1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2012 ile Lync 2013 Dağıtımı

SCCM 2012 ile Lync 2013 Dağıtımı


Ruijie Teknoloji Günü

System Center 2012 Configuration Manager (SCCM) ürünü ile yazılımların katılımsız dağıtım senaryoları artmış ve SCCM yöneticilerine kullanım kolaylığı sağlamıştır. Application Catalog, User Deployment, Device Deployment gibi birçok seçenek dağıtımı istenilen kitleye ulaşmak için kullanılabilir. SCCM ile Lync, Office, Project, Visio dağıtımları OCT denilen Office Customization Tool ile yapılabilir. Bu araç, Office ürün ailesi ile ilgili birçok detayı kişiselleştirip dağıtım yapılmasına olan sağlar.


Resim-1

Resimde de görüldüğü gibi birçok detayı bu ekrandan yönetebilirsiniz.


Resim-2

Eğer ortamınızda KMS hizmeti var ise MAK key girmenize gerek kalmadan ürün kurulduktan sonra aktifleştirilmesi sağlanabilir.


Resim-3

Dikkat edilmesi gereken yer Display Level kısmıdır. Gerçekleşen kurulum adımlarının son kullanıcı tarafından görüntülenmesi ancak iptal edilmemesi isteniyorsa Display Level Basic – No Cancel işaretlenmelidir. Herhangi bir şekilde kullanıcı tarafına uyarı çıkarılması istenmiyorsa Display Level None – Suppress Modal seçilebilir.


Resim-4

Lync kurulumu için OCT kullanılıyorsa eğer kurulması gereken bileşenler Set Feature menüsünden seçilir.


Resim-5

Kurulum gerçekleştirildikten sonra Registry değeri eklenebilir. Yukarıdaki resimde ilk açılışta çıkan ekranın kapatılması ile ilgili ayarlamalar yapılmıştır.


Resim-6

Kurulumlar, bazı durumlarda ilgili bilgisayarı yeniden başlatabilir. Bu durum istenmiyorsa Modify Setup properties ekranından SETUP_REBOOT — Never parametresi girilebilir.


Resim-7

OCT ile Lync paketi özelleştirildikten sonra sıra SCCM tarafında paketin hazırlanmasına geldi.

Bu makalede Task Sequence ile deployment gerçekleştirilecektir.


Resim-8

İlgili Packages ya da Applications oluşturulduktan sonra boş bir Task Sequence oluşturalım.


Resim-9

Yukarıdaki seçenek ile boş bir TS oluşturulur.


Resim-10

Yukarıdaki Task Sequence ile yapıda var olan eski versiyon OCS 2007, 2007 R2, Lync 2010 uninstal edilip Lync kurulumu az önce oluşturulmuş olan paket eklenerek gerçekleştirilebilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Okan Eke, profesyonel olarak Microsoft Sistem ve Altyapı projelerinin uygulanmasında ve Microsoft teknolojilerinin eğitimlerinde aktif olarak görev almaktadır. Bu süre içinde Sistem ve Veri Merkezi yöneticisi, Eğitmen, Danışman olarak görev yapmış ve kurumsal şirketlerde çeşitli projeler geliştirmiş, eğitimler vermiştir. Okan Eke çalışmalarını son dönemde System Center ailesi ve veri merkezi yönetimi üzerine yoğunlaştırmıştır ve System Center ürünleri ile Türkiye’de çeşitli projeler gerçekleştirmiştir. Okan Eke, çeşitli sistem uzmanlığı sertifikalarının yanı sıra MCT (Microsoft Certified Trainer) ve MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanlarına sahiptir. Akademik eğitimini Kimya ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında ayrı ayrı tamamlamıştır. Yazar Türkçe kaynak geliştiren çeşitli platformlarda editör ve konuşmacı olarak rol almaktadır. Birçok blog sayfasında makaleler paylaşmış ve web seminerleri vermiştir. Okan Eke, Aktif Bank bünyesinde Sistem Yönetimi ve Operasyon departmanında Yönetici olarak meslek hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap