1. Ana Sayfa
  2. Mobil Yazılım

Windows Phone Dev Center Nedir, Ne İşe yarar ve Nasıl Kullanılır?


0

Biliyorsunuz, Windows Phone Dev Center, Microsoft’un Windows Phone developer’ları için sunduğu bir platform. Bu platformu kullanarak geliştirdiğiniz application’ları Windows Phone Store’a yükleyebilir, Store’da olan uygulamalarınızın raporlamasını yapabilirsiniz. Bu yazıda Store’a nasıl uygulama yüklenir ve nasıl analiz yapılır sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Adım adım, bir uygulama Store’a nasıl yüklenir görelim;

Dev Center’da giriş yapıp Dashboard’a girince aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz. Burada işlemde olan uygulamalarımızı ve hemen altında uygulamalarımızın ne kadar indirildiğini kolayca görebiliriz. Sol üstte bulunan Submit App‘e tıklayarak yeni bir uygulama yüklemeye başlayabiliriz.


Resim-1

Bu kısımda bizden uygulamamızın bilgilerini doldurmamız ve package( package nedir diyorsanız daha önceki yazımı okuyabilirsiniz: https://www.mshowto.org/xap-file-nedir.html)’ı yüklememiz gerekiyor.


Resim-2

App info’yu düzenleyip kaydettikten sonra .xap dosyamızı yükleyebiliriz. Add new linkine tıkladıktan sonra yüklememiz gereken dosyamız, uygulamanın bulunduğu dizin/Assets/Bin/Release/ klasöründe bulunan .xap uzantılı dosyamızdır. Release klasörü boşsa uygulamayı release modda çalıştırmanız gerekmektedir.


Resim-3

.Xap dosyası yüklendikten sonra store’da gözükecek olan açıklamayı, keywordslerinizi, uygulama iconunuzu ve uygulamanızın ekran görüntülerini yüklememiz gerekli.

4. Uygulamanızda herhangi bir reklam veya harita servisi kullanmayacaksanız yapmanız gerekenler bu kadar.


Resim-4

Uygulamanızda konum bilgisi kullanıyorsanız Map services kısmından id ve token almanız gerekli.


Resim-5

Kullanımı ise şu şekilde;


Resim-6

Review and Submit diyerek uygulama yükleme işlemimizi bitiriyoruz. :)

Windows Phone Dev Center hakkında değinmek istediğim bir diğer konu raporlar. Dev Center bizlere bazı raporlar sunmakta. Bu raporları inceleyerek uygulamanızı hangi ülkeden, hangi yaş aralığından, hangi cinsiyetten kullanıcılar indirmiş rahatlıkla bakıp analiz edebilirsiniz.Rapor dosyasında ulaşabileceğiniz bilgiler;

 

  • Satın alma tipi
  • Ülke
  • Dil
  • Yaş aralığı
  • Cinsiyet
  • Telefonun işletim sistemi
  • Telefonun üreticisi
  • Operator
  • İndirilme

 


Resim-7

Sağ alt köşedeki Export linkine tıkladığınız zaman detaylı şekilde hazırlanmış raporun exelde hazırlanmış halini indirmiş olacaksınız.


Resim-8

App downloads report


Resim-9

Crash count report

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim. Okul dışında Microsoft teknolojilerine ilgimden dolayı kendimi bu alanda geliştiriyorum. İlgi alanım Windows Phone ve Windows 8 başta olmak üzere Microsoft teknolojileri.

Yorum Yap