1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM’de PowerShell Aracılığı İle Site Name Değiştirilmesi Nasıl Yapılır

SCCM’de PowerShell Aracılığı İle Site Name Değiştirilmesi Nasıl Yapılır


Ruijie Teknoloji Günü

Configuration Manager 2012′ den önce kurulum sırasında belirlenen Site Name’ i değiştirmek şimdiki kadar kolay değildi. O zamanlar Site Name’ i değiştirmek için sitectrl.ct0 dosyası üzerinde BEGIN_SITE_DEFINITION değerini bularak düzenlemek ve tabiki registry üzerinde de gereken değişiklikleri yapmak gerekiyordu.

SCCM 2012′ de de bu işlemler yapılarak değiştiriliyor mu diye bazı sorular alıyorum. Hayır artık bu yöntem ConfigMgr 2012 ve sonrasında kullanılamıyor maalesef. J Bu gibi işlemleri yapmanızı pekte tavsiye etmiyorum. Bunun için CM kurulumları sırasında yapılandırmanızı önceden planlayarak gerçekleştirmenizi tavsiye ederim. J


Resim-1

Bu demek Site adını değiştiremez miyiz anlamına geliyor diyebilirsiniz. Tabi ki hayır. Bu değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Fakat aklınızın bir kenarında bulunması gereken bu işlem ne desteklenir nede desteklenmez. Ama ben SCCM Adminlerinin bilmesi gerektiğini düşünüyorum ve bunun için bunu sizler ile paylaşıyorum.

Bunun için sizinle PowerShell script‘ imi paylaşıyorum.

PowerShell ve WMI

Site Name’ i değiştirebilmek için İhtiyacımız olan bütün desteği PowerShell ve WMI üzerinde bulabilirsiniz. İşlemimizi gerçekleştirebilmek için bilmeniz gereken Site Name’ in nerede tutulduğudur.

Site Name değerini WMI Explorer aracılı ile WMI içerisinde SMS_SCI_SiteDefinition özelliklerinde bulabilirsiniz. Belirtdiğim script’ in oluşturulması ve tamamlanması aslında çok kolay tabi bunun için üç şey yapılacaktır…

  • Değişikliği yapabilmek için yeni bir SiteDefinition nesnesi oluşturulmalı
  • Özellikler üzerinde SiteName yenisi ile değiştirilmeli
  • Yapılan değişiklikler kaydedilmeli

Bu script bize bunların hepsini sırası ile gerçekleştirecektir.

###################################################################################################

# Proje: Site Name Degisikligi

# Zaman: 15.06.2014

# Yoluyla: Asil MUTLU

# Versiyon: ASL V1.0

###################################################################################################

[CmdletBinding()]

param (

[string]$SiteCode,

[string]$SiteServer,

[string]$SiteName

)

function Change-SiteName {


$Site = Get-WmiObject -Class SMS_SCI_SiteDefinition -Namespace root/SMS/site_$($SiteCode) -ComputerName $SiteServer | Where-Object -FilterScript {$_.SiteCode -eq
$SiteCode}


$Site.SiteName = $SiteName


$Site.Put()

}

Change-SiteName

 

Bu script’i çalıştırmak için bir kaç parametreye ihtiyaç duyacaksınız. Tabi bu parametreler arasındaki en önemlisi SiteCode dur. Bu parametre WMI bağlantısında değiştirilecek olan Site Name’ in algılanabilmesi için gerekmektedir.

Bu script’ in kullanımda belirtmeniz gereken parametreleri aşağıda kullanmanız gereken şekilde belirtiyorum;

Örnek

PowerShell.exe -ExecutionPolicy ByPass .\ SiteName_Degistir.ps1 -SiteCode <SiteCode> -SiteServer <SiteServer> -SiteName <SiteName>

Sonuç

Site Name’ ini değiştirmenin kolay bir işlem olduğunu görüyorsunuz, bu Site Name değişikliğinden sonra kontrol etmek için ConfigMgr konsolunu kapatıp yeniden açabilirsiniz veya WMI Explorer aracılığı ile WMI üzerinden de aynı şekil de kontrol edebilirsiniz. Bu işlem düzgün olarak gerçekleştirilmezse Site yapısına zarar verebilir. Bu yapılan işlemin Site üzerinde kontrol bilgilerini içerdiği unutulmamalıdır.

Tabiki bu işlemi yapmadan önce test etmenizi öneririm…

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yaklaşık 7 yıldır sektörün içerisindeyim. 5 yıldır profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalışıyorum. Sektörde farklı firmalarda ve pozisyonlarda görev aldım. Çalıştığım şirket bünyesinde Disaster Recovery, Failover Cluster, System Center projeleri gerçekleştirdim. Şirket bünyesinde Senior System Engineer olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap