2

Bilindiği üzere yeni bilişim döneminin en önemli oyuncuları artık ceplerimize giren akıllı cihazlar. Bir çok cep  telefonu  üretici  bu yeni dönemde cep telefonu üretiminde hız kesmiş,  akıllı cihaz üretiminde ise gaza basmıştır. Yapılan anketler ve toplumsal araştırmalar ise son 2 yılda tüketicinin tercihinin % 30’ a varan bir oranda akıllı cihazlara kaydığını göstermesi üreticileri bu konuda yönlendirmiştir.

Üreticiler ard arda akıllı telefon üretmeye başlarken tabiki bu cihazların içerisinde çalışan işletim sistemini üreten firmalarda boş durmamış yeni döneme ayak uyduran daha akıllı, daha hızlı, daha eğlenceli işletim sistemleri üretmeye başlamışlardır. Bu yazımda size bu yarışda windows mobile serisi ile tepki alan ve yarışın hızına erişemediği eleştirisine karşılık Microsoft’ un ürettiği ve tam anlamıyla PC de Windows 7 ile yaptığı devrimi mobil cihazlarda da yapan yeni mobil işletim sistemi Windows phone 7 hakkında olacak. Ancak bu yazımın diğer windows phone 7 hakkındaki yazılarımdan farkı bu cihazı birebir deneyimlemem ve edindiğim tecrübeden yola çıkarak hazırlamış olmam. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan yeni işletim sistemimizi tanımaya başlayalım.

Ekran koruyucuyu kaldırdığımızda karşımıza çıkan ana ekran bir çok bileşeni içerisine alan hublardan oluşmakta.


Resim 1

Phone, people, internet explorer , media center, games xbox, picture bunlardan bir kaçı.

Bu hublar arasında gezerken  ve kullanırken en çok gözüme çarpan ekranın akıcılığı olmuştur ve  beni gerçekten çok şaşırtmıştır. Microsoft’ un windows mobile ailesinden alışkın olduğumuz o donma ve saç baş yolduran problemlere cihazı çok fazla zorlamama rağmen rastlamamış olmak bu yeni işletim sisteminin şimdiye kadar almış olduğu takdirlerin boşa olmadığını göstermektedir.

Menü içerisinde gezerken merak ettiğim ve özellikle test ettiğim noktalardan birisi haritalar. Microsoft cihazında bing maps uygulamasını kullanmakta. Tam anlamıyla muadili google maps tadı bırakmasada gerçekten bu konudada beni tatmin etti diyebilirim.


Resim 2

Marketplace  hub’ ı  için ise aktivasyonu windows live hesabınız ile yapıyorsunuz.  Hesabınızı girdikten sonra marketplace açılıyor ve sizi geniş bir arşiv karşılıyor. Uygulama çeşitliliği açısından da günden güne yeni uygulamalar eklenmekte. Bu noktada şu hususu yeniden belirtmekte fayda var, daha önce windows mobile ailesinde kullanılan applicationlar WP7 de kullanılamıyor.


Resim 3

İnternet explorer ise tam anlamıyla internet keyfini doruklara çıkartıyor. Sayfa yapısı, çoklu sayfa desteği, favoriler ve multitouch özelliği ile tam anlamı ile internet surf mantığını size yaşatıyor. Ayrıca web sitesindeki fotoğrafları anında cihazınıza kaydedebilmek de ek özelliklerinden

Games hub’ ını birebir test etmemiş olsamda  öyle görünüyorki microsoft artık bir iş makinesi değil bir oyun konsolunu da bizlere vaad ediyor.

Microsoft Calender hub’ ına, genele yaydığı kullanıcı dostu arayüzünü çok güzel yansıtmış olup randevu ve iş takiplerimizi kolaylıkla yapmamıza olanak sağlıyor. Gerçekten artık randevularınızı yada toplantılarınızı takip etmek gerçekten büyük bir zevk olacak.

Resimleriniz ise pictures hub’ ın da sizlere sunuluyor. WP7 için micrososftun donanım üreticilerden istemiş olduğu standart donanım gereksinimlerinde kamera ve ekran kalitesi ön planda tutulmuştu. Bunun meyvesini göreceğinize garanti verebilirim.

