1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Windows Server 2012’de NIC Teaming Nedir? Nasıl Ayarlanır?

Windows Server 2012’de NIC Teaming Nedir? Nasıl Ayarlanır?

Bu makalemizde, daha önceki Windows Server sürümlerinde ethernet kartı üreticisinin sağlamış olduğu yazılımlarla kazanılan fakat Windows ile işletim sistemi tarafından sağlanan bir yetkinlik olan, özelliğinden bahsedeceğiz.

NIC Teaming’in tanımına değinecek olursak, 2 veya daha fazla ethernet kartının ağ bağlantılarının konsolide edilerek, sanal bir ethernet kartı oluşturmak suretiyle, isteğe bağlı olarak 2 kat daha hızlı ya da fail-over çalışacak bir yapı kurmaktır.

Ağ bağlantısı stabilitesi, canlı ortamda çalışan bir sunucu için veri yedekliliğinden sonra en önem verilmesi gereken noktalardan biridir. Ne kadar güçlü ve güvenli bir sunucunuz ve üzerinde çalışan yazılımınız olursa olsun, network bağlantınız koptuğunda hayat duracak, servisler işlevsiz hale gelecektir. Günümüzde hemen hemen tüm sunucular, üzerinde birden fazla ağ kartı ile üretiliyor ve satılıyor. Tek ethernet kartı bulunduran eski bir sunucunuz varsa bile, düşük bir maliyetle ikinci bir ethernet kartı edinip sunucunuzun ağ bağlantısını yedekleyebilirsiniz. Bu noktada Windows Server 2012’nin bize sağladığı avantaj ise, kart üreticilerinin sağladığı yazılım ile aynı üreticiye ait donanımı bazen ise aynı seri ürünleri team yapabilirken, artık üreticiden bağımsız herhangi A ve B marka iki ethernet kartını team yapabilmektir.

Server 2012 üzerinde NIC Teaming fonksiyonunu kullanmak için, Start –> run –> LBFOADMIN çalıştırılır ya da aşağıda görebileceğiniz gibi Server Manager üzerinden local Server’a tıklanır ve teaming bağlantısı açılır.


Resim-1

Açılan ekranda TASKS / NEW TEAM ‘a tıklayarak yeni bir team oluşturabilirsiniz.


Resim-2

New Team’a tıkladığınızda açılan yeni pencerede oluşturacağınız team ve sanal ethernet adaptörü için sizden bir isim girmenizi ve team üyesi olacak ethernet kartlarını seçmenizi ister.


Resim-3

Additional Properties kısmında network switch yapılandırmanıza ve team adaptörünüzün kullanım amacına göre bazı ayarlar bulunmakta. Başka bir makalede bunlara da değineceğiz. Default değerlerde bırakarak geçiyoruz.

Verileri girip OK’a tıkladığınızda artık sanal ethernet kartınız oluşmuş olur. Yeni oluşan kartın IP yapılandırmasını yaparak kullanıma başlayabilirsiniz.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 İstanbul doğumluyum. Tuzla Anadolu Teknik Lisesi, Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi bölümlerinden mezun oldum. Şu anda BilgeAdam Kurumsal Bilgi Teknolojileri Sistem ve Platform biriminde Turkcell bünyesinde Danışman olarak Windows System Administrator ve Virtualization Admin pozisyonunda çalışıyorum. Uzmanlık ve ilgi alanlarım Windows Sunucular ve rolleri, Active Directory, Hyper-V ve VMware platformları ile sanallaştırma, Exchange Server, System Center ürün ailesi ve HP ürünleridir. Sahip olduğum sertifikalar ise MCP, MCSA, MCTS, MCITP:SA, HP-AIS : Blade , CompTia A+'dır. Koyu bir Galatasaray taraftaryım. Takip edenlere faydalı olmak ümidiyle.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Merhaba ben uzun zamandır iki bağlantıyı ek bir program kullanmadan tek internet gibi kullanmak için araştırma yapıyordum connectify gibi programlar lag’a sebep oluyor bu nic teaming windows 8.1 üzerinde de var mı acaba? Zira bugün bilgisayarımın tesadüfen bu olayı otomatik olarak gerçekleştirdiğini farkettim (ethernet bağlantım + komsumun wifi bağlantısına bağlı iken steam’de oyun güncellemesi iki kat hızlı iniyordu)