1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2012’de Application Catalog Konfigürasyonu Nasıl Yapılır

SCCM 2012’de Application Catalog Konfigürasyonu Nasıl Yapılır

Personelinize yayınladığınız uygulamaları bir browser yardımı ile sunmak istiyorsanız tarafında ilgi alanınız website point ve service point olacaktır.


Resim-1

Sizde sözü geçen iki rol ekli değilse sccm yönetim konsolundan \Administration\Overview\Site Configuration\Servers and Site System Roles kısmından ekleyebilirsiniz.

Eğer katalog web sayfasını default site altında tutmayacaksanız yapmanız gereken öncelikle IIS altında default site’dan farklı olarak yeni bir web site açmak olacaktır. Örneğin yeni site’ın ismi katalog olsun. URL’sini de katalog.domain.tld şeklinde düşünün

Yukarıdaki bileşenleri eklerken website point için katalog ismini kullanabilirsiniz. Ama web service point için sonradan sorunla karşılaşmamak yada ekstra efor sarfetmemek adına default web site’ı kullanın. Yani cmapplicationcatalogsvc , default web site içinde , cmapplicationcatalog ise sizin yeni açtığınız site’da dursun.

Eğer hem servisi hem catalog’ default web site haricinde yeni sayfada tutarsanız, web browser’dan katalog sayfanız açılacak ama service’e bağlanamayarak hata verecektir.

cmapplicationcatalog bilgileri aşağıdaki gibidir.


Resim-2

cmapplicationcatalogsvc bilgileri aşağıdaki gibidir.


Resim-3

Sonrasında 2-4 dakika kadar bekleyin , yeni virtual directory/application’lar IIS altında belirsin.

Ardından http://katalog.domain.tld/cmapplicationcatalog adresinden kataloğunuzu açabilirsiniz. IIS’te bir http redirection ile URL son kısmından da kurtulabilirsiniz.


Resim-4

Tabii ki redirection’ı default web site’da değil ismi katalog olan yeni site üzerinde yapacaksınız!!!

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap