve bu bileşen için gerekli olan Ink and Handwriting Services ve Media Foundation bileşenlerini de Add diyerek devam edelim.


Resim-6

Son olarak Install diyerek kurulumu yapalım.


Resim-7

Kurulum tamamlandıktan sonra Restart gereksinimi olacaktır.


Resim-8

Restart işleminden sonra sistemimizi açtığımızda Control Panel\Appearance and Personalization\Personalization altında Change desktop icons seçeneğinin geldiğini göreceksiniz.


Resim-9

Bu kısımdan da masa üstünde görünmesini istediğiniz masaüstü ikonlarını seçebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Tayfun Cüstan, Bahçeşehir Üniversitesi Endüstriyel Elektronik mezunu olup eğitim hayatına Anadolu Üniversitesi İşletme bölümde devam etmektedir. Uzun yıllar elektronik güvenlik ve geçiş kontrol sistemleri üzerine çalıştıktan sonra 2005 yılında bilişim sektörüne olan ilgisinden dolayı profesyonel olarak 2006 yılında bilişim teknolojileri alanında çalışmaya başlamış, sektörde birçok firmada benzer görevler aldıktan sonra son olarak BilgeAdam’da Sistem ve Platform Biriminde Danışman olarak çalışmıştır. Ağırlıklı olarak Microsoft System Center ürün ailesi ile ilgilenmektedir. MCP | MCSA+S+M 2003| MCSE+S+M 2003 | MCTS | MCITP | MCITP+SA 2008 | HP AIS Network | VTSP | MCSA 2008 | MCSA 2012 Sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap