1. Ana Sayfa
 2. Server 2012
 3. Windows Server 2012 Remote Desktop Session Host Kurulumu

Windows Server 2012 Remote Desktop Session Host Kurulumu

Remote Desktop Session Host, bilinen eski ismiyle Terminal Services Rolü. Bu rol terminal services rolünün en temel rolü durumundadır. Uzak Masa Üstü hizmetinden yararlanacak olan kullanıcılarımızın Windows tabanlı programlara ve Windows Masa Üstünü kullanmaları için bağlantıyı gerçekleştirmiş olduğu sunucu rolüdür. Uzak Masa Üstü Kullanıcılarımız bu rolün yüklü bulunmuş olduğu sunucuya erişim gerçekleştirirler ve Uzak Masa Üstü aracıyla programlarını çalıştırırlar ve kullanırlar, dosyalarını kaydederler ve ağ kaynakların erişim gerçekleştirirler.

RD Session Host Sunucumuzun sahip olduğu kaynaklar ve kullanıcılarımızın kullanacakları uygulamalara bağlı olarak tek bir RD Session Host sunucusunun 100- 150 Kullanıcı arasında kullanılması önerilmektedir. RD Session Host sunucusu Sanal Sunucu olarak hizmet edebildiği gibi fiziksel bir sunucu üzerinde çalışabilmektedir.

Windows 2012 öncesinde bulunan bütün Remote Desktop Servisleri Domain üyesi olmayan sunucular üzerine kurulabilmekteydi. Windows 2012 Remote Desktop Sunucumuz domain üyesi durumunda değilse ve bizler Remote Desktop Servisini Manage \ Add Role and Features bölümünden kurduysak, kurulum işleminin ardından yapılandırma ve yönetim işlemleri için sunucumuzun Domain ortamına giriş yapmasını istemektedir.

Remote Desktop Licensing servisi, Windows Server 2008 R2 öncesi Terminal Services Licensing servisi olarak bilinmekteydi. Remote Desktop Servisi daha önceden olduğu gibi RD Host Serverlara bağlantı kuracak olan kullanıcı ve bilgisayarlar için RDS CALs (Remote Desktop Servisi Client Access Licenses) istemektedir. Windows Server ürün ailesi içinde ücretsiz birçok servis ve role nazaran RD Host Serverlara, kendilerine bağlantı kuracak olan kullanıcı bilgisayarları için Windows CAL haricinde ayrıca lisanslama isteyen servislerin başında gelmektedir. Bu özellik Lisanslama açısından Rights Management Services ile benzerlik taşımaktadır.

RD Servisi ve öncesinde ki Terminal Servisi ilk kurulmuş olduğu günden itibaren, Erişim lisansları yüklenene kadar belirli bir sure (demo) ücretsiz olarak – tam özellikleri ile kullanılabilir durumdadır.

RD Licensing sunucu rolünü networkümüz içinde bulunan herhangi bir sunucunun üzerine kurulumunu gerçekleştirebiliriz. Bu sunucular arasında Active Directory Domain Controller sunucusu gibi kritik iş yüküne sahip durumda bulunan herhangi bir sunucu olabilmektedir. Kullanmış olduğu kaynaklar çok az olduğu için yüklenmiş olduğu sunucu üzerinde performans kaybına neden olmayacak bir sunucu rolüdür. Ortamımızda eğer lisanslama sunucusu varsa merkezi lisans kontrolü için bu rolü lisans sunucularımızın üzerine yükleyebilmekteyiz.

Çoklu Remote Desktop Host Sunucuların bulunmuş olduğu yapılarda dizayn örneklerini makalemizin devamında vereceğiz fakat ortamımız içinde tek bir tane RD Session Host sunucusu bulunuyorsa bu sunucu üzerine yüklenmesi önerilmektedir.


Resim-1

Windows de Remote Desktop Session Host (RDSH) sunucumuzun kurulumuna Server Manager kurulum ekranını açarak başlıyoruz. Add roles and features tıklayarak kuruluma başlıyoruz.


Resim-2

Next tuşu ile devam ediyoruz.


Resim-3

Role-based or feature-based installation seçeneğini tıklayarak Next diyoruz.


Resim-4

Bu ekranda bizden rolün kurulacağı sunucuyu seçmemiz isteniyor. Beni kurulumu yaptığım sunucu test ortamındaki bjk.local DC ye üye edilmiş BJKRDSH sunucusu. Sunucumu seçip Next ile devam ediyorum.


Resim-5

Bu sekmede ise kurulacak rolümüzü Remote Desktop Services rolünü seçip devam ediyorum.


Resim-6

Bu ekranda direk Next ile devam edebilirsiniz. Benim bu sunucuda çalıştıracağım program Net Framework 3,5 istediği için ben bu features da seçtim. Next ile ilerliyoruz.


Resim-7

Next ile devam ediyoruz.

Remote Desktop Licencing ve Remote Desktop Session Host seçerek Next ile devam ediyoruz.


Resim-8

Bu ekranda bize kurulacak objelerin bir özetini listeliyor.

Restart the destination Server automatically if required seçeneğini seçersek rolün kurulumundan sonra sunucumuzu otomatik olarak Restart edecektir. Restart işlemini kendiniz yapmak isterseniz bu seçenegi boş bırakabilirsiniz. Ben işaretleyerek devam ediyorum.


Resim-9

Install dediğimizde kurulum başlar.


Resim-10

Kurulum sonrası sunucum Restart oluyor ve açıldığında Server Manager ekranında kurulumunu yaptığımız Remote Desktop Services rolünü görüyoruz. Kurulumu başarılı bir şekilde tamamlamış bulunuyoruz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ozgul Group firmasında Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. 6 sene önce

  Merhaba,

  Bu makalede en önemli kısmın uzak masaüstü rollerin açıklamalarının ne olduğu ve hangi rollerin yüklenmesi gerektiği olduğunu düşünüyorum fakat siz o pencereyi dahi göstermemişsiniz.

  Saygılarımla,
  Muhittin Akar

 2. 6 sene önce

  Merhaba
  Bu yazilar hazirlanirken bazen bazi konularda temel konularin bilindigi varsayilarak yaziliyor. Bundan sonraki yazilarimda daha fazla ayrinti vermeye dikkat ederim.

  Saygılarımla

 3. Merhabalar, iki tane sunucum var bunları RD Session Host Load Balance yapmak istiyorum .. İkinci sunucuyu Load Balance’a ekleyemiyorum bir türlü, eklemek isediğimde sunucu listesi boş geliyor.. Bu konuda bir fikir olan varmı acaba.
  Teşekkürler,

 4. 6 sene önce

  Merhaba Ersoy,
  Remote Desktop Services yük dengeleme mimarisi olarak yeni kendi üzerinde bulunan servislerden Remote Desktop Connection Broker servisini kullanmakta. Windows Server 2012 ile bu mimari biraz daha farklılık gösterdi. Ama amacınız yük dengelemek ise incelemeniz gereken servis Remote Desktop Connection Broker

 5. Merhabalar;

  Makalenizi sunucuma eksiksiz bir şekilde birebir uyguladım. makaleye ek olarak sunucuya open cal lisansını girdim ve etkinleştirdim. sunucu’ya uzaktan masaüstü yaptığım zaman 120 gün kaldı uyarısı almaktayım. sunucu cal lisansı girilmemiş gibi uyarı veriyor. bu 120 gün deneme uyarısını nasıl düzeltebilirim konu hakkında yardımcı olur musunuz, şimdiden yardımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ederim.

 6. Merhaba;

  Windows server 2012’de terminal sunucuyla birlikte AD ayağa kaldırmak şart mı ? normal bi şekilde terminal servisini ayağa kaldırdım lisanslama işlemeni yaptım 4-5 ay sonra sunucuyla ilgili lisans sorunu yaşadım ve servisi kaldırıp baştan kurduğumda lisans etkin olarak gözüküyor fakat 3’üncü kullanıcıyla bağlandığım zaman uyarı alıyorum “oturum açabilmeniz için bağlantısı kesilecek bir kullanıcı seçin” lisanslama türü aygıt başına totalde