İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Microsoft Azure IaaS Olarak Active Directory Deployment Nasıl Yapılır?

Microsoft Azure IaaS Olarak Active Directory Deployment Nasıl Yapılır?


Microsoft Azure üzerinde IAAS olarak Active Directory kullanmaya ne dersiniz. Oldukça basit olan bu uygulama nasıl hayata geçirilebilir ve yapınıza entegre edilebilir bu yazıda bu bilgileri size aktarıyor olacağım.

  • Register DNS
  • Network
  • Windows Server 2012 on Active Directory
  • Accept to Domain

REGISTER DNS

Microsoft Azure üzerinde oluşturacağımız network için en başta DNS sunucularımızı belirtmekte fayda var. Böylelikle yeni oluşturacağımız sunucular üzerinde atanacak DNS sunucumuzu belirtmiş olacağız.

Bunun için New > Network Services > Virtual Network > Register DNS Server diyerek DNS Sunumuzu isimini ve IP adresini giriyoruz. Azure ortamında olacağı için oluşturacağınız subnette uygun bir IP girmeniz gerekiyor.


Resim-1

NETWORK

Microsoft Azure üzerinde oluşturacağımız Sanal Makineler için sanal ağlar belirlemek gerekiyor, önceki adımda oluşturduğumuz DNS sunucumuzu yeni oluşturacağımız Ağ için deploy edeceğiz.  New > Network Services > Virtual Network > Custom Create diyerek ilk öncelikle Sanal Ağın adını belirtip hangi Microsoft Azure veri merkezinde olacağınızı belirtiyoruz.


Resim-2

Register ettiğimiz DNS sunucusu seçerek devam ediyoruz.


Resim-3

IP adres ve Subnet belirleyerek devam ediyoruz ve böylelikle Sanal Ağ kurulumunu tamamlıyoruz.


Resim-4

WINDOWS SERVER 2012 R2 ON ACTIVE DIRECTORY

New > Compute > Virtual Machine > From Gallery diyerek Sanal Makine kurulumuna başlıyoruz. Kurulumu yapılacak İşletim Sistemi imajını seçerek Sanal Makine adı, özelleri ve kullanıcı bilgilerini seçerek devam ediyoruz.


Resim-5

Cloud Servis dahil olacağı Network ( oluşturduğumuz sanal ağ ) ve depolama hesabını seçerek devam ediyoruz.


Resim-6

Görüldüğü gibi atadığımız DNS sunucu oluşturduğumuz makine oldu. Böylelikle oluşturacağımız yeni sunucular bu sunucuya erişip kimlik bilgilerini doğrulayacaktır. Bunun için ilk öncelikle sanal makine üzerinde Active Directory deploy edilmeli.


Resim-7

Add roles and Features Wizard > Active Directory Domain Services seçilerek devam edilir.


Resim-8

Kurulum bittikten sonra Promote This Server to a Domain Controller diyerek Rolü yapılandırarak devam ediyoruz.


Resim-9

Etki alanı için mantıksal alanın adını belirliyoruz.


Resim-10

DNS ve DSRM için parola belirleyip devam ediyoruz.


Resim-11

Özeti görüntüleyip kurulumu gerçekleştiriyoruz.


Resim-12

ACCEPTED DOMAIN

Yeni oluşturduğumuz AzureAKCVM makinemiz Domain’e katıldı.


Resim-13

Başka bir Microsoft Azure yazısında görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yalova’da doğdu. Aslen Trabzon/OF’ludur. Eğitim yılları Yalova’da geçti Yalova Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur. Kişisel Güvenlik ve Microsoft Sistem Ailesi hakkında seminerler ve eğitimler vermektedir. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karışı Mücadele Derneği Yalova İl Temsilciliği yapmıştır. Outsource kaynaklı bir çok kuruma destek vermeye devam etmektedir. Şuan da ise Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş Bussines Continuity tarafında çalışmaktadır. Aynı zamanda Network Akademi’de Trainer olarak görev almaktadır. MCP, MCSA ve MCSE sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap