1. Ana Sayfa
  2. Windows 10
  3. Windows RDP CredSSP Hatası ve Çözümü

Windows RDP CredSSP Hatası ve Çözümü

featured

Bu yazımda Windows RDP CredSSP Hatası ve Çözümü’nü anlatacağım. Bu hatamızın en güvenli çözümü kurduğumuz cihazın güncellemelerini yapmaktır. Bu güncellemeler CVE-2018-0886 güvenlik zafiyetini gidermek için düzenlenmiştir.

Öncelikle hatamızı görelim. Sanal bir Windows sunucu kurdum. Bu sunucunun güncellemelerini yapmadım ve sadece RDP servisini aktif ettim. RDP yapmaya çalışırken kullanıcı adı ve şifremizi girdikten sonra aşağıdaki hatayı alacağız. Bu konuyu çözmek için birkaç çözüm yolu göstereceğim.

Resim-1

Cihazımıza RDP yapmayı denedik ve başarısız olduk.

Çözüm 1: Bu konudaki en basit yolu bu dosyayı indirerek yönetici olarak çalıştırmaktır. İkinci çözüm yolunun Script halidir.

Çözüm 2: Win+R kombinasyonuyla (Run) Çalıştır açıyoruz. “Regedit” yazarak Kayıt Defteri Düzenleyici’ye erişiyoruz. Üstteki dizinden aşağıdaki dizine ilerliyoruz.

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System\CredSSP\Parameters

Resim-2

“AllowEncryptionOracle” isimli deftere giriyoruz.

Resim-3

Ayarları buradaki gibi güncelliyoruz. Sorunumuz bu şekilde çözülmüş olacaktır.

Siz de bu adımları takip ederek Windows RDP CredSSP Hatası ve Çözümü’nü uygulayabilirsiniz. Umarım faydalı yazı olmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı www.mshowto.org/forum/ linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: CredSSP, RDP, Windows, Microsoft, CVE-2018-0886, CredSSP Hatası

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği öğrencisidir. Meraklı ve araştırmacı kişilik özellikleriyle kendini bir adım ileri götürmeyi hedeflemekte ve bunun yanı sıra yeni şeyler öğrenmeye her zaman açıktır. Çabuk öğrenen ve öğrendiklerini özgün çözümlerle pratik olarak uygulamaktadır. Birçok ekiple çalışarak –gerek yönetici gerek ekip üyesi olarak– iletişim becerilerini geliştirmiştir. Gelecekte güvenlik bilinci olan, otomasyonu benimsemiş, bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesiyle yetişen bir mühendis olmak istemektedir. Şu anda Bilge Adam Teknoloji'de Altyapı Servisleri Sistem Uzmanı olarak çalışmaktadır. VMware ESXI, Veeam Backup & Replication, Fortigate Firewall, Windows Server, Exchange Server ve Azure gibi çeşitli teknolojilerin üzerinde yetkinlikleri bulunmaktadır.

Yorum Yap