1. Ana Sayfa
  2. Mobil Yazılım
  3. Windows Phone SDK 8.0 Yükleme – Windows Phone Eğitimleri – Bölüm 1

Windows Phone SDK 8.0 Yükleme – Windows Phone Eğitimleri – Bölüm 1


Windows Phone uygulamaları geliştirmek için Windows Phone SDK (geliştirme kiti) yüklemeniz gerekmektedir. Bu yükleme için bilgisayarınızın Windows 8 veya 8.1 işletim sistemine sahip olması, ayrıca 64 bit olarak çalışması gerekmektedir. Bu gerekliliğin sebebi ise Windows Phone emilatörünün Hyper-V ye bağlı olarak sanal makina olarak çalışmasıdır.

Bilgisayarınızın kaç bit olduğunu Bilgisayarıma girdikten sonra sağ tıklayarak özellikler menüsünden görebilirsiniz.


Resim-1

Eğer Windows gereklilikleriniz yeterli değilsei paylaşacağım linkten 64 bit Windows 8 yada 8.1 alabilirsiniz (8.1 Öneririm).

 -> http://windows.microsoft.com/en-us/windows/buy 

Şu aşamadan sonra kontrol etmemiz gereken 3 şey kalmakta. İlk olarak Visual Studio 2012 Express veya daha üst sürümlerinden bir Visual Studio sahibi olmalıyız. Eğer öğrenciyseniz,  yüksek ihtimalle okullarınızdan alacağınız DreamSpark şifreleri ile Visual Studio ya ve diğer Microsoft Teknolojilerine bedava sahip olabilirsiniz. Microsoft gerçekten öğrencilere yardım ve kolaylık politikası izlemekte. Daha sonra Windows Phone 8 SDK indirip geliştirmelerimize başlayabiliriz. SDK linkini paylaşıyorum, buradan ücretsiz indirebilirsiniz.  -> http://developer.windowsphone.com/en-us/downloadsdk 

Şu aşamadan sonra büyük ihtimalle yükleme sorunsuz olacaktır. İstisnai olarak bazı bilgisayarlarda Hyper-V sorun çıkartabiliyor. Eğer şöyle bir ekran ile karşılaşırsanız birazdan paylaşacağım adımları tek tek izleyerek sorunu çözebilirsiniz.


Resim-2

Hyper-V Sorun Çözüm : 

Her bilgisayarda farklılık göstermekle birlikte Asus bir makinayı düşünelim. BIOS ayarlarına girerek Hyper-V özelliğini aktifleştirirsek sorun çözülecektir.


Resim-3

Eğer Apple ortamında sanal makina ile Visual Studio kullanıyorsanız ve de Windows Phone SDK yüklemek istemekteyseniz sanal makineler için Hyper -V özelliğini açmanız gerekmektedir.


Resim-4


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genç bir bilgisayar mühendisi adayı olarak Maltepe Üniversitesinde eğitim görmekteyim. Aynı zamanda endüstri mühendisliğinden çift anadal yapmaktayım. Farklı alanlara ilgi duyduktan sonra kendimi Windows Phone ve Microsoft Teknolojilerine yatkın olarak buldum. Başkanlığını yürüttüğüm Maltepe Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü olarak sürekli seminerler, eğitimler vermekteyiz. Kulüp olarak vizyonumuz Ülkemizdeki genç yazılımcılara yardım edebilmek, eksiklerini giderebilmek. Bunların dışında tam bir kardeş aşığı ve fanatik olmayan bir Beşiktaşlı olarak profesyonel bir yüzücüyüm.

Yorum Yap