Muzik ve videolar ise zune desteği ile size sunulmakta. Yine görüntü ve ses kalitesi şık zune arayüzü ile birleşince güzel bir bileşim ortaya çıkmış görünüyor. Yeni albüm yapısı, sanatcı listeleri ve buna online erişim seçenekleri eklenince multi medya alanında da bende varım diye bağırdığını görmekteyiz.


Resim 4

Ve tabi ki office hub’ ı. Tam anlamıyla bir ofis canavarı bu cihaz. Onenote standart mobile ofis yazılımları olan excel, word ve power pointe eklenmiş durumda. Bir başka eklenen bileşen ise share point. Outlook senkronizasyonu ise gerçekten mükemmel. Push teknolojisinde lider sayılan Blackberry’ i bile kıskandıran bir hızla maillerinizi, hatırlatmalarını alabiliyorsunuz.


Resim 5

Test’ inin yaptığımı cihaz HTC olduğu için, üretici htc’nin htc hub’ ın dan da bahsetmek istiyorum. Bu hub’ ı Htc’ nin kendisine ait bir market uygulaması olarak düşünebilirsiniz. Hub içerisinde HTC’ nin sunduğu  bir çok uygula bulunurken aralarında en fazla dikkatimi çeken my location, bu hub altında belirlediğiniz 7 bölgenin anında hava durumunu bilgisi, ilgili animasyon ile size oldukca hızlı bir şekilde belirtiyor.

Diğer özellikleri saymakla ve test etmekle bitiremem. Şunu eklemeyide unutmayayım, menüler yada hublar arasında geçişde kullanılan animasyon çok hoş ve oldukca akıcı. Hiç bir takılma ve donma yapmadan cihazın tadını çıkarmanızı sağlamakta.

Bu kadar güzel özelliğinden bahsetmişken bir çok kişi için olmasa daha iyi olurdu dedirtecek ve daha önceki windows kullanıcılarını şaşırtacak bir kaç özellikten bahsetmek istiyorum.

Bazı modellerinde hafıza kart desteği yok.  Dahili hafıza mantığı ile çalışmakta.

Ve bilindik bir dosya yöneticisi mantığı ile çalışmıyor. Yani bir dosya cihazınıza atmak istediğinizde cihaz ilgili hub içerisine atıyor.  Buda ilk başlarda bizleri biraz sıkıntıya sokabilir.

Bilgisayarınız  ile senkronizasyonu active sync programı ile artık yapamıyorsunuz.  Tüm multi medya içeriğinizi cihazınıza Zune yazılımı ile yapabiliyorsunuz. Şunu söylemek isterim ki yaptığım denemede 6 adet mp3 formatındaki  müzik dosyasını yaklaşık 6 – 7 saniye gibi bir sürede atması beni oldukca şaşırttı.

Ve bilinmesi gereken ve bence WP7 almayı düşünenler için en önemli bilgi kişileriniz. Eski telefonunuzdaki kişilerinizi WP7 ye almanın tek yolu herhangi bir mail adresinize rehberinizi senkronize edip daha sonra hesabınızı WP7 cihazınıza tanımlayıp yapabiliyorsunuz. Hotmail, gmail yada herhangi bir kişisel mail hesabınızı yada kurumsal,  exchange hesabınızı tanımladığınızda o hesapdaki kişiler cihazınıza online senkronizasyon ile geliyor. Tabiki sim kartınızdaki rehberi almada sorun yok. Rehber senkronizasyonu online olduğu için wi-fi yada mobil internet bağlantısının ilk kullanım sırasında aktif olması, rehberinizin cihazınıza alınması açısından önemli. çünkü internet bağlantısı olmadan mail hesabınızı tanıtamayacağınız için bu hususa dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca rehber senkronizasyonu anında olmadığı için tüm rehberin gelmesi biraz zaman alıyor.  Active sync gibi bir cihaz desteği olmadığı için bilgisayarınızdaki, outlook’ unuzdaki kişileri ancak bu şekilde alabiliyorsunuz. Yani önce mail adresinize senkronize edin, sonra WP7 cihazınıza alın. Yoksa rehbersiz kalabilirsiniz. Tabi bu hesabı bir şekilde WP7’ den kaldırdığınızda rehberde cihazınızdan gitmektedir. Artık rehberinizi telefonunuzda depolama devri bu cihaz ile değişmeye başladı diyebiliriz.

Makalemi yazarken yapmış olduğum bu deneyimi HTC  7 Mozart cihazı ile yaptım ve bu eşsiz deneyimi  borçlu olduğum cihazıda size tanıtmak isterim.

Yazımın başında da bu cihaz bütün zorlamalarıma rağmen donma ve performans kaybı yaşamadığımı belirtmiştim. Bu performansda en büyük tebrik Microsoft’ un yanında bana göre HTC nin kendisi. Çünkü WP7 ile muhteşem uyumlu çalışan donanım onların eseri.


Resim 6

Dilerseniz teknik detaylara biraz göz gezdirelim.

Ağırlık:

130 gr

Görüntü:

Ekran tipi: Touch screen with pinch-to-zoom capability

Boyut: 3.7 inches

Çözünürlük: 480 x 800 WVGA 


Resim 7

Platform:

Windows Phone 7 OS

İşlemci:

 1 GHz

Hafıza:

 8 GB dahili

Bellek:

 512 MB ROM, 576 MB RAM

Kamera:

 8 megapixel color camera

Auto focus and Xenon flash

720p HD

Bağlantılar:

3.5 mm stereo audio jack

Standard micro-USB (5-pin micro-USB 2.0)

Internet

3G:

Up to 7.2 Mbps download speed

Up to 2 Mbps upload speed

GPRS:

Up to 114 kbps downloading

EDGE:

Up to 560 kbps downloading

Wi-Fi®:

Wi-Fi®: IEEE 802.11 b/g/n

HTC Hub

Weather, Stocks, Converter, Photo Enhancer, Sound Enhancer, and more.

Downloadable apps and games

Bluetooth

Bluetooth® 2.1 with Enhanced Data Rate

A2DP for wireless stereo headsets

Other supported profiles: AVRCP, HFP, HSP, PBAP

Multimedia

See photos from your camera, Facebook® and Windows Live™ accounts in the Pictures hub.

Music and Videos Hub powered by Zune® lets you listen to radio, download music, and more

Dolby Mobile and SRS surround sound

Audio supported formats:

.m4a, .m4b, .mp3, .wma (Windows Media Audio 9)

Video supported formats:

Playback:.3gp, .3g2, .mp4, .m4v, .mbr, .wmv (Windows Media Video 9 and VC-1)

Recording:.mp4

Konumlama

Internal GPS antenna

Bing™ Maps 

Gerçektende donanım özelliklerine baktığımızda performans yönünden sıkıntı yaşamayacağımız aşikar. Ekran kalitesi, 8 MP kamera ve HD video kayıt desteği günlük hayatımızda bizlere en çok yarayacak ve keyif verecek bir özellik. Bu fotoğrafları ve videoları facebook gibi sosyal ağlara HD kaliteside atabiliyor olmakda ayrı bir artı olsa gerek.

WP7 şuanda ülkemize resmi girişi yapılmış değil. Farklı yollar ile yurt dışından temin edebilirsiniz ancak şunu söylemeliyim ki Türkçe desteğini bulamayacaksınız. 2011’ e girmeden ülkemize girmesi beklenen bu cihazlar ülkemizde yine lider GSM operatörünün avantajlı  kampanyalarıyla bizlere sunulmaya başlanacaktır.

Şahsen sabırsızlıkla bu cihaza sahip olmayı beklediğimi söyleyebilirim. Test sürüşünden beni tamamiyle tatmin eden bu cihaz, şahsi kullanım ile daha fazla kişiselleştirildiğinde ve size hitap eden uygulamalarıyla günlük hayatımınız ayrılmaz  bir parçası olduğunda eminimki bir çoğumuzu WP7 fenomeni haline getirecektir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

HTC.com
gsmarena.com
microsoft.com

 

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Ellerine sağlık, acıklayıcı ve ayrıntılı bir yazı olmus cok tesekkür ederiz. Telefonu da düşünmeye başladım :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